لطفا یک ایمیل صحیح وارد نمایید

پنهان رمز عبور وارد شده قابل قبول نیست.

بازیابی رمز عبور؟

فقط حرف و عدد قابل قبول است.

لطفا یک ایمیل صحیح وارد نمایید

پنهان رمز عبور وارد شده قابل قبول نیست.

جهت بازیابی گذرواژه خود لطفا پست الترونیک خود را وارد نمایید!

Error message here!

بازگشت به ورود

قوانین درج دیدگاه

 • - دیدگاه‌های نژادپرستانه و قومیتی قابل انتشار نیست.
 • - دیدگاه‌های حاوی توهین و افترا به ادیان، مذاهب و اشخاص قابل انتشار نیست.
 • - دیدگاه‌های مصداق هرزنامه و تبلیغات قابل انتشار نیست.
 • - دیدگاه‌های حاوی کلمات نامناسب و خلاف عرف قابل انتشار نیست.

اشتراک خبر در شبکه‌های اجتماعی

Close
دکتر سیدمحسن طباطبایی مزدآبادی

تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

علوم | ۲۷ مهر ۱۳۹۷ | کد خبر: ۶۸۰

پشت پرده محصولات تراریخته چیست ؟

دبیر کل انجمن علمی اقتصاد شهری ایران گفت: گیاه تراریخته به گیاهی گفته میشود که ساختار ژنتیکی آن از طریق مهندسی ژنتیک تغییر یافته باشد با توجه به مخالفان و موافقانی که برای این محصول وجود دارد باید دید در چرخه تولید چه کاربردی دارد.

[ادامه] [مطلب کامل]

به گزارش پایگاه خبری اگروفودنیوز؛ دکتر سید محسن طباطبایی مزدآبادی دبیر کل انجمن علمی اقتصاد شهری ایران گفت: بسیاری از سازمانهای جهانی مدام از کاهش تعداد فقرا و اعمال سیاستهای موفقیت آمیز در قبال گرسنگان سخن می گویند اما واقعیت اینست که بر مبنای آخرین گزارش‌های سازمان خواروبار جهانی (فائو) آمار گرسنگی در جهان رو به افزایش است به نحوی که در سال ۲۰۱۷ بیش از ۸۲۰ میلیون نفر گرسنه وجود داشته و به عبارتی از هر ۹نفر در جهان یک نفر گرسنه است .

وی افزود: حدود ۱۶۵میلیون کودک دچار وزن پایین نسبت به قدشان هستند و به نظر می رسد یکی از اهداف توسعه پایدار یعنی رساندن تعداد گرسنگان جهان به صفر در سال ۲۰۳۰ با چالشهای جدی مواجه است. بدون شک افزایش سرعت رشد جمعیت جهان، تغییر اقلیم، روند گرم شدن کره زمین، محدودیت منابع آبی، وابستگی شدید نظامهای زراعی جدید به کاربرد گسترده کودها و آفت کشها و به دنبال آن، آلودگیهای زیست محیطی و همچنین تغییر کاربری زمینهای زراعی و جنگل تراشی از جدیدترین چالشهای فرا روی جوامع بشری در بخش کشاورزی به شمار میروند که پایداری نظامهای زراعی و تأمین امنیت غذایی را به مخاطره می اندازد. موضوع مهم دیگر در این رابطه اسراف و دور ریز مواد غذایی است.

مدرس دانشگاه خوارزمی اشاره کرد: طبق گزارش سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد(FAO) خانوارهای ایرانی سالانه ۳۵ درصد از محصولات کشاورزی مصرفی خود را اسراف می کنند. درواقع با در نظر گرفتن سالانه ۱۰۰ میلیون تن محصولات کشاورزی مصرفی در کشور، مردم ما ۳۵ میلیون تن غذا دور می ریزند(۳۰ درصد اسراف در گندم و نان، ۲۵ تا ۳۰ درصد اسراف در میوه و سبزی، ۱۰ درصد اسراف در مصرف برنج، ۱۵ درصد اسراف روغن).
طباطبایی در ادامه گفت: از این رو حدود ۶۹۰ میلیون دلار اسراف در مصرف گندم و نان، حدود ۱۴۰ میلیون دلار اسراف در مصرف برنج و حدود ۲۰۵ میلیون دلار اسراف در مصرف روغن در کشور در حال رخ دادن است که جمعا حدود یک میلیارد دلار اتلاف و اسراف تنها در سه محصول گندم، برنج و روغن در کشور داریم که این رقم در حدود ۳۸۰۰میلیارد تومان می باشد که رقم قابل توجهی است که می توان با این مبلغ وام ازدواج ده میلیونی برای ۳۸۰ هزار جوان و در واقع ۱۷۵ هزار زوج در کشور فراهم نمود.

طباطبایی مزدآبادی با اشاره به اینکه با این تفاسیر به نظر می رسد ما نیازمند عزم جدی در زمینه مدیریت مصرف و تلاش برای فرهنگ سازی در این عرصه هستیم که این فرهنگ باید در زمینه های فردی اجتماعی و سازمانی آموزش داده شده و نهادینه شود افزود: موضوع مهم دیگر که در بند ۹ سیاستهای اصلاح الگوی مصرف به آن تاکید شده است بحث مصرف نان و ذخیره استراتژیک گندم است که خوشبختانه در سالهای اخیرروند قابل قبولی را طی کرده است به نحوی که طبق آمار فائو ۵ سال است که ایران روند کاهشی واردات گندم را داشته و میزان تولید گندم در کشور از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ ، نزدیک به ۹درصد افزایش یافته که یک استثنا در آسیا محسوب می شود و انتظار میرود سال ۲۰۱۸ سال خودکفایی گندم در ایران باشد.
وی اظهار داشت: موضوع دیگری که در ارتباط با روز جهانی غذا باید به آن اشاره کرد بحث محصولات تراریخته است. که مخالفان و موافقانی دارد . گیاه تراریخته به گیاهی گفته میشود که ساختار ژنتیکی آن از طریق مهندسی ژنتیک تغییر یافته باشد. این تغییر معمولا جهت بهبود مقاومت گیاه به برخی آفات یا بیماریها و برای بهبود عملکرد و بهره وری آن صورت میگیرد. محصولات تراریخته طی سالهای ۱۹۹۶ تا کنون نقش بسیار مهمی در ایجاد امنیت غذایی و تولید پایدار داشته اند اما همانطور که گفته شد ابهاماتی در پشت پرده آنها وجود دارد.
این مدرس دانشگاه با تاکید بر اینکه به هر حال نزدیک به سه دهه است که تراریخته ها در ۲۸ کشور جهان کشت می شوند اما هنوز با ابهام های زیست محیطی و امنیتی زیادی مواجه هستند که پاسخ آشکاری به آنها داده نشده است، گفت: بعضی از کشورهای جهان مانند روسیه به طور کامل با هر گونه کشت و یا واردات تراریخته ها حتی برای دام مخالف هستند و بعضی دیگر همچون آلمان و فرانسه اجازه کشت این گیاهان را نمی دهند اما اجازه ورود علوفه خشک و غذای دام تهیه شده ازتراریخته ها را می دهند.

وی ادامه داد: چیزی که مشخص است آنکه ابهام زیادی در مورد مصرف تراریخته ها و تاثیرات آن بر سلامت مردم دیده می شود شرکتهای تولیدی مواد تراریخته به گونه ای مافیایی اجازه انجام تحقیقات علمی در این زمینه را نمی دهند و نتایج تحقیقات خود را نیز به صورت محرمانه نگه می دارند. آنها خود را منادیان فقر زدایی و رفع گرسنگی در جهان عنوان می کنند اما پر واضح است که بسیاری از فقرا توان خرید هیچ محصولی اعم از تراریخته و یا انواع دیگر را ندارند.

مدرس دانشگاه خوارزمی با اشاره به اینکه شواهد نشان می دهد که کشت و مصرف محصولات تراریخته به کشور ایران نیز وارد شده و از سال ۱۳۸۴ برنج تراریخته در استانهای برنج خیز کشور کشت شده است اذعان کرد: این درحالیست که طبق پروتکل جهانی کارتاهینا که در سال ۲۰۰۰ در مونترال کانادا تصویب شد و ایران نیز عضو رسمی آن می باشد از نظر ایمنی زیستی کشت تراریخته ها نباید عجولانه ونسنجیده باشد . در کشور ما به نظر می رسد سازوکار دقیقی برای نظارت بر تولید و مصرف تراریخته ها وجود ندارد و هنوز مشکلات این حزه را جدی نگرفته ایم.

منبع : اگرو فود نیوز
تاریخ انتشار : 1397/07/25

[مخفی] [مطلب کامل]
می‌پسندم دیدگاه اشتراک
Avatar Image

  تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

  علوم | ۲۳ آبان ۱۳۹۶ | کد خبر: ۶۲۰

  هر دهه یک زلزله ۷ ریشتری در ایران روی می‌دهد

  دکتر طباطبایی مزدآبادی گفت: به طور متوسط هر سال یک زلزله ۶ ریشتری و هر ۱۰ سال یک زلزله به بزرگی ۷ ریشتر در کشور رخ می‌دهد و بر پایه آمارهای رسمی در ۲۵ سال گذشته ۶ درصد تلفات جانی کشور ناشی از زلزله بوده است.

  [ادامه] [مطلب کامل]

  به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس به نقل از  خبرگزاری دانشجو، سید محسن طباطبایی مزدآبادی کارشناس مسائل شهری با اشاره به زلزله اخیر در غرب کشور گفت: زلزله اگرچه یه مخاطره طبیعی است اما ابعاد و آثار پیشینی و پسینی اقتصادی ، اجتماعی و سیاسی دارد.

  وی با بیان اینکه اگرچه منشاء زلزله در اعماق زمین بوده و بخاطر گریز از پیش بینی پذیری دقیق، یکی از مسائل حل نشده علوم زمین است اما مدیریت آن بر روی زمین انجام می گیرد و کاهش آثار و تبعات آن جنبه کاملا انسانی و مدیریتی دارد دارد، افزود: مدیران باید بدانند که هزینه پیشگیری از حادثه بسیار کمتر از زیانهای وارد شده بر اثر آن است و حوادثی مانند زلزله طبیعی هستند اما تبدیل حادثه به فاجعه ناشی از رفتار انسانی و مدیریتی است.

  مدرس دانشگاه تهران زلزله را یک واقعیت جغرافیایی و بعبارتی یک جبر جغرافیایی دانست و گفت: این حادثه مناطقی از جهان مانند کمربند حاشیه اقیانوس آرام که 80 درصد زلزله های جهان درآنجا حادث می شود را در یک مخاطره دائمی قرار می¬دهد اما حدود 15درصد زلزله های دنیا در کمربند لرزه خیز آلپ –هیمالیا رخ می دهد که کشور ما نیز بر روی این کمربند واقع شده و بنابراین مستعد وقع زلزله های مهیب است.

  وی ادامه داد: به طور متوسط هر سال یک زلزله 6 ریشتری و هر 10 سال یک زلزله به بزرگی 7 ریشتر در کشور رخ می‌دهد و بر پایه آمارهای رسمی در 25 سال گذشته 6 درصد تلفات جانی کشور ناشی از زلزله بوده است.

  طباطبایی با تاکید براینکه با این اوصاف زلزله پدیده گریزناپذیر و همیشه حاضر در پهنه جغرافیایی کشور است و نمی توان آن را نادیده گرفت و یا نسبت به آن بی تفاوت بود، افزود: باید برای مدیریت پیش از بحران، حین بحران و پس از بحران برنامه ریزی و اقدام کرد، چگونگی وقوع بلایای طبیعی در اختیار ما نیست اما پاسخ به بلایای طبیعی در حیطه قدرت، توان ماست و راهبردهای مدیریتی است که میزان خسارات اجتماعی و اقتصادی یک بلیه طبیعی مانند زلزله را تعیین می کند.

  وی در این خصوص با تاکید بر اینکه باید به قوانین طبیعت احترام گذاشت و قواعد آن را رعایت کرد توضیح داد: بشر به کمک علم مدرن امروز علت و سازوکار رخداد همه حوادث طبیعی را می داند و ابعاد آنها را تحلیل کرده است بنابراین نمی توان به ساخت و ساز بی رویه و بدون اصول بر حریم گسلها و مناطق لرزه خیز و مناطق مستعد سایر مخاطرات محیطی مبادرت ورزید اما منتظر واکنش طبیعت نبود.

  کارشناس مسائل شهری با اشاره به زلزله در غرب کشور ادامه داد: این موضوع که چه تمهیداتی باید به لحاظ برنامه ریزی شهری و شهرسازی و احیاء بافتهای نامقاوم شهری باید بیندیشیم که عمق خسارات و فجایع را کم کنیم و کجاها در تجهیز و مقاوم سازی پهنه های شهری و روستایی کوتاهی کرده ایم به قوت خود باقی است و جای بحث فراوان دارد.

  طباطبایی با اشاره به اینکه آنچه که هم اکنون حائز اهمیت است مدیریت پس از بحران و عکس العمل سریع به حادثه است، گفت: شهرها و روستاهای فراوانی در غرب کشور هم اکنون با پس لرزه، سرما، آوار، اختلال در زیرساختها و ... دست به گریبان هستند؛ انتقال مجروحان؛ آوار برداری و امداد و نجات و بخصوص تخلیه مناطق آسیب دیده از جمعیت و انتقال آنها به جاهای امن چیزی است که هم اکنون باید با عزمی ملی و بسیج همه منابع انجام شود.

  منبع : خبرگزاری فارس

  تاریخ انتشار : 1396/08/28

  شماره خبر : 13960824001065

  [مخفی] [مطلب کامل]
  می‌پسندم دیدگاه اشتراک
  Avatar Image

   تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

   علوم | ۱۷ خرداد ۱۳۹۵ | کد خبر: ۳۸۹

   بانکداری اجتماعی کتابی که به مبارزه با فقر می‌پردازد

   بانکداری اجتماعی می‌تواند در شهرها به مبارزه با فقر برخیزد و به نجات محیط‌زیست بیندیشد. همچنین در بحث توانمند‌سازی فقرای شهری و با تکیه بر وام‌های خرد می‌تواند بسیار راهگشا باشد. بانکداری اجتماعی و اقتصاد شهری، به طرق مختلف در هم تنیده‌اند که در کتاب «بانکداری اجتماعی» تلاش شده است که این پیوندها به بحث و بررسی گذاشته شود.

   [ادامه] [مطلب کامل]

    به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) کتاب «بانکداری اجتماعی» با عنوان فرعی نگاهی به اقتصاد شهری و آموزش منابع انسانی به همت دکتر حسین محمدپور زرندی و سید محسن طباطبایی مزدآبادی و تحت نظر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران منتشر شده است.

    در معرفی محتوای این کتاب باید گفت، دهه‌های پایانی قرن گذشته میلادی، برابر با یک تغییر پارادایم در علوم اجتماعی، اقتصادی و انسانی بود. از اوایل دهه 70 نگاه سوداگرانه و منفعت‌طلبانه در تمامی عرصه‌ها با مشکلات و معضلات بسیاری رو‌به‌رو شد و روند توسعه جوامع، ابهامات زیادی را نشان می‌داد. در اثر این مشکلات و مسائل، لزوم محوریت یافتن انسان و به‌ویژه محیط‌‌زیست، بیش از پیش خود را آشکار می‌ساخت.

    در چنین فضایی، مفهوم توسعه پایدار، پا گرفت و بارور شد؛ توسعه‌ای که ابعاد اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی را در برمی‌گیرد و نیازهای فعلی و نیاز نسل‌های آتی را هم‌زمان در نظر دارد. توسعه پایدار که همانا ارکان آن، جامعه و محیط‌‌زیست است به‌صورت یک گفتمان غالب، از آن زمان تاکنون، ساختار بیشتر علوم را درنوردیده و خود را نهادینه کرده است.

    یکی از عرصه‌هایی که در اثر نقص‌های نظام سرمایه‌داری سوداگر با مشکلات و بحران‌های جدی مواجه شده بود بانکداری و به‌طور کلی بازار پولی و مالی بود. بحران‌های ادواری که گاه و بی‌گاه دامن اقتصاد سرمایه داری را می‌گرفت حاکی از آن بود که این حوزه نیز نیازمند یک بازنگری در مبانی و اصول خود است.

    بحران اقتصادی 2007 تا 2010 که ابتدا از بخش مسکن آمریکا شروع شد و سپس بیشتر غرب را در برگرفت و برخی، بعد از جنگ دوم جهانی، آن را مخرب‌ترین واقعه دنیا نام گذارده‌اند فرصت مناسبی بود که بانک‌ها نیز به پاردایم‌های نوینی که مردم و به‌ویژه اقشار کم‌درآمدتر و محیط‌‌زیست انسان را نیز در محاسباتشان لحاظ می‌کنند، روی آورند. در بطن چنین ماجرایی بود که بانکداری اجتماعی که نام‌های تقریباً مشابهی مانند بانکداری اخلاقی بانکداری باوجدان، بانکداری توسعه پایدار و مانند آن نیز دارد، ظهور کند هرچند که قبلاً از بحران مذکور نیز ردپایی از این‌گونه بانکداری دیده می‌شود.

    بانکداری اجتماعی می‌کوشد که به خلق جهانی پایدار کمک کند و سطح آگاهی مردم را افزایش ‌دهد؛ بنابراین مشتریان دانا، سرمایه‌گذاران باخرد، بازرگانان روشنفکر، سازمان‌های غیرانتفاعی و مؤسسه‌های پیشتاز در جهان، همگی یک مثلث زیربنایی؛ یعنی مردم، محیط‌زیست و مزیت را تشکیل می‌دهند تا با فقر، بی‌عدالتی، جنگ، بیماری، بی‌سوادی و نابرابری، مقابله کنند این‌ها مواردی هستند که در اهداف توسعه هزاره که در سال 2000 تدوین شدند به عنوان نقشه‌راه بشر در قرن 21 نیز قرار دارند؛ بنابراین بانکداری اجتماعی، مجالی برای تحقق اهداف متعالی توسعه هزاره نیز هست.

    اما بانکداری اجتماعی برای جامه‌عمل پوشاندن به اهداف خود که برخی آنها را بلندپروازانه می‌دانند، نیازمند سازوکارهای دقیق و استراتژی‌های راهبردی است. در ادبیات کنونی بانکداری اجتماعی، تنها به ذکر تاریخچه، سنخ‌شناسی، اهداف، اقدامات و آینده این نوع بانکداری اشاره شده است و با توجه به نو بودن مفهوم آن، هنوز ارتباط آن با سایر حوزه‌ها و تخصص‌های علمی، تبیین نشده است و این هدفی است که کتاب حاضر در پی آن بوده است.

    در جهانی که تکنولوژی‌های نوظهور ما را احاطه کرده‌اند، تار عنکبوت اینترنت هرچه گسترده‌تر تنیده شده است و فناوری‌های نوین ارتباطی و اطلاعاتی در اعماق زندگی بشر رسوخ کرده‌اند، بانکداری اجتماعی چگونه باید خود را با این واقعیات جدید وفق دهد و از آنها استفاده کند. برای پاسخ به این مسئله، فصلی از کتاب حاضر، به بررسی بانکداری اجتماعی و رسانه‌های اجتماعی پرداخته است.

    در جهان رقابتی امروز، بانک‌ها نیز مانند سایر بخش‌های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی، برای آنکه از قافله عقب نمانند، روی رسانه‌های اجتماعی؛ از جمله شبکه‌های اجتماعی، تمرکز کرده‌اند. آنها از این طریق، نیازهای مشتریان خود را می‌شناسند، از آنها نظرخواهی می‌کنند و بر این مبنا، به برنامه‌ریزی، مبادرت می‌ورزند. یکی از اضلاع اصلی بانکداری اجتماعی، مردم هستند؛ از این‌رو، به فعالیت در فضای رسانه‌های اجتماعی، اذعان دارد و بر آن اصرار می‌ورزد.

    یکی دیگر از حوزه‌هایی که بانکداری اجتماعی می‌تواند در آن، ابتکار عمل را در دست بگیرد و به ایفای نقش بپردازد، اقتصاد شهری است. اقتصاد شهری نوین، دغدغه تأمین مالی پایدار شهری را دارد و از آسیب‌های تأمین مالی به روش‌های ناپایدار که منشاء بسیاری از مسائل و معضلات در شهرها است، آگاهی دارد. همچنین فقر و نابرابری شهری و حاشیه‌نشینی و راهکارهای مقابله با آنها در کانون مباحث اقتصاد شهری قرار دارد. آلودگی‌های زیست‌محیطی و بحران‌های انرژی و آلاینده‌های شهری، از دیگر محورهای اقتصاد شهری هستند که همگی به نوعی دغدغه بانکداری اجتماعی هستند؛ بنابراین بانکداری اجتماعی می‌تواند در شهرها به مبارزه با فقر برخیزد و به نجات محیط‌زیست بیندیشد.

    بانکداری اجتماعی می‌تواند در بحث توانمند‌سازی فقرای شهری و با تکیه بر وام‌های خرد، بسیار راهگشا باشد و نیز در زمینه تأمین مالی، به همکاری با پروژه‌ها و طرح‌هایی بپردازد که پیوست زیست‌محیطی دارند و الزامات توسعه پایدار را رعایت کرده‌اند. بنابراین بانکداری اجتماعی و اقتصاد شهری، به طرق مختلف در هم تنیده‌اند که در این کتاب تلاش شده است که این پیوندها به بحث و بررسی گذاشته شود.

    یکی دیگر از موضوعاتی که این کتاب، به گونه‌ای نوآورانه به آن پرداخته، موضوع آموزش و ارتباط آن با بانکداری اجتماعی است. در این باب، موضوعاتی همچون آموزش نیروی انسانی، آموزش شهروندی و آموزش زیست‌محیطی، در محوریت قرار گرفته و بر آن بوده‌ایم که نشان دهیم بانکداری اجتماعی، چه الزامات و ظرفیت‌هایی در عرصه آموزش دارد و چگونه می‌تواند از طریق آموزش - چه در بُعد شهروندی چه آموزش مشتریان و چه آموزش‌های زیست‌محیطی- به نهادینه کردن خود و به طور کلی توسعه پایدار، یاری رساند. بنابراین اگر بانکداری اجتماعی، سه محور اجتماع، محیط‌زیست و کسب سود را توامان در نظر می‌گیرد باید در زمینه آموزش در هرکدام از محورهای فوق، پیشگام باشد و اهداف خود را از طریق آموزش، پیگیری کند.

    یکی از موضوعاتی که در تمامی علوم به‌‌ویژه در علوم انسانی در کشور ما بر آن تأکید می‌شود مسأله بومی کردن آنها و امکان‌سنجی و ظرفیت‌سنجی آنها با توجه به شرایط و امکانات و باید و نبایدهاست. در زمینه بانکداری اجتماعی نیز با توجه به آنکه خاستگاه آن غرب است و در پاسخ به بحران‌های قلمروی جغرافیایی غرب ظهور کرده است، لزوم تطبیق آن با شرایط کشور، پر اهمیت جلوه می‌کند.

   در این راستا، فصل پایانی این کتاب به بررسی این امر پرداخته که در قوانین و مقررات کلان کشور؛ اعم از سند چشم‌انداز، برنامه‌های توسعه، سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و همچنین قوانین و مقررات پولی و بانکی کشور، چه ظرفیت و پتانسیلی برای بانکداری اجتماعی دیده شده است. شواهد نشان می‌دهد که در اسناد بالادستی کشور، ظرفیت بالایی برای بانکداری اجتماعی وجود دارد و بانکداری اجتماعی می‌تواند زمینه‌ساز تحقق بسیاری از اصول و مبانی اسناد فرادست باشد.

    کتاب «بانکداری اجتماعی» با عنوان فرعی نگاهی به اقتصاد شهری و آموزش منابع انسانی نوشته حسین محمدپور زرندی و سید محسن طباطبایی مزدآبادی با شمارگان هزار نسخه در 231 صفحه به بهای 15 هزار تومان از سوی انتشارات دانشگاه خوارزمی منتشر شده است.

    

   منبع : خبرگزاری ایبنا

   تاریخ انتشار : 1395/03/11

   شماره خبر : 236994

    

   [مخفی] [مطلب کامل]
   می‌پسندم دیدگاه اشتراک
   Avatar Image

    تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

    علوم | ۱۷ فروردین ۱۳۹۵ | کد خبر: ۲۷۲

    نبود بسترهاي نهادي موثر مانع اصلي در برابرتحقق اقتصاد دانش‌بنيان است

    ضعف اصلي مانع تحقق اقتصاد دانش بنيان، نبود زيرساخت‌هاي اطلاعاتي و همچنين فقدان بسترهاي نهادي موثر است.

    [ادامه] [مطلب کامل]

    سيد محسن طباطبايي مزدآبادي روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا با اشاره به نامگذاري سال 95 از سوي مقام معظم رهبري به نام سال 'اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل' افزود: اساسا اقتصاد دانش بنيان را داراي چهار مولفه نيروي كارآزموده و متخصص، نظام هاي كارآمد نوآوري و ابداع، زيرساخت‌هاي اطلاعاتي و ارتباطاتي قوي و بستر نهادي محرك عنوان مي‌كنند. در كشور ما ضعف اصلي در زيرساخت‌هاي اطلاعاتي و همچنين فقدان بسترهاي نهادي موثر است.

    وي بيان كرد: يكي از جنبه‌هاي مهم الگوي اقتصاد مقاومتي كه كمتر مورد توجه قرار گرفته، دانش‌بنيان بودن آن است كه مقام معظم رهبري بارها نسبت بدان تاكيدات ويژه‌اي داشته اند.
    وي با اشاره به اصول 24 گانه سياست‌هاي كلي اقتصاد مقاومتي كه در سال 1392 از سوي مقام معظم رهبري ابلاغ شد، ادامه داد: بند دوم از اين سياست‌ها به صراحت بر ' پيشتازي اقتصاد دانش بنيان، پياده‌سازي و اجراي نقشه جامع علمي كشور و ساماندهي نظام ملي نوآوري به منظور ارتقاء جايگاه جهاني كشور و افزايش سهم توليد و صادرات محصولات و خدمات دانش‌بنيان و دستيابي به رتبه اول اقتصاد دانش‌بنيان در منطقه' تأكيد دارد اما غالبا چه در سطح افكار عمومي و چه در سطح نخبگان نسبت به دانش بنياني الگوي اقتصاد مقاومتي غفلت مي‌شود.
    مدرس دانشگاه خوارزمي با بيان اين كه امروز سهم فعاليت‌هاي اقتصادي دانش‌بنيان در كشورهاي توسعه يافته در حال ازدياد است، يادآور شد: طبق تعريفي كه سازمان همكاري اقتصادي و توسعه OECD ارائه كرده، اقتصاد دانش‌بنيان اقتصادي است كه در آن اساس بر توليد، توزيع و كاربرد دانش و اطلاعات است و سرمايه‌گذاري در دانش و صنايع دانش‌پايه مورد توجه خاص قرار دارد.
    طباطبايي با اذعان به اين كه براساس آمارهاي بين المللي در سال 2012 ايران در بين 145 كشور رتبه 94 را از منظر اقتصاد دانش بنيان كسب كرد، گفت: كشور سوئد بهترين آمار را در اين زمينه در سطح جهاني دارد، در سطح آسيا تايوان كشور برتر است و در منطقه نيز امارات متحده حائز رتبه برتر شده است.
    وي با اشاره به اين كه طي دو دهه اخير ايران در زمينه توليد علم و فناوري و شتاب رشد علمي وضعيت بسيار مناسبي داشته و در سال 2015 براساس اعلام نمايه ISI شتاب علمي كشورمان 7 درصد بوده است، عنوان كرد: با اين حال به دليل نبود بسترهاي حقوقي، تقنيني و نهادي لازم، اين رشد علمي نتوانسته در عمل و اقدام نمايان شود و همين مساله نيز بارها تحت عنوان ضرورت راه‌اندازي چرخه علم و فناوري از سوي مقام معظم رهبري مورد اشاره قرار گرفته است.
    وي گفت: با اين همه، خوشبختانه در سال 94 اوضاع نسبت به گذشته بهتر بود و بيش از 400 ميليارد ريال بين شركت‌هاي دانش بنيان و صنعت قرارداد منعقد شد، در حالي كه در سال 92 اين رقم معادل 30 ميليارد ريال بود.
    مدرس دانشگاه خوارزمي با تأكيد بر اين كه نتايج يك تحقيق دانشگاهي از ارتباط مستقيم بين توسعه شاخص‌هاي اقتصاد دانش بنيان با رشد توليد ناخالص داخلي حكايت دارد، گفت: براساس اين تحقيق افزايش يك واحدي شاخص آموزش و منابع انساني توليد ناخالص داخلي را بيش از 3 واحد افزايش مي دهد و افزايش يك واحدي زيرساخت هاي اطلاعاتي و ارتباطاتي توليد ناخالص داخلي را 1.12 بهبود مي بخشد.
    طباطبايي همچنين با بيان اين كه يكي از ميانبرها براي توسعه و تقويت بنيه‌هاي اقتصاد داخلي حركت به سوي دانش بنياني است، گفت: براين اساس، ضرورت دارد در سال 95 نسبت به ارزيابي و اصلاح بسترهاي قانوني و نهادي براي حمايت از اقتصاد دانش بنيان همت مضاعف صورت بگيرد.

    منبع : خبرگزاری ایرنا

    تاریخ انتشار : 1395/01/17

    شماره خبر : 82023374

    [مخفی] [مطلب کامل]
    می‌پسندم دیدگاه اشتراک
    Avatar Image

     تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

     علوم | ۲۹ دی ۱۳۹۴ | کد خبر: ۲۰۷

     پساتحریم و اهمیت هوشمندسازی صنعت گردشگری کشور

     سید محسن طباطبایی مزدآبادی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا، با اشاره به این که در کشور ما نیز در فضای پساتحریم لزوم توجه به بخش گردشگری در کانون محافل علمی و سیاسی…

     [ادامه] [مطلب کامل]

     سید محسن طباطبایی مزدآبادی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا، با اشاره به این که در کشور ما نیز در فضای پساتحریم لزوم توجه به بخش گردشگری در کانون محافل علمی و سیاسی قرار گرفته است و همگان به درستی بر توسعه بخش توریسم بارعایت الزامات فرهنگی و مذهبی کشور تاکید می کنند و خواهان رونق آن هستند، افزود: اما آنچه به نظر در این مقوله مورد غفلت واقع شده، بحث توریسم هوشمند است.

     طباطبایی بیان کرد: واقعیت این است که نگاه سنتی به گردشگری امروزه نمی تواند کارگشا باشد و با زیرساخت های فعلی نمی توان به رونق گردشگری در همه گونه های آن امیدوار بود زیرا گردشگری نیز صنعتی است که همچون سایر صنایع با علم روز پیشرفت کرده و از ابزارهای نوین برای ارتقای خود استفاده می کند.
     مدرس دانشگاه خوارزمی گفت: هوشمند سازی گردشگری با استفاده از فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی نوین باید به گونه ای باشد که همه ارکان گردشگری اعم از گردشگر، مکان های توریستی، آژانس های راهنمای تور، ارائه دهندگان خدمات و جامعه میزبان و سیاستگذاران گردشگری را شامل شود.
     دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران با اشاره به این که در واقع هوشمندسازی توریسم نیازمند یک پلتفرم است که با کمک همه ذینفعان انجام می شود، بیان کرد: از منظر گردشگری، فناوری اطلاعات و ارتباطات می تواند به افزایش رضایتمندی گردشگر و در نتیجه تشویق و ترغیب آنان برای تکرار سفر و یا ترویج دیگران منجر شود.
     وی گفت: این هوشمند سازی باید به گونه ای باشد که شامل حمل و نقل هوشمند، سرگرمی های دیجیتال در طول سفر، سیستم راهنمای هوشمند گردشگری، هتل ها و اماکن اقامتی مجهز به فناوری های هوشمند باشد و نرم افزارهای چند زبانه با خدمات الکترونیکی را در بر گیرد.
     طباطبایی با اشاره به این که استفاده از ITC این امکان را فراهم می کند که حجم انبوهی از داده ها و اطلاعات در معرض استفاده گردشگر قرار گیرد و در واقع این فرایند اطلاعات به ارزش تبدیل شوند،گفت: بنابر این، ایجاد قطب های اطلاعاتی گسترده و جامع از جاذبه های گردشگری کشور و تجهیز تشکیلات توریسم کشور به فناوری های نوین و ساز و کاری که این فناوری ها در دسترس گردشگر قرار گیرد، الزامی است.
     وی با بیان این که صنعت توریسم به سرعت در حال رشد است، گفت: گردشگری پدیده ای فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است که روز به روز در حال گسترش است و از جمله مهم ترین انواع گردشگری، توریسم بین الملل است که سال 2015 بیش از یک میلیارد گردشگر بین المللی داشت و ارزش صادرات آن بالغ بر 1.5 تریلیون دلار بود.

      

     منبع : خبرگزاری ایرنا

     شماره خبر : 81926845

     تاریخ انتشار : 1394/10/29

     [مخفی] [مطلب کامل]
     می‌پسندم دیدگاه اشتراک
     Avatar Image

      تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

      علوم | ۲۷ آذر ۱۳۹۴ | کد خبر: ۱۶۷

      سهم گروه علوم انسانی در میان انجمن های علمی برتر 94 اندک است

      به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، نمایشگاه بین المللی تهران دیروز (پنج شنبه) میزبان یک گردهمایی در زمینه بررسی نقش انجمن های علمی در ارتقای کیفیت آموزش عالی با حضور معاون…

      [ادامه] [مطلب کامل]

      به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، نمایشگاه بین المللی تهران دیروز (پنج شنبه) میزبان یک گردهمایی در زمینه بررسی نقش انجمن های علمی در ارتقای کیفیت آموزش عالی با حضور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری، دبیر کمیسیون انجمن های علمی ایران، رییس شورای انجمن های علمی ایران و جمعی از مسوولان این حوزه بود.

      در این رویداد، به طور کلی 11 انجمن اقتصاد شهری ایران، مدیریت فناوری ایران، علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران، مهندسی حمل و نقل ریلی ایران، حسابداری ایران، مهندسی بهره وری صنعت برق ایران ، مهندسی دریایی ایران، مهندسی گاز ایران، ریاضی ایران، ژنتیک ایران و مهندسی مکانیک ایران را به عنوان انجمن های برتر سال 94 معرفی شدند.
      'سید محسن طباطبایی مزدآبادی' دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در حاشیه این گردهمایی با اشاره به اینکه بیشترین مجوزهای انجمن های علمی متعلق به گروه علوم انسانی است، ادامه داد: با این حال آنچنان که باید و شاید این انجمن ها نتوانسته اند به رسالت های خود جامه عمل بپوشانند.
      طباطبایی با بیان این که در اسناد بالادستی توسعه سرمایه انسانی کشور، به عنوان پیش‏فرض اصلی الگوی پیشرفت اسلامی - ایرانی لحاظ شده است، گفت: برای مثال در راهبرد کلان 8 نقشه جامع علمی کشور و بند نخست از ابلاغیه سیاست‎های کلی اقتصاد مقاومتی صراحتا به نقش توسعه منابع انسانی در روند رو به رشد و توسعه کشور اشاره شده است و این توسعه نیز جز از طریق تولید علوم انسانی بومی پدید نخواهد آمد.
      وی با تاکید بر این که اساس تشکیل انجمن های علمی رفع فاصله میان دانشگاه و حوزه های عملیاتی و اجرایی است و رهبر معظم انقلاب نیز تولید علوم انسانی بومی را به عنوان یک مطالبه جدی از فضای دانشگاهی خواستار شده اند، افزود: به نظر من وضعیت گروه علوم فنی و مهندسی به مراتب بهتر از حوزه علوم انسانی است و این نشان می دهد که باید با رویکردی نوین و جامع تقویت انجمن های علمی گروه علوم انسانی مد نظر مسئولان قرار گیرد.

      بر اساس اطلاعیه کمیسیون انجمن های علمی ایران، اسامی انجمن های علمی برتر سال 94 که همگی رتبه A را کسب کرده اند، با میزان امتیاز اخذ شده به شرح ذیل است:
      1- انجمن علمی مدیریت فناوری ایران 1335.25
      2- انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران 1325.25
      3- انجمن علمی اقتصاد شهری ایران 1316.25
      4- انجمن علمی مهندسی حمل و نقل ریلی ایران 1305.75
      5- انجمن علمی حسابداری ایران 1256
      6- انجمن علمی مهندسی بهره وری صنعت برق ایران 1248.75
      7- انجمن علمی مهندسی دریایی ایران 1245.5
      8- انجمن علمی مهندسی گاز ایران 1239.25
      9- انجمن علمی ریاضی ایران 1164.5
      10- انجمن علمی ژنتیک ایران 1161
      11- انجمن علمی مهندسی مکانیک ایران 1106.75
      همچنین بر اساس اطلاعیه کمیسیون انجمن های علمی ایران، انجمن علمی اقتصاد شهری ایران با امتیاز 1316.25 عنوان انجمن برتر گروه علوم انسانی در سال 94 را به خود اختصاص داد.

      منبع : خبرگزاری ایرنا

      تاریخ انتشار : 1394/09/27

      شماره خبر : 81883589 

      [مخفی] [مطلب کامل]
      می‌پسندم دیدگاه اشتراک
      Avatar Image

       تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

       علوم | ۱۰ آبان ۱۳۹۴ | کد خبر: ۳۸

       انجمن های علمی ، حلقه مفقوده دانشگاه‌ها / استفاده از ظرفیت‌های علمی نخبگان در تولید علوم انسانی

       دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری گفت: استفاده از ظرفیت‌های علمی نخبگان و فرهیختگان دانشگاهی در تولید علوم انسانی هدف انجمن‌های علمی است.به گزارش خبرنگار دانشگاهی…

       [ادامه] [مطلب کامل]

       دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری گفت: استفاده از ظرفیت‌های علمی نخبگان و فرهیختگان دانشگاهی در تولید علوم انسانی هدف انجمن‌های علمی است.
       به گزارش خبرنگار دانشگاهی باشگاه خبرنگاران، کاربردی کردن علوم انسانی و تولید علم بومی یکی از مطالبات رهبر معظم انقلاب اسلامی از دانشگاه و حوزه های علمیه است. هرچند تاکنون در این زمینه فعالیت هایی همچون برگزاری کرسی های آزاد اندیشی تحقق یافته است اما به طور قطع دانشگاه ها نتوانسته‌اند به این مطالبه رهبری پاسخ کافی ارائه دهند.

       انجمن های علمی ، حلقه مفقوده دانشگاه‌ها / استفاده از ظرفیت‌های علمی نخبگان در تولید علوم انسانی

       اغلب کارشناسان و صاحب نظران بر این باور هستند که تولیدات دانشگاهی کشور در حوزه علوم انسانی کاربردی نیست و نمی تواند پاسخگوی نیازهای نهادها و ارگان ها باشد. از این روست که می توان گفت انجمن های علمی می توانند حلقه واسطه ای میان فضای کاملا آکادمیک و نیازهای پژوهشی و تحقیقاتی سازمان ها ، نهادها و ... باشند.

       بدون شک انجمن علمی اقتصاد شهری ایران نیز یکی از موفق های این حوزه است که با استفاده از ظرفیت های علمی و نخبگی توانسته است گام های بلندی را زمینه تولید دانش بومی در حوزه اقتصاد و مدیریت شهری بردارد.

       اما به نظر می رسد رویش برخی از انجمن های علمی در حوزه علوم انسانی را باید یکی از رویدادهای امیدوار کننده در راستای تولید علم و محتوای بومی در حوزه علوم انسانی قلمداد کنیم که این انجمن در سال 93 عنوان برترین انجمن علوم انسانی را از ریاست جمهوری دریافت کرد.

       اولویت اقتصاد و مدیریت شهری هدف انجمن
       انجمن علمی اقتصاد شهری ایران مجموعه ای پویاست که در تاریخ 90/7/26 با مجوز وزارت علوم تحقیقات و فناوری کار خود را آغاز کرده است.

       گفتنی است، هدف اصلی تشکیل آن و اساسنامه این انجمن گسترش و پيشبرد و ارتقای علمی اقتصاد شهری و توسعه کيفی نيروهای متخصص و بهبود بخشيدن به امور آموزشی و پژوهشی در زمينه‌هاي اقتصاد شهری است.

       دکتر طباطبایی دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری گفت: انجام تحقيقات علمی و فرهنگی در سطح ملی و بين‌المللی با محققان و متخصصان به گونه‌ای است که با علم اقتصاد شهری سر وکار دارد.

       وی افزود: همکاری با نهادهای اجرايی، علمی و پژوهشی در زمينه ارزيابی و بازنگری و اجرای طرح‌ها و برنامه‌های مربوط به امور آموزشی، پژوهشی و فنی در زمينه علمی موضوع فعاليت انجمن، ترغيب و تشويق پژوهشگران و تجليل از محققان و استادان ممتاز، ارائه خدمات آموزشی و پژوهشی و فنی است.

       طباطبایی در ادامه گفت: برگزاری يا اجرای دوره های آموزشی کوتاه مدت، گردهمايی‌های علمی در سطح ملی، منطقه‌ای و بين‌المللی و انتشار کتب و نشريات علمی از جمله اصلی ترین برنامه هایی است که در اساسنامه انجمن علمی اقتصاد شهری مورد تاکید واقع شده است.

       وی گفت: این انجمن همچنین به عضو گیری از اساتید دانشگاه ، پژوهشگران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی می پردازد و خدمات علمی و پژوهشی ویژه اقتصاد و مدیریت شهری را به اعضا ارائه می کند.

       کاربست علوم انسانی بومی در حوزه اقتصاد و مدیریت شهری
       دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری در همین خصوص در گفت‌و‌گو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران با اشاره به اینکه انجمن اقتصاد شهری توانسته است در سال 93 رتبه برترین انجمن علمی ایران در حوزه علوم انسانی را دریافت کند گفت: مجموعه ما تلاش دارد تا با استفاده از ظرفیت‌های علمی نخبگان و فرهیختگان دانشگاهی تولید علوم انسانی بومی در شاخه مدیریت و اقتصاد شهری را تسریع بخشد.

       وی با اشاره به اینکه انجمن علمی اقتصاد شهری اکنون مقالات علمی و بخشی از دستاوردهای خود را در فصلنامه علمی پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری منتشر کرده، گفت: ما اخیرا برای این فصلنامه یک فراخوان گسترده در سطح دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی توزیع کردیم که محتوای آن تولید مقالات علمی در حوزه «اقتصاد مقاومتی و مالیه شهری» است.

       دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران با تاکید بر اینکه ما در انجمن آمادگی داریم تا مقالات پژوهشگران را پس از ارزیابی علمی در فصلنامه علمی و پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری منتشر کنیم افزود: علاقه‌مندان برای اطلاع بیشتر از شرایط فراخوان های انجمن می توانند به سایت انجمن به آدرس www.iuea.ir و یا سایت فصلنامه به آدرس www.iueam.ir مراجعه کرده و یا با شماره تماس 88659007 021 تماس بگیرند.

       منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

       کدخبر : ۵۲۱۲۰۳۴

       تاریخ انتشار : 05/03/94

       نویسنده : سید محسن طباطبایی

       [مخفی] [مطلب کامل]
       می‌پسندم دیدگاه اشتراک
       Avatar Image

        تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

        علوم | ۱۰ آبان ۱۳۹۴ | کد خبر: ۵۳

        کتاب «مدیریت آموزش سازمانی» مرجعی برای نیازسنجی و برنامه‌ریزی دوره‌های آموزشی است

        داوود دانش جعفری، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: تجربه‌های عملی بیان شده در کتاب «مدیریت آموزش سازمانی با تاکید بر توسعه سرمایه شهری» می‌تواند…

        [ادامه] [مطلب کامل]

        داوود دانش جعفری، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: تجربه‌های عملی بیان شده در کتاب «مدیریت آموزش سازمانی با تاکید بر توسعه سرمایه شهری» می‌تواند مرجعی برای مدیران و کارشناسان آموزش سازمان‌ها در نیازسنجی، برنامه‌ریزی، اجرا، ارزشیابی و پایش دوره‌های آموزشی باشد.

        ه گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) کتاب «مدیریت آموزش سازمانی با تاکید بر توسعه سرمایه شهری» به قلم حسین محمدپور زرندی و سید محسن طباطبایی مزد آبادی طی مراسمی 21 تیرماه رونمایی شد.

        داوود دانش جعفری، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی درباره کتاب «مدیریت آموزش منابع انسانی با تاکید بر توسعه سرمایه شهری» گفت: آموزش از جمله راهبردهای اساسی است که سازمان‌ها از طریق آن می‌توانند منابع انسانی خود را به سرمایه‌های انسانی تبدیل کنند.

        وی با تاکید بر اینکه آموزش به ارائه مهارت‌های خاص به کارکنان متمرکز است و به آنها کمک می‌کند تا کیفیت شغل خویش را بهبود بخشند، افزود: سازمان‌ها با توجه به اهمیت آموزش تلاش می‌کنند فرصت‌هایی را برای رشد و بالندگی کارکنان خود فراهم آورند تا بدین وسیله به رسالت‌ها و اهداف خویش نائل آیند.

        دانش جعفری با تاکید بر اینکه کتاب «مدیریت آموزش سازمانی با تاکید بر توسعه سرمایه شهری» و به ویژه تجربه‌های عملی بیان شده در آن می‌تواند مرجعی برای مدیران و کارشناسان آموزش سازمان‌ها در نیازسنجی، برنامه ریزی، اجرا، ارزشیابی، و پایش دوره‌های آموزشی باشد، گفت: مندرجات این کتاب می‌تواند در چارچوب یک منبع علمی، عملی و جامع در برنامه‌های درستی دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و اجرایی سازمان‌ها به ویژه مدیریت آموزش شهرداری و بانک‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

        کتاب «مدیریت آموزش سازمانی با تاکید بر توسعه سرمایه شهری» نوشته حسین محمدپور زرندی و سید محسن طباطبایی مزد آبادی در هفت فصل و 236 صفحه تدوین شده است. این کتاب با شمارگان هزار نسخه به بهای 14 هزار تومان تحت نظارت انجمن علمی اقتصاد شهری ایران و به همت مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی منتشر شده است.

        منبع : خبرگزاری ایبنا

        کد خبر: 224857

        تاریخ انتشار: 94/04/23

         

        [مخفی] [مطلب کامل]
        می‌پسندم دیدگاه اشتراک
        Avatar Image