لطفا یک ایمیل صحیح وارد نمایید

پنهان رمز عبور وارد شده قابل قبول نیست.

بازیابی رمز عبور؟

فقط حرف و عدد قابل قبول است.

لطفا یک ایمیل صحیح وارد نمایید

پنهان رمز عبور وارد شده قابل قبول نیست.

جهت بازیابی گذرواژه خود لطفا پست الترونیک خود را وارد نمایید!

Error message here!

بازگشت به ورود

قوانین درج دیدگاه

 • - دیدگاه‌های نژادپرستانه و قومیتی قابل انتشار نیست.
 • - دیدگاه‌های حاوی توهین و افترا به ادیان، مذاهب و اشخاص قابل انتشار نیست.
 • - دیدگاه‌های مصداق هرزنامه و تبلیغات قابل انتشار نیست.
 • - دیدگاه‌های حاوی کلمات نامناسب و خلاف عرف قابل انتشار نیست.

اشتراک خبر در شبکه‌های اجتماعی

Close
دکتر سیدمحسن طباطبایی مزدآبادی

تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

سیاست | ۹ تیر ۱۳۹۹ | کد خبر: ۷۱۹

مجلس جدید مجالی برای پرداختن به حواشی ندارد

تولید به‌عنوان شاه‌بیت پارادایم اقتصاد مقاومتی و کلیدواژه مورد تاکید مقام معظم رهبری و یکی از رئوس برنامه گام دوم انقلاب در وضعیت فعلی شرایط دشواری را سپری می‌کند که نیازمند توجه جدی و فوری به‌خصوص در ابعاد تقنینی و نظارتی است.

[ادامه] [مطلب کامل]

به گزارش «فرهیختگان»، محسن طباطبایی مزدآبادی، دبیرکل انجمن علمی اقتصاد شهری ایران طی یادداشتی در روزنامه «فرهیختگان» نوشت: مجلس یازدهم شورای اسلامی در برهه‌ای از زمان شکل‌گرفته که کشور با مسائل و چالش‌های انباشته و درهم‌تنیده مهمی به‌خصوص در عرصه اقتصادی مواجه است که چنانچه ورود به این چالش‌ها با تاخیر صورت گیرد، می‌تواند آثار و تبعات اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و امنیتی را به‌دنبال داشته باشد، بنابراین به‌نظر می‌رسد این مجلس تازه‌نفس هیچ فرصتی برای هدر دادن و هیچ مجالی برای پرداختن به حواشی ندارد. در این راستا لازم می‎دانم به نکاتی چند اشاره شود.

تولید به‌عنوان شاه‌بیت پارادایم اقتصاد مقاومتی و کلیدواژه مورد تاکید مقام معظم رهبری و یکی از رئوس برنامه گام دوم انقلاب در وضعیت فعلی شرایط دشواری را سپری می‌کند که نیازمند توجه جدی و فوری به‌خصوص در ابعاد تقنینی و نظارتی است. قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب 1394 در برخی مواد مانند ماده 57 نیازمند اصلاح و بازنگری است. ضمن آنکه برخی مواد آن مانند مواد 19 و 20 این قانون درحال حاضر به‌خوبی اجرا نمی‌شود. واقعیت این است که واحدهای تولیدی هم اکنون با انبوهی از مشکلات مواجه هستند که این قانون قادر به رفع آنها نیست. ازجمله مشکلات واحدهای تولیدی نوسانات نرخ ارز است که به سبب آن واحدهای تولیدی بسیار آسیب‌دیده و به‌رغم اینکه در این قانون به آن اشاره شده اما همچنان این واحدها در زمینه نوسانات ارزی متحمل خسارت می‌شوند و آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌های فعلی پوشش نوسان نرخ ارز یا اجرا نمی‌شوند یا جوابگو نیستند. موضوع مالیات و فرار مالیاتی در بخش تولید بسیار مهم و البته پرمساله است. بسیاری از واحدهای تولیدی با مشکلات مالیاتی دست به گریبان هستند، برخی واحدها از طریق سندسازی و ارائه صورت‌های مالی غیرواقعی اقدام به فرار مالیاتی می‌کنند و به کار خود ادامه می‌دهند و بعضی واحدهای دیگر به‌خاطر بدهی اندک مالیاتی تعلیق یا بسته می‌شوند. واحدهای صنعتی در اثر تحریم‌های ظالمانه با مشکل تامین مواد اولیه مواجه هستند، آنها مجبورند با چندین واسطه مواد مورد نیاز خود را تامین کنند اما یکی از اساسی‌ترین مشکلات آنها بلوکه‌شدن کالاها در گمرکات کشور و ترخیص دیرهنگام آنهاست حتی اقلامی مانند دارو نیز بعضا چندماه در گمرکات سرگردان می‌مانند. یعنی مواد اولیه‌ای که تولیدکننده با وجود مشکلات متعدد و با دور زدن تحریم‌ها به کشور وارد می‌کند در مبادی ورودی کشور نیز مدت زمان زیادی دپو می‌شود، در این زمینه یا باید قوانین موجود فعال شوند یا قوانین جدید وضع شده و اهرم‌های نظارتی قوی‌تر شوند.

درخصوص تسهیلات، وام‌هایی که درحال حاضر از محل تسهیلات رونق تولید یا تبصره 18 به تولیدکنندگان پرداخت می‌شود هم نرخ بهره بالایی دارد و هم دریافت آن به‌خاطر سختگیری بانک‌ها بسیار سخت است. این وام‌ها در شرایط فعلی باری اضافه بر دوش این واحدها می‌گذارد. باید سازوکار وام‌های رونق تولید و تبصره 18 تغییر کند. در این خصوص بانک‌ها همکاری لازم را ندارند، آنها دستورالعمل‌ها، صورت‌جلسات و مصوبات ستادهای شهرستانی و استانی تسهیل و رفع موانع تولید را اجرا نمی‌کنند و در این زمینه به‌صورت تقریبا خودمختار عمل کرده، بنابر مقررات داخلی و بسته به شرایط داخلی خود تصمیم می‌گیرند. برخی بانک‌ها حتی ابلاغیه‌های بانک مرکزی را درخصوص استمهال یا بخشودگی‌ها یا اجرا نکرده یا با تاخیر اجرا می‌کنند.

سیاست فعلی پولی و بانکی کارایی لازم را برای مدیریت اقتصاد در وضعیت تحریم ندارد و حجم نقدینگی کشور به بیش از 2300 هزار میلیارد تومان رسیده است. بانک‌ها در ماه 30هزار میلیارد تومان نقدینگی تولید می‌کنند که این حجم نقدینگی هربار یکی از بازارهای مختلف مانند ارز، مسکن، خودرو، طلا، بورس و... را با مشکل مواجه می‌کند. در نظام پولی و بانکی کشور باید اصلاحات اساسی صورت گیرد. ادغام بانک‌ها تنها یکی از این اصلاحات است که لازم است هرچه سریع‌تر انجام شود. درخصوص سیستم توزیع کالاهای اساسی که با ارز دولتی تهیه و برای تنظیم بازار تهیه می‌شوند ضمن اینکه این موضوع به رانت دامن زده هیچ‌گاه چاره کار نبوده و کمترین تاثیری در تنظیم نرخ بازار ندارند. این سازوکار توزیع کالاهای تنظیم بازاری باید اساسا تغییر کند. یکی از تبعات توزیع ارز دولتی طی دوسال گذشته ظهور شرکت‌های کاغذی و صوری برای دریافت ارز بود؛ هزاران شرکت کاغذی در کشور وجود دارد که نابسامانی اقتصادی به بار می‌آورند، حدود یک‌میلیون شرکت در کشور وجود دارد که تقریبا یک‌سوم آنها مجمع سالانه برگزار می‌کنند و مابقی صوری هستند. تحقیق و تفحص در این زمینه و ساماندهی این شرکت‌ها ازجمله اقدامات اساسی است که از مجلس جدید انتظار می‌رود به آن ورود کند.

فقدان یکپارچگی و وحدت رویه در اقتصاد کشور بیداد می‌کند، این بخشی‌نگری و ازهم‌گسیختگی در بخش‌های مختلف اقتصادی مشهود است. به‌عنوان نمونه درزمینه خودرو، شورای رقابت، انجمن تولیدکنندگان خودرو، وزارت صمت، شرکت‌های خودروساز، بانک مرکزی و... هرکدام خود را تبرئه کرده و توپ را به زمین دیگری می‌اندازد. ساماندهی این امر و ایجاد معابر قانونی برای یکپارچه‌سازی اقتصاد امری لازم و ضروری است. موضوعات گفته‌شده فقط بخشی از مشکلات اقتصادی کشور درحال حاضر است که مجلس شورای اسلامی باید بدون فوت وقت بسترهای تقنینی و نظارتی لازم را برای بهبود اوضاع به‌کار گیرد و نمایندگان محترم از هرآنچه که انرژی و توان مجلس را تحلیل برده یا تضعیف می‌کند، دوری کنند.

 منبع : روزنامه فرهیختگان
تاریخ انتشار : 1399/04/10
[مخفی] [مطلب کامل]
می‌پسندم دیدگاه اشتراک
Avatar Image

  تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

  سیاست | ۱۷ آبان ۱۳۹۸ | کد خبر: ۷۲۴

  عوارض تحریم‌های دونالد ترامپ برای شهروندان آمریکا

  تحریم‌های پی‌در‌پی کاخ‌سفید اثرات زیانباری بر شهرهای خود آمریکا به‌جا گذاشته است.

  [ادامه] [مطلب کامل]

  به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، آمارهای موسسه گالوپ و روزنامه گاردین نشان می‌دهد اقدامات دونالد ترامپ به‌عنوان شهری‌ترین رئیس‌جمهور آمریکا کمک بنیادی به از بین بردن فقر نکرده و با دنبال کردن سیاست‌های سرمایه‌داری عامه مردم را فقیرتر کرده است.۷۷ تحریم از کل ۱۱۵ تحریم اقتصادی تدوین شده بین سال‌های جنگ جهانی اول تا سال ۱۹۹۰ توسط ایالات متحده آمریکا باعث شده این کشور به‌عنوان آقای تحریم در دنیا شناخته شود.

  کشوری که برای تحت فشار قرار دادن سایر کشور‌ها و استفاده از منابع آنان و دنبال کردن منافع خود دست به بزرگ‌ترین تحریم‌های اقتصادی می‌زند که می‌تواند به‌سادگی وضعیت مالی ملت‌ها را تحت تاثیر قرار دهد، چنانکه جنگ تجاری کنونی آمریکا با چین تبعات بسیاری برای چشم‌بادامی‌ها داشته است. با این وجود تحریم‌های پی‌در‌پی کاخ‌سفید اثرات زیانباری بر شهرهای خود آمریکا به‌جا گذاشته، چنانکه تحریم کوبا به‌عنوان یکی از طولانی‌ترین تحریم‌های ایالات متحده با ۵۵ سال قدمت درحالی علیه این کشور رقم خورد که کوبایی‌ها معتقدند پس از گفت‌وگوهای واشنگتن و هاوانا یک تریلیون دلار به اقتصاد آمریکا ضربه اقتصادی وارد شده است.

  نگاهی به تراز تجاری چین و آمریکا نشان می‌دهد مازاد تجاری چین در سال ۲۰۱۷ با ایالات متحده ۲۷۵ میلیارد دلار و درمجموع مازاد تجارت جهانی آن ۴۲۲ میلیارد دلار بوده است، این بدان معناست که چین ۶۵ درصد از مازاد تجاری تجارت خود را از محل صادرات به آمریکا به‌دست آورده است؛ همه این اعداد و ارقام کافی است جنگ تجاری آمریکا که ناشی از درماندگی واشنگتن برای رقابت با چین است، پیاده‌سازی شود و دونالد ترامپ با سارق خواندن چینی‌ها از اشتغال این کشور وارد بزرگ‌ترین جنگ تجاری دنیا شده، چنانکه اطلاعات بانک جهانی نشان می‌دهد، چین به‌عنوان اصلی‌ترین صادرکننده به ایالات متحده با حجم صادرات ۳۸۵ میلیارد دلار و در دست داشتن 16 درصد صادرات به این کشور قلمداد می‌شود، اما آمریکا چهارمین صادرکننده به چین محسوب می‌شود.

  همچنین نظرسنجی‌هایی که در واشنگتن‌پست در می ‌۲۰۱۹ منتشر شد، نشان می‌دهد ۸۰ درصد دموکرات‌ها و ۶۶ درصد مستقل‌ها و همچنین ۳۳ درصد جمهوری‌خواهان معتقدند سیستم فعلی اقتصادی آمریکا تنها برای افرادی که در مسند قدرت قرار دارند، مفید است و مرتبط به همه مردم نیست.از سوی دیگر براساس گزارش‌هایی که توسط گاردین در ۲۰۱۹ منتشر شد، به‌رغم ادعاهای کاخ‌سفید، نرخ بیکاری این کشور به کمترین حد در ۵۰ سال اخیر رسیده که نرخ دستمزد‌ها اکنون پایین‌تر از سال ۲۰۱۵ قرار دارد.گزارش‌های گاردین مطرح می‌کند ۸۰ درصد کارگران آمریکایی مایحتاج خانواده‌های خود را به‌صورت چک از فروشگاه ما خریداری کرده و هزینه‌های تحصیل، مراقبت از کودکان، مسکن و مراقبت‌های بهداشتی روند افزایشی دارد. 

  تحلیل‌ها نشان می‌دهد رویکرد دونالد ترامپ در شهرهای ایالات متحده اثرات پیچیده‌ای به‌جا گذاشته است، چنانکه نشریه سیتی در گزارشی عنوان می‌کند با وجود آنکه می‌توان ترامپ را شهری‌ترین رئیس‌جمهور ایلات متحده به‌شمار آورد، اما او در کوئین بزرگ، خانه رفیع خود در قلب منهتن زندگی کرده و امپراتوری تجارت خود را تنها از طریق توسعه املاک و مستغلات شهری بنا نهاده است. آنچه نشریه سیتی به آن تاکید دارد آن است که هرچند ترامپ شهر را با رویکرد اقتصادی اداره کرده، اما سیاست‌های سنتی وی در شهرها پاسخ نمی‌دهد.سایر موسسه‌های پژوهشی و رسانه‌ای آمریکا همچنین در گزارش‌های خود اذعان دارند که سیاست‌های ترامپ بر اقتصاد شهرها زیانبار بوده و باعث شده اقتصاد این کشور با مشکل روبه‌رو شود. 

  نیویورک‌تایمز در یادداشتی در جولای ۲۰۱۸ عنوان می‌کند سیاست‌های مهاجرتی ترامپ به شهرهای آمریکا، خسارت زیادی وارد کرده است و منطقه می‌دوست یا غرب میانه با مشکلات زیادی روبه‌رو شده چراکه مهاجران هم زمان بیشتری فعالیت می‌کنند و هم بسیاری از مشاغلی که آمریکایی‌ها در شأن خود نمی‌دانند یا از عهده آنها ساخته نیست توسط مهاجران انجام می‌شود. نیویورک‌تایمز تاکید کرده است درحقیقت این سیاست ترامپ نه‌تنها به کاهش بیکاری میان مردم آمریکا کمکی نکرده، بلکه به‌شدت زیانبار بوده چراکه براساس پژوهش‌های این رسانه، مهاجران نسبت به شهروندان متولد آمریکا ۵۰ درصد بیشتر نوآور و کارآفرین هستند.

  سیاست‌های تحریمی ترامپ در بخش‌های مختلف شهری اثرگذار بوده چنانکه بخش حمل‌ونقل نیز به‌شدت در این حوزه آسیب دیده است، تحلیل‌هایی که در سایت curobet در جولای ۲۰۱۹ منتشر شده معتقد است عملکرد ترامپ روی شهرها به‌ویژه در حوزه حمل‌ونقل، مسکن و محیط‌زیست اثرات منفی زیادی داشته است به‌گونه‌ای که سیاست‌های شهری که به‌عنوان مناطق فرصت اقتصادی قلمداد شده و معافیت‌های مالیاتی سرمایه‌گذاری برای آن درنظر گرفته شده که به کاهش فقر کمک کند؛ نه‌تنها به درستی مکان‌یابی نشده، بلکه گزارش‌ها حاکی است مناطق مشخص شده دارای مردمی مرفه بوده یا اساسا سکنه ندارند مانند مناطق داکوتای جنوبی، می‌سی‌سی‌پی و آیداهو که می‌توانست انتخاب بهتری برای سیاست فرصت ترامپ تلقی شود.همچنین نگاهی به بودجه سال ۲۰۱۹ ایالات متحده نشان می‌دهد، صندوق بهره‌برداری مسکن عمومی و ساخت خانه برای اقشار ضعیف با کاهش ۱۶ درصدی روبه‌رو بوده است که این قضیه به سیاست‌های جرائم به بی‌ثباتی قیمت مسکن و افزایش بی‌خانمانی دامن زده است.

  * نویسنده: سید‌محسن طباطبایی‌مزدآبادی:دبیرکل انجمن علمی اقتصاد شهری ایران و مدرس دانشگاه تهران

  [مخفی] [مطلب کامل]
  می‌پسندم دیدگاه اشتراک
  Avatar Image

   تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

   سیاست | ۱۷ آذر ۱۳۹۵ | کد خبر: ۴۷۴

   ۶ کلید طلایی که قفل آلودگی هوا مکزیکوسیتی را باز کرد

   دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم گفت: اجرای جامع و دقیق ۶ مولفه مدیریتی مکزیکوسیتی، در مهار آلودگی هوا می‌تواند درمان درد نفس تنگی پایتخت باشد.

   [ادامه] [مطلب کامل]

   به گزارش خبرگزاری تسنیم، سید محسن طباطبایی مزدآبادی در نشست «بررسی راهکارهای جهانی مدیریت آلودگی هوا با تمرکز بر مکزیک» با اشاره به اینکه فقدان توجه به پیوست‌های محیط زیستی توسعه سبب شده تا زندگی بشری درگیر چالش‌هایی شود که گاهی سلامت و گاهی نیز مستقیم جان انسان را به خطر می‌اندازد، گفت: آلودگی هوای تهران امر طبیعی نیست بلکه زائیده مدیریت ناصحیح است که در طول صدسال گذشته در این شهر رقم خورده است.

   وی با بیان اینکه تهران در دهه‌های گذشته شاهد یک رشد جمعیتی فزاینده بوده که از توانمندی اکولوژیکی این منطقه خارج است، ادامه داد: مقصر اصلی آلودگی هوای تهران آن مدیرانی هستند که سبب شده اند سهم عمده جمعیت ایران در یک شهر متمرکز شود.

   مدرس دانشگاه خوارزمی با اشاره به اینکه آلودگی هوا زائیده یک روز نیست و حل آن هم یک روزه شدنی نیست، افزود: معتقدیم روند مدیریت آلودگی هوا روبه بهبود است و بخش عمده ای از این بهبود نیز به خاطر حساسیت مردم و مطالبه رسانه ای است.

   مدیر مسئول فصلنامه علمی پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری با اشاره به اینکه تجارب گسترده ای در پیش روی شهرهای ایران در زمینه مقابله با آلودگی هوا وجود دارد، یادآور شد: می‌توان با بومی سازی این تجارب در مهار آلودگی هوا گام‌های موثری برداشت.

   این متخصص شهری با تاکید بر اینکه در سنجش کیفیت هوا بنابر تشخیص سازمان بهداشت جهانی WHO از معیار ضریب کیفیت هوا یا AQI استفاده می‌شود، توضیح داد: صنایع و حمل و نقل با سوخت فسیلی دو عامل اصلی در ایجاد ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرومتر در شهرها هستند.

   دکتر طباطبایی ادامه داد: آلودگی هوا چهارمین عامل مرگ و میر جهانی است و قریب به 1.5 میلیارد تن در معرض این آلاینده‌ها قرار دارند و در سال 3 میلیون انسان جان خود را به دلیل آلودگی هوا از دست می‌دهند که تنها 10 درصد از آنها در کشورهای توسعه یافته زندگی می‌کنند و این نشان می‌دهد کشورهای جنوب اصلی ترین کانون‌های آلودگی هوا هستند.

   نائب رئیس هیئت مدیره انجمن علمی اقتصاد شهری ایران به تجربه مکزیکوسیتی در مقابله با آلودگی هوا اشاره کرد و گفت: در سال 92 میلادی این شهر آلوده‌ترین شهر کره خاکی بود و موقعیت جغرافیایی این شهر که از سه طرف بین کوه محصور شده بود سبب می‌گشت تمام آلاینده‌های 4 میلیون خودرو به ابری سیاه بالای این شهر تبدیل شود؛ اما امروز مکزیکوسیتی بین 20 شهر آلوده دنیا نیز نیست و تعداد روزهای پاک در این کلانشهر 20 میلیونی در سال 2012 به 237 رسید.

   دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در ادامه به تجربه‌های مدیریتی مکزیک اشاره کرد و گفت: به طور اجمالی توسعه حمل و نقل عمومی با تاکید بر مترو، ایجاد سامانه گسترده BRT، ترویج دوچرخه سواری، کاهش زمان تست آلایندگی خودروها، نوسازی تاکسی‌ها و خروج کارخانه‌های آلاینده از شهر 6 کلید طلایی مکزیکوسیتی برای عبور از بحران آلودگی هواست.

   طباطبایی در این زمینه توضیح داد: در زمینه توسعه حمل و نقل عمومی این شهر توانست به سرعت 12 خط را راه اندازی کند و با توسعه BRT سالانه 80 هزار تن از میزان آلاینده‌های دی اکسید کربن را کاهش دهد به طوری که در سال 2009 این شهر موفق به اخذ جایزه زیست محیطی "فمیلی روی" از دانشگاه آکسفورد شد.

   مشاور معاون شهردار تهران گفت: در حوزه ترویج استفاده از دوچرخه نیز تنها در سال 2009 این شهر 21 کیلیومتر خط ویژه دوچرخه ایجاد کرده است.

   این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه در حالی که معاینه فنی در ایران چندساله است، تست آلاینده‌ها در این شهر شش ماه است، گفت: محدودیت ورود خودروها به معابر شهری به صورت یک روز در هفته از جمله دیگر برنامه های مکزیکوسیتی برای کنترل آلودگی هوا در این شهر بود، ضمن این که سرب از بنزین حذف شد و استفاده از مبدل‌های کاتالیستی نیز برای خودروها اجباری گشت.

   مدیرمسئول فصلنامه علمی پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری در خصوص نوسازی ناوگان حمل و نقل نیز گفت: در مکزیک با تسهیلات ارزان قیمت خودروها و تاکسی‌های فرسوده با روالی منظم تعویض شدند و مقام‌های دولتی مکزیک در سالهای گذشته در تلاش برای جایگزینی اتوبوسهای دیزلی با اتوبوس‌های هیبریدی بوده‌اند. همچنین بیش از 50 هزار کارخانه از داخل و اطراف شهر مکزیکوسیتی نیز به خارج از این شهر جا به جا شدند.

   طباطبایی در ادامه با اشاره به اینکه تقریبا تمامی این طرح‌ها در تهران نیز در حال اجراست اما باید از خودمان بپرسیم چرا آلودگی هوا همچنان وجود دارد، گفت: به نظر می‌رسد مشکل اصلی در موضوع اجرای مصوبات و قوانین باشد.

   وی با اشاره به اینکه همچنان خودروهای با آلایندگی بالا تولید می‌شوند و کارخانه‌های آلاینده در اطراف شهر فعالیت می‌کنند، افزود: نباید اجازه داد آلودگی هوا به یک عرف در جامعه شهری ما تبدیل شود چرا که هزینه اقتصادی آن می‌تواند روند توسعه را تحت تاثیر قرار دهد.

    

   منبع : خبرگزاری تسنیم

   تاریخ انتشار : 1395/09/14

   شماره خبر : 1257500

   [مخفی] [مطلب کامل]
   می‌پسندم دیدگاه اشتراک
   Avatar Image

    تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

    سیاست | ۱ دی ۱۳۹۴ | کد خبر: ۱۷۳

    سیاست‌های ضعیف دولت، صنعت ساختمان را در آستانه ورشکستگی قرار داده است

    سیدمحسن طباطبایی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار داشت: بازار مسکن به هیچ عنوان به طور مستقیم تحت تاثیر تحریم‌ها نبوده که لغو تحریم‌ها بتواند موجب تحول در این بازار…

    [ادامه] [مطلب کامل]

    سیدمحسن طباطبایی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار داشت: بازار مسکن به هیچ عنوان به طور مستقیم تحت تاثیر تحریم‌ها نبوده که لغو تحریم‌ها بتواند موجب تحول در این بازار شود. بلکه این بازار دستخوش بخش عمده‌ای از سیاست‌های داخلی قرار دارد. به طور مثال سیاست‌های مطالعاتی ضعیف در خصوص بسته خروج از رکود باعث شد تا سهم بخش مسکن در این بسته دیده نشود.
    وی افزود: هم‌اکنون رکود در رکود در بخش مسکن دارد کلید می‌خورد و این مسئله مسکن را در آستانه جدی ورشکستگی قرار می‌دهد. در این شرایط فاکتورهای حوزه داخلی که در این بخش اثرگذار هستند سیگنال‌های مثبتی نمی‌دهند.
    دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران، یکی از مجموعه‌های اثرگذار در بخش مسکن را انبوه‌سازان دانست و گفت: انبوه‌سازان، بدون برخورداری از مدیریت جامع و دقیق، به شکل جزیره‌ای عمل می‌کنند؛ در حالی که در غالب کشورهای پیشرفته انبوه‌سازان تحت اتحادیه‌های مشخص حرکت می‌کنند. اما انبوه‌سازان کشور ما حتی رقابت سالم و سازنده‌ای با یکدیگر در جهت توسعه اقتصادی ندارند.
    طباطبایی، بی‌توجهی به آسیب‌های جدی طرح مسکن مهر را دلیل دیگری بر رکود مسکن عنوان و خاطرنشان کرد: نظام مدیریت مسکن در بعد ساخت و ساز ضربه خورد. لذا ضرورت وجود اسناد بالادستی در بخش مسکن و تدوین بسته خروج از رکود مسکن به شکل خاص و منطبق با واقعیات موجود یک امر اجتناب‌ناپذیر است که در این خصوص‌کاری نشد. بنابراین پیش‌بینی می‌شود یک ورشکستگی جدی در بخش مسکن پیش بیاید.
    این کارشناس مسکن با بیان این که مسکن به جز جنبه‌های اقتصادی از جنبه‌های اجتماعی نیز با چالش مواجه است، اظهار داشت: زوج‌های جوانی که تازه ازدواج کرده‌اند برای تامین مسکن با مشکلات اساسی مواجه هستند. لذا مسکن نیاز به یک پیوست اجتماعی توسعه‌ای دارد که وقتی پیوست اجتماعی دچار خدشه باشد قطعا توسعه صورت نمی‌گیرد.
    وی تصریح کرد: در خصوص تحریم‌ها باید گفت خدا را شکر غالب مواد خام و ملزومات حوزه مسکن تولید داخل است و نیازی به خارج نداریم. ما یک قدرت در بخش فولاد، در و پنجره، آهن و میلگرد هستیم. لذا تحریم‌ها اثری در این بخش نمی‌گذارد و ممانعت از ورود کالاهای اساسی بخش مسکن، تاثیر داخلی ایجاد نمی‌کند.
    وی همچنین به تسهیلات در نظر گرفته شده برای بخش مسکن اشاره و خاطرنشان کرد: سیاست‌هایی که بانک مسکن و بانک مرکزی دارد سیاست‌های واسطه‌ای است که نمی‌تواند به رونق کمک کند. بنابراین در بخش مسکن باید سیاست‌های حمایتی واقعی و عملیاتی در نظر گرفته شود. تسهیلات مسکن از طرق مختلف همچون اوراق، سپرده‌گذاری و صندوق‌ها ارائه می‌شود اما تمام این سیستم مبتنی بر سود است؛ در حالی که فلسفه این صندوق‌ها صرفا سود نیست و توجه ویژه به مسئولیت‌های اجتماعی آن صندوق‌ها در راستای حمایت از تولید باید اولویت جدی آنها باشد که متاسفانه آنها صرفا غربی عمل می‌‌کنند و فقط به فکر سود هستند.

    منبع : روزنامه کیهان

    تاریخ انتشار : 1394/10/01

    [مخفی] [مطلب کامل]
    می‌پسندم دیدگاه اشتراک
    Avatar Image

     تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

     سیاست | ۱۰ آبان ۱۳۹۴ | کد خبر: ۳۶

     تحقق شعار سال؛ منوط به رفتار مردم و مسئولان

     به گزارش خبرگزاری بسیج، کنگره بین المللی علوم رفتاری با حضور جمعی از صاحب نظران و کارشناسان و همچنین تنی چند از اعضای انجمن علمی اقتصاد شهری ایران برگزار شد.بر این…

     [ادامه] [مطلب کامل]

     به گزارش خبرگزاری بسیج، کنگره بین المللی علوم رفتاری با حضور جمعی از صاحب نظران و کارشناسان و همچنین تنی چند از اعضای انجمن علمی اقتصاد شهری ایران برگزار شد.بر این اساس سید محسن طباطبایی دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری در سخنرانی افتتاحیه این کنگره با اشاره به رشد بالای شهرنشینی در جهان و روند شتابان شهری شدن در کشورهای روبه توسعه، گفت: در ایران نیز میزان شهرنشینی اکنون به بیش از 70 درصد رسیده که توجه به موضوع رفتار شهروندی و راهکارهای ارتقاء منزلت شهروندی را اهمیت می بخشد.

     .وی با یادآور شدن سنخیت عنوان کنگره علوم رفتاری با شعار سال ابلاغ شده توسط مقام معظم رهبری مد ظله العالی، گفت: تحقق پیام همدلی و همزبانی منوط به تجلی یافتن این مهم در حوزه رفتاری مردم و مسئولان است.

      مدیرمسئول فصلنامه علمی-پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری در ادامه، توسعه پایدار را یکی از کلیدواژه های اصلی هزاره سوم دانست و بر اهمیت جایگاه آموزش در جهت نیل به توسعه پایدار تأکید کرد و افزود: تأثیرات شهرها در اکوسیستم های طبیعی و آثار زیست محیطی شهرها و نیز تاثیر متقابل محیط زیست شهری بر روان و رفتار افراد ضرورت تقویت مطالعات رفتاری در این زمینه را پراهمیت ساخته است.

     وی همچنین به جایگاه مطالعات روانشناسی شهری و رفتارگرایی اشاره کرد و خاطرنشان نمود: یکی از اقدامات برجسته شهرداری تهران در این زمینه توسعه هویت بخشی به شهر در قالب فعالیت هایی نظیر نگارخانه های شهری است.

     سخنران مراسم افتتاحیه کنگره بین المللی علوم رفتاری؛ یکی از علل موفقیت انجمن علمی اقتصاد شهری ایران را رویکرد شهروندمدار و رفتارمحور به شهر دانست و گفت: به عنوان مثال ما در انجمن به موضوع سرمایه شهری توجه ویژه ای داشته ایم و معتقدیم سرمایه شهری از ارکان توسعه و عنصر پیش برنده رفتار شهروندی می باشد.

     عضو هیئت داوری کنگره بین المللی علوم رفتاری، رفتار متناسب با ارزشهای والای انسانی، اخلاقی و الهی را یکی از شروط آرامش و پیشرفت شهروندان دانست و افزود: بدون شک دین مبین اسلام بهترین نقشه راه برای تنظیم رفتار را مطرح کرده است.

     مطالعه کاربردی گردشگری، ابعاد، آثار و ضرورت های آن از منظر علوم رفتاری از دیگر محورهایی بود که طباطبایی به آن اشاره کرد و گفت: پژوهشگران حوزه علوم رفتاری باید به مطالعه و تحقیق جدی درباره الگوهای رفتاری گردشگران، جامعه میزبان، سرمایه گذاران و مدیران امر گردشگری روی آورند چرا که امروز نقش صنعت گردشگری در توسعه شهری، بی بدیل است.

     دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران همچنین به موضوع کلیدی نقش علوم رفتاری در حوزه بانکی، مالی و سرمایه گذاری اشاره کرد و گفت: مطالعات رفتاری می تواند در تقویت اعتماد اجتماعی در صنعت مالی و بانکی کشور و همچنین افزایش رضایتمندی مشتریان تاثیرگذار باشد.

     جهانی شدن شهرها و رفتار متناسب با این تحول ، از دیگر مباحثی بود که طباطبایی یادآور شد و اضافه کرد:   حرکت تهران با در نظر گرفتن برنامه های توسعه شهری و اسناد فرداستی به ویژه چشم انداز 1404 در تمامی ابعاد رفتاری منوط به توجه وافر به معیارها و هویت اسلامی است.

      در پایان دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری دعوت از انجمن های علمی جهت شرکت فعال در کنگره ها را امری لازم و بنیادی قلمداد کرد و گفت: حضور انجمن های علمی و همفکری و هم اندیشی آنان به غنای مباحث علمی کمک شایانی خواهد کرد.

     لازم به ذکر است پنل های تخصصی نقد و بررسی مقالات پذیرفته شده نیز  با حضور دبیر انجمن اقتصاد شهری ایران در حاشیه کنگره برگزار شد.

     منبع : خبرگزاری بسیج

     شماره خبر : ۸۵۱۹۴۶۳

      

     [مخفی] [مطلب کامل]
     می‌پسندم دیدگاه اشتراک
     Avatar Image

      تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

      سیاست | ۱۰ آبان ۱۳۹۴ | کد خبر: ۴۰

      مجلس برای اجرای سیاست های رهبری در حوزه علم و فناوری بسترسازی تقنینی کند

      مجلس برای اجرای سیاست های رهبری در حوزه علم و فناوری بسترسازی تقنینی کند...سید محسن طباطبایی دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در گفتگو با خبرنگار بسیج در خصوص جایگاه…

      [ادامه] [مطلب کامل]

      مجلس برای اجرای سیاست های رهبری در حوزه علم و فناوری بسترسازی تقنینی کند...
      سید محسن طباطبایی دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در گفتگو با خبرنگار بسیج در خصوص جایگاه مجلس شورای اسلامی در تولید و توسعه علوم کاربردی در مراکز علمی و دانشگاهی، گفت: به نظر می رسد اصلی ترین نقش مجلس در این حوزه بسترسازی تقنینی برای اجرایی شدن ابلاغیه مقام معظم رهبری در خصوص سیاست‌های کلی «علم و فناوری» است.

      طباطبایی با اشاره به اینکه یکی از محورهای ابلاغیه رهبری معظم انقلاب اسلامی افزایش بودجه تحقیق و پژوهش به حداقل 4 درصد تولید ناخالص داخلی تا پایان سال ۱۴۰۴ است، خاطرنشان کرد: بدون شک اگر این راهبرد، با سرعت بشتری تحقق یابد ایران می تواند تا سال 1404 به مرجعیت علمی در منطقه تبدیل گردد.

      مدیرمسئول فصلنامه علمی – پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری با انتقاد از سهم اندک پژوهش و تحقیقات در نظام بودجه نویسی سالیانه خاطرنشان نمود: به گفته معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال 92 سهم پژوهش در بودجه کمتر از 0.6 درصد بوده است و در سال 93 نیز به 0.84 درصد رسیده است.

      طباطبایی مزدآبادی با تأکید بر اینکه البته این میزان از بودجه نیز معمولا به طور کامل تخصیص نمی یابد، خاطرنشان کرد: به نظر می رسد مجلس می بایست قوانین جدیدی را برای حمایت از پژوهش های علمی و کاربردی متناسب با ظرفیت های موجود، تصویب نماید.

      دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران با بیان اینکه یکی از راهکارهای اصلی بومی کردن علوم انسانی کاربست جامع این علوم برای حل مشکلات روزمره جامعه است، ادامه داد: متأسفانه پیوند عمیقی بین مراکز علمی و دانشگاهی و نهادها و ارگان های اجرایی وجود ندارد و همین مساله باعث می شود تا حوزه پژوهش ضعیف بماند.

      طباطبایی با اشاره به اینکه هر ساله تعداد کثیری در حوزه تحصیلات تکمیلی در سراسر کشور دفاع می شود، گفت: بدون شک اگر این پایان نامه ها در راستای مسایل کاربردی جامعه تدوین شوند شاهد تحولی چشمگیر در زمینه تولید علم و دانش بومی در تمامی حوزه ها خواهیم بود.

      مدیرمسئول فصلنامه علمی – پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری با اشاره به اینکه انجمن علمی اقتصاد شهری ایران آماده حمایت علمی از رساله های کاربردی در حوزه اقتصاد و مدیریت شهری است گفت: انجمن های علمی ظرفیت گسترده ای برای افزایش ارتباط میان مراکز علمی و دانشگاهی و همچنین سازمان ها و نهادها دارند.

      منبع : خبرگزاری بسیج

      کد خبر: ۸۵۲۴۱۱۳

      تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۴

       

      [مخفی] [مطلب کامل]
      می‌پسندم دیدگاه اشتراک
      Avatar Image