لطفا یک ایمیل صحیح وارد نمایید

پنهان رمز عبور وارد شده قابل قبول نیست.

بازیابی رمز عبور؟

فقط حرف و عدد قابل قبول است.

لطفا یک ایمیل صحیح وارد نمایید

پنهان رمز عبور وارد شده قابل قبول نیست.

جهت بازیابی گذرواژه خود لطفا پست الترونیک خود را وارد نمایید!

Error message here!

بازگشت به ورود

قوانین درج دیدگاه

 • - دیدگاه‌های نژادپرستانه و قومیتی قابل انتشار نیست.
 • - دیدگاه‌های حاوی توهین و افترا به ادیان، مذاهب و اشخاص قابل انتشار نیست.
 • - دیدگاه‌های مصداق هرزنامه و تبلیغات قابل انتشار نیست.
 • - دیدگاه‌های حاوی کلمات نامناسب و خلاف عرف قابل انتشار نیست.

اشتراک خبر در شبکه‌های اجتماعی

Close
دکتر سیدمحسن طباطبایی مزدآبادی

تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

سیاست | ۴۳ سال قبل | کد خبر: ۴۷۴

۶ کلید طلایی که قفل آلودگی هوا مکزیکوسیتی را باز کرد

دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم گفت: اجرای جامع و دقیق ۶ مولفه مدیریتی مکزیکوسیتی، در مهار آلودگی هوا می‌تواند درمان درد نفس تنگی پایتخت باشد.

[ادامه] [مطلب کامل]

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سید محسن طباطبایی مزدآبادی در نشست «بررسی راهکارهای جهانی مدیریت آلودگی هوا با تمرکز بر مکزیک» با اشاره به اینکه فقدان توجه به پیوست‌های محیط زیستی توسعه سبب شده تا زندگی بشری درگیر چالش‌هایی شود که گاهی سلامت و گاهی نیز مستقیم جان انسان را به خطر می‌اندازد، گفت: آلودگی هوای تهران امر طبیعی نیست بلکه زائیده مدیریت ناصحیح است که در طول صدسال گذشته در این شهر رقم خورده است.

وی با بیان اینکه تهران در دهه‌های گذشته شاهد یک رشد جمعیتی فزاینده بوده که از توانمندی اکولوژیکی این منطقه خارج است، ادامه داد: مقصر اصلی آلودگی هوای تهران آن مدیرانی هستند که سبب شده اند سهم عمده جمعیت ایران در یک شهر متمرکز شود.

مدرس دانشگاه خوارزمی با اشاره به اینکه آلودگی هوا زائیده یک روز نیست و حل آن هم یک روزه شدنی نیست، افزود: معتقدیم روند مدیریت آلودگی هوا روبه بهبود است و بخش عمده ای از این بهبود نیز به خاطر حساسیت مردم و مطالبه رسانه ای است.

مدیر مسئول فصلنامه علمی پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری با اشاره به اینکه تجارب گسترده ای در پیش روی شهرهای ایران در زمینه مقابله با آلودگی هوا وجود دارد، یادآور شد: می‌توان با بومی سازی این تجارب در مهار آلودگی هوا گام‌های موثری برداشت.

این متخصص شهری با تاکید بر اینکه در سنجش کیفیت هوا بنابر تشخیص سازمان بهداشت جهانی WHO از معیار ضریب کیفیت هوا یا AQI استفاده می‌شود، توضیح داد: صنایع و حمل و نقل با سوخت فسیلی دو عامل اصلی در ایجاد ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرومتر در شهرها هستند.

دکتر طباطبایی ادامه داد: آلودگی هوا چهارمین عامل مرگ و میر جهانی است و قریب به 1.5 میلیارد تن در معرض این آلاینده‌ها قرار دارند و در سال 3 میلیون انسان جان خود را به دلیل آلودگی هوا از دست می‌دهند که تنها 10 درصد از آنها در کشورهای توسعه یافته زندگی می‌کنند و این نشان می‌دهد کشورهای جنوب اصلی ترین کانون‌های آلودگی هوا هستند.

نائب رئیس هیئت مدیره انجمن علمی اقتصاد شهری ایران به تجربه مکزیکوسیتی در مقابله با آلودگی هوا اشاره کرد و گفت: در سال 92 میلادی این شهر آلوده‌ترین شهر کره خاکی بود و موقعیت جغرافیایی این شهر که از سه طرف بین کوه محصور شده بود سبب می‌گشت تمام آلاینده‌های 4 میلیون خودرو به ابری سیاه بالای این شهر تبدیل شود؛ اما امروز مکزیکوسیتی بین 20 شهر آلوده دنیا نیز نیست و تعداد روزهای پاک در این کلانشهر 20 میلیونی در سال 2012 به 237 رسید.

دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در ادامه به تجربه‌های مدیریتی مکزیک اشاره کرد و گفت: به طور اجمالی توسعه حمل و نقل عمومی با تاکید بر مترو، ایجاد سامانه گسترده BRT، ترویج دوچرخه سواری، کاهش زمان تست آلایندگی خودروها، نوسازی تاکسی‌ها و خروج کارخانه‌های آلاینده از شهر 6 کلید طلایی مکزیکوسیتی برای عبور از بحران آلودگی هواست.

طباطبایی در این زمینه توضیح داد: در زمینه توسعه حمل و نقل عمومی این شهر توانست به سرعت 12 خط را راه اندازی کند و با توسعه BRT سالانه 80 هزار تن از میزان آلاینده‌های دی اکسید کربن را کاهش دهد به طوری که در سال 2009 این شهر موفق به اخذ جایزه زیست محیطی "فمیلی روی" از دانشگاه آکسفورد شد.

مشاور معاون شهردار تهران گفت: در حوزه ترویج استفاده از دوچرخه نیز تنها در سال 2009 این شهر 21 کیلیومتر خط ویژه دوچرخه ایجاد کرده است.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه در حالی که معاینه فنی در ایران چندساله است، تست آلاینده‌ها در این شهر شش ماه است، گفت: محدودیت ورود خودروها به معابر شهری به صورت یک روز در هفته از جمله دیگر برنامه های مکزیکوسیتی برای کنترل آلودگی هوا در این شهر بود، ضمن این که سرب از بنزین حذف شد و استفاده از مبدل‌های کاتالیستی نیز برای خودروها اجباری گشت.

مدیرمسئول فصلنامه علمی پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری در خصوص نوسازی ناوگان حمل و نقل نیز گفت: در مکزیک با تسهیلات ارزان قیمت خودروها و تاکسی‌های فرسوده با روالی منظم تعویض شدند و مقام‌های دولتی مکزیک در سالهای گذشته در تلاش برای جایگزینی اتوبوسهای دیزلی با اتوبوس‌های هیبریدی بوده‌اند. همچنین بیش از 50 هزار کارخانه از داخل و اطراف شهر مکزیکوسیتی نیز به خارج از این شهر جا به جا شدند.

طباطبایی در ادامه با اشاره به اینکه تقریبا تمامی این طرح‌ها در تهران نیز در حال اجراست اما باید از خودمان بپرسیم چرا آلودگی هوا همچنان وجود دارد، گفت: به نظر می‌رسد مشکل اصلی در موضوع اجرای مصوبات و قوانین باشد.

وی با اشاره به اینکه همچنان خودروهای با آلایندگی بالا تولید می‌شوند و کارخانه‌های آلاینده در اطراف شهر فعالیت می‌کنند، افزود: نباید اجازه داد آلودگی هوا به یک عرف در جامعه شهری ما تبدیل شود چرا که هزینه اقتصادی آن می‌تواند روند توسعه را تحت تاثیر قرار دهد.

 

منبع : خبرگزاری تسنیم

تاریخ انتشار : 1395/09/14

شماره خبر : 1257500

[مخفی] [مطلب کامل]
می‌پسندم دیدگاه اشتراک
Avatar Image

  تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

  سیاست | ۵۵ سال قبل | کد خبر: ۱۷۳

  سیاست‌های ضعیف دولت، صنعت ساختمان را در آستانه ورشکستگی قرار داده است

  سیدمحسن طباطبایی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار داشت: بازار مسکن به هیچ عنوان به طور مستقیم تحت تاثیر تحریم‌ها نبوده که لغو تحریم‌ها بتواند موجب تحول در این بازار…

  [ادامه] [مطلب کامل]

  سیدمحسن طباطبایی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار داشت: بازار مسکن به هیچ عنوان به طور مستقیم تحت تاثیر تحریم‌ها نبوده که لغو تحریم‌ها بتواند موجب تحول در این بازار شود. بلکه این بازار دستخوش بخش عمده‌ای از سیاست‌های داخلی قرار دارد. به طور مثال سیاست‌های مطالعاتی ضعیف در خصوص بسته خروج از رکود باعث شد تا سهم بخش مسکن در این بسته دیده نشود.
  وی افزود: هم‌اکنون رکود در رکود در بخش مسکن دارد کلید می‌خورد و این مسئله مسکن را در آستانه جدی ورشکستگی قرار می‌دهد. در این شرایط فاکتورهای حوزه داخلی که در این بخش اثرگذار هستند سیگنال‌های مثبتی نمی‌دهند.
  دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران، یکی از مجموعه‌های اثرگذار در بخش مسکن را انبوه‌سازان دانست و گفت: انبوه‌سازان، بدون برخورداری از مدیریت جامع و دقیق، به شکل جزیره‌ای عمل می‌کنند؛ در حالی که در غالب کشورهای پیشرفته انبوه‌سازان تحت اتحادیه‌های مشخص حرکت می‌کنند. اما انبوه‌سازان کشور ما حتی رقابت سالم و سازنده‌ای با یکدیگر در جهت توسعه اقتصادی ندارند.
  طباطبایی، بی‌توجهی به آسیب‌های جدی طرح مسکن مهر را دلیل دیگری بر رکود مسکن عنوان و خاطرنشان کرد: نظام مدیریت مسکن در بعد ساخت و ساز ضربه خورد. لذا ضرورت وجود اسناد بالادستی در بخش مسکن و تدوین بسته خروج از رکود مسکن به شکل خاص و منطبق با واقعیات موجود یک امر اجتناب‌ناپذیر است که در این خصوص‌کاری نشد. بنابراین پیش‌بینی می‌شود یک ورشکستگی جدی در بخش مسکن پیش بیاید.
  این کارشناس مسکن با بیان این که مسکن به جز جنبه‌های اقتصادی از جنبه‌های اجتماعی نیز با چالش مواجه است، اظهار داشت: زوج‌های جوانی که تازه ازدواج کرده‌اند برای تامین مسکن با مشکلات اساسی مواجه هستند. لذا مسکن نیاز به یک پیوست اجتماعی توسعه‌ای دارد که وقتی پیوست اجتماعی دچار خدشه باشد قطعا توسعه صورت نمی‌گیرد.
  وی تصریح کرد: در خصوص تحریم‌ها باید گفت خدا را شکر غالب مواد خام و ملزومات حوزه مسکن تولید داخل است و نیازی به خارج نداریم. ما یک قدرت در بخش فولاد، در و پنجره، آهن و میلگرد هستیم. لذا تحریم‌ها اثری در این بخش نمی‌گذارد و ممانعت از ورود کالاهای اساسی بخش مسکن، تاثیر داخلی ایجاد نمی‌کند.
  وی همچنین به تسهیلات در نظر گرفته شده برای بخش مسکن اشاره و خاطرنشان کرد: سیاست‌هایی که بانک مسکن و بانک مرکزی دارد سیاست‌های واسطه‌ای است که نمی‌تواند به رونق کمک کند. بنابراین در بخش مسکن باید سیاست‌های حمایتی واقعی و عملیاتی در نظر گرفته شود. تسهیلات مسکن از طرق مختلف همچون اوراق، سپرده‌گذاری و صندوق‌ها ارائه می‌شود اما تمام این سیستم مبتنی بر سود است؛ در حالی که فلسفه این صندوق‌ها صرفا سود نیست و توجه ویژه به مسئولیت‌های اجتماعی آن صندوق‌ها در راستای حمایت از تولید باید اولویت جدی آنها باشد که متاسفانه آنها صرفا غربی عمل می‌‌کنند و فقط به فکر سود هستند.

  منبع : روزنامه کیهان

  تاریخ انتشار : 1394/10/01

  [مخفی] [مطلب کامل]
  می‌پسندم دیدگاه اشتراک
  Avatar Image

   تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

   سیاست | ۵۶ سال قبل | کد خبر: ۳۶

   تحقق شعار سال؛ منوط به رفتار مردم و مسئولان

   به گزارش خبرگزاری بسیج، کنگره بین المللی علوم رفتاری با حضور جمعی از صاحب نظران و کارشناسان و همچنین تنی چند از اعضای انجمن علمی اقتصاد شهری ایران برگزار شد.بر این…

   [ادامه] [مطلب کامل]

   به گزارش خبرگزاری بسیج، کنگره بین المللی علوم رفتاری با حضور جمعی از صاحب نظران و کارشناسان و همچنین تنی چند از اعضای انجمن علمی اقتصاد شهری ایران برگزار شد.بر این اساس سید محسن طباطبایی دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری در سخنرانی افتتاحیه این کنگره با اشاره به رشد بالای شهرنشینی در جهان و روند شتابان شهری شدن در کشورهای روبه توسعه، گفت: در ایران نیز میزان شهرنشینی اکنون به بیش از 70 درصد رسیده که توجه به موضوع رفتار شهروندی و راهکارهای ارتقاء منزلت شهروندی را اهمیت می بخشد.

   .وی با یادآور شدن سنخیت عنوان کنگره علوم رفتاری با شعار سال ابلاغ شده توسط مقام معظم رهبری مد ظله العالی، گفت: تحقق پیام همدلی و همزبانی منوط به تجلی یافتن این مهم در حوزه رفتاری مردم و مسئولان است.

    مدیرمسئول فصلنامه علمی-پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری در ادامه، توسعه پایدار را یکی از کلیدواژه های اصلی هزاره سوم دانست و بر اهمیت جایگاه آموزش در جهت نیل به توسعه پایدار تأکید کرد و افزود: تأثیرات شهرها در اکوسیستم های طبیعی و آثار زیست محیطی شهرها و نیز تاثیر متقابل محیط زیست شهری بر روان و رفتار افراد ضرورت تقویت مطالعات رفتاری در این زمینه را پراهمیت ساخته است.

   وی همچنین به جایگاه مطالعات روانشناسی شهری و رفتارگرایی اشاره کرد و خاطرنشان نمود: یکی از اقدامات برجسته شهرداری تهران در این زمینه توسعه هویت بخشی به شهر در قالب فعالیت هایی نظیر نگارخانه های شهری است.

   سخنران مراسم افتتاحیه کنگره بین المللی علوم رفتاری؛ یکی از علل موفقیت انجمن علمی اقتصاد شهری ایران را رویکرد شهروندمدار و رفتارمحور به شهر دانست و گفت: به عنوان مثال ما در انجمن به موضوع سرمایه شهری توجه ویژه ای داشته ایم و معتقدیم سرمایه شهری از ارکان توسعه و عنصر پیش برنده رفتار شهروندی می باشد.

   عضو هیئت داوری کنگره بین المللی علوم رفتاری، رفتار متناسب با ارزشهای والای انسانی، اخلاقی و الهی را یکی از شروط آرامش و پیشرفت شهروندان دانست و افزود: بدون شک دین مبین اسلام بهترین نقشه راه برای تنظیم رفتار را مطرح کرده است.

   مطالعه کاربردی گردشگری، ابعاد، آثار و ضرورت های آن از منظر علوم رفتاری از دیگر محورهایی بود که طباطبایی به آن اشاره کرد و گفت: پژوهشگران حوزه علوم رفتاری باید به مطالعه و تحقیق جدی درباره الگوهای رفتاری گردشگران، جامعه میزبان، سرمایه گذاران و مدیران امر گردشگری روی آورند چرا که امروز نقش صنعت گردشگری در توسعه شهری، بی بدیل است.

   دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران همچنین به موضوع کلیدی نقش علوم رفتاری در حوزه بانکی، مالی و سرمایه گذاری اشاره کرد و گفت: مطالعات رفتاری می تواند در تقویت اعتماد اجتماعی در صنعت مالی و بانکی کشور و همچنین افزایش رضایتمندی مشتریان تاثیرگذار باشد.

   جهانی شدن شهرها و رفتار متناسب با این تحول ، از دیگر مباحثی بود که طباطبایی یادآور شد و اضافه کرد:   حرکت تهران با در نظر گرفتن برنامه های توسعه شهری و اسناد فرداستی به ویژه چشم انداز 1404 در تمامی ابعاد رفتاری منوط به توجه وافر به معیارها و هویت اسلامی است.

    در پایان دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری دعوت از انجمن های علمی جهت شرکت فعال در کنگره ها را امری لازم و بنیادی قلمداد کرد و گفت: حضور انجمن های علمی و همفکری و هم اندیشی آنان به غنای مباحث علمی کمک شایانی خواهد کرد.

   لازم به ذکر است پنل های تخصصی نقد و بررسی مقالات پذیرفته شده نیز  با حضور دبیر انجمن اقتصاد شهری ایران در حاشیه کنگره برگزار شد.

   منبع : خبرگزاری بسیج

   شماره خبر : ۸۵۱۹۴۶۳

    

   [مخفی] [مطلب کامل]
   می‌پسندم دیدگاه اشتراک
   Avatar Image

    تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

    سیاست | ۵۶ سال قبل | کد خبر: ۴۰

    مجلس برای اجرای سیاست های رهبری در حوزه علم و فناوری بسترسازی تقنینی کند

    مجلس برای اجرای سیاست های رهبری در حوزه علم و فناوری بسترسازی تقنینی کند...سید محسن طباطبایی دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در گفتگو با خبرنگار بسیج در خصوص جایگاه…

    [ادامه] [مطلب کامل]

    مجلس برای اجرای سیاست های رهبری در حوزه علم و فناوری بسترسازی تقنینی کند...
    سید محسن طباطبایی دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در گفتگو با خبرنگار بسیج در خصوص جایگاه مجلس شورای اسلامی در تولید و توسعه علوم کاربردی در مراکز علمی و دانشگاهی، گفت: به نظر می رسد اصلی ترین نقش مجلس در این حوزه بسترسازی تقنینی برای اجرایی شدن ابلاغیه مقام معظم رهبری در خصوص سیاست‌های کلی «علم و فناوری» است.

    طباطبایی با اشاره به اینکه یکی از محورهای ابلاغیه رهبری معظم انقلاب اسلامی افزایش بودجه تحقیق و پژوهش به حداقل 4 درصد تولید ناخالص داخلی تا پایان سال ۱۴۰۴ است، خاطرنشان کرد: بدون شک اگر این راهبرد، با سرعت بشتری تحقق یابد ایران می تواند تا سال 1404 به مرجعیت علمی در منطقه تبدیل گردد.

    مدیرمسئول فصلنامه علمی – پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری با انتقاد از سهم اندک پژوهش و تحقیقات در نظام بودجه نویسی سالیانه خاطرنشان نمود: به گفته معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال 92 سهم پژوهش در بودجه کمتر از 0.6 درصد بوده است و در سال 93 نیز به 0.84 درصد رسیده است.

    طباطبایی مزدآبادی با تأکید بر اینکه البته این میزان از بودجه نیز معمولا به طور کامل تخصیص نمی یابد، خاطرنشان کرد: به نظر می رسد مجلس می بایست قوانین جدیدی را برای حمایت از پژوهش های علمی و کاربردی متناسب با ظرفیت های موجود، تصویب نماید.

    دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران با بیان اینکه یکی از راهکارهای اصلی بومی کردن علوم انسانی کاربست جامع این علوم برای حل مشکلات روزمره جامعه است، ادامه داد: متأسفانه پیوند عمیقی بین مراکز علمی و دانشگاهی و نهادها و ارگان های اجرایی وجود ندارد و همین مساله باعث می شود تا حوزه پژوهش ضعیف بماند.

    طباطبایی با اشاره به اینکه هر ساله تعداد کثیری در حوزه تحصیلات تکمیلی در سراسر کشور دفاع می شود، گفت: بدون شک اگر این پایان نامه ها در راستای مسایل کاربردی جامعه تدوین شوند شاهد تحولی چشمگیر در زمینه تولید علم و دانش بومی در تمامی حوزه ها خواهیم بود.

    مدیرمسئول فصلنامه علمی – پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری با اشاره به اینکه انجمن علمی اقتصاد شهری ایران آماده حمایت علمی از رساله های کاربردی در حوزه اقتصاد و مدیریت شهری است گفت: انجمن های علمی ظرفیت گسترده ای برای افزایش ارتباط میان مراکز علمی و دانشگاهی و همچنین سازمان ها و نهادها دارند.

    منبع : خبرگزاری بسیج

    کد خبر: ۸۵۲۴۱۱۳

    تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۴

     

    [مخفی] [مطلب کامل]
    می‌پسندم دیدگاه اشتراک
    Avatar Image