لطفا یک ایمیل صحیح وارد نمایید

پنهان رمز عبور وارد شده قابل قبول نیست.

بازیابی رمز عبور؟

فقط حرف و عدد قابل قبول است.

لطفا یک ایمیل صحیح وارد نمایید

پنهان رمز عبور وارد شده قابل قبول نیست.

جهت بازیابی گذرواژه خود لطفا پست الترونیک خود را وارد نمایید!

Error message here!

بازگشت به ورود

قوانین درج دیدگاه

 • - دیدگاه‌های نژادپرستانه و قومیتی قابل انتشار نیست.
 • - دیدگاه‌های حاوی توهین و افترا به ادیان، مذاهب و اشخاص قابل انتشار نیست.
 • - دیدگاه‌های مصداق هرزنامه و تبلیغات قابل انتشار نیست.
 • - دیدگاه‌های حاوی کلمات نامناسب و خلاف عرف قابل انتشار نیست.

اشتراک خبر در شبکه‌های اجتماعی

Close
دکتر سیدمحسن طباطبایی مزدآبادی

تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

اقتصاد | ۲۷ دی ۱۳۹۹ | کد خبر: ۷۷۰

روزانه معادل ۶ میلیون بشکه نفت انرژی می‌سوزانیم

دکتر سید محسن طباطبایی مزد آبادی، دبیر کل انجمن علمی اقتصاد شهری ایران با بیان اینکه مرگ و میرهای ناشی از آلودگی هوا در تهران سالانه چیزی حدود ۵ تا ۶ میلیارد دلار به کشور خسارت می‌زند، ادامه داد: عامل اصلی آلودگی هوا در تهران حمل و نقل است که روزانه حدود ۱۲.۵ میلیون لیتر بنزین در پایتخت مصرف می‌شود.

[ادامه] [مطلب کامل]

به گزارش اقتصاد دان،«روزانه معادل حدود ۶ میلیون بشکه نفت (شامل نفت خام، نفت و گاز) انرژی در کشور مصرف می‌شود. از این میزان حدود یک میلیون بشکه آن در بخش مصرف خانگی بوده که سه تا چهاربرابر میانگین جهانی است.» این بخشی از گفته‌های دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران است که می‌گوید «مرگ و میرهای ناشی از آلودگی هوا در تهران سالانه چیزی حدود ۵ تا ۶ میلیارد دلار به اقتصاد کشور خسارت می‌زند.» در واقع اگر بهای دلار را حدود ۲۵ هزار تومان در نظر بگیریم می‌توان گفت که بی توجهی به سلامت انسان ها سالانه حدود ۱۲۵ هزار تا ۱۵۰ هزار میلیارد تومان به اقتصاد کشور خسارت می‌زند.

برای بزرگی این عدد باید بدانید که درآمد نفتی ایران در سال ۹۸ طبق گفته های معاون اول رییس جمهوری حدود ۸ میلیارد دلار بوده است. به عبارت دیگر می توان گفت که خسارت بی توجهی به تهدید آلودگی هوای برای سلامت انسان ها خود به تنهایی حدود ۸۰ درصد درآمدهای نفتی را می‌بلعد. آلودگی که متهمان زیادی دارد؛ از توسعه نیافتن حمل و نقل عمومی کشور گرفته تا خودروهای غیر استاندارد و استفاده از سوخت های آلاینده. البته خود مردم هم به واسطه مصرف بالایی که دارند، در این آلودگی چندان هم بی تقصیر نیستند.

آنگونه که طباطبایی مزد آبادی اعلام کرده «ایران در زمینه مصرف انرژی در بین ۱۰ کشور اول جهان قرار دارد. در حالیکه ما تقریباً یک درصد جمعیت جهان را در اختیار داریم که ۲ درصد انرژی جهان را مصرف می‌کنیم. به گفته او، مصرف مازوت نیز با محتوای قانون هوای پاک مصوب ۱۳۹۶ مغایرت دارد و ممنوعیت استفاده از آن به نیروگاه‌ها ابلاغ شده است و حتی دادستانی حکم به پلمپ نیروگاههایی را داده که از مازوت استفاده می‌کنند. امادر شرایط فعلی برخی نیروگاه‌ها با رعایت شرایطی ناچار به استفاده از مازوت هستند.

هر سال عامل جدیدی برای آلودگی هوا اعلام می‌شود، یک سال کیفیت بنزین متهم اصلی است و سال دیگر خودروهای غیر استاندارد داخل. حالا هم که تردد در جاده‌های کشور کاهش یافته، نیروگاه‌ها و حجم بالای مصرف مازوت در آنها عامل هوای ناسالم کلان شهرهای کشور اعلام می‌شود. واقعا دلیل اصلی شرایط فعلی چیست؟

مطالعات نشان می‌دهد غلظت آلاینده ذرات کمتر از ۲.۵ میکرون در شهر تهران حداقل ۳ برابر شرایط استاندارد جهانی بوده است. عامل اصلی آلودگی هوا در کلانشهر تهران بی تردید حمل و نقل است. روزانه حدود ۱۲.۵ میلیون لیتر بنزین در تهران مصرف می‌شود که این امر علاوه بر هزینه‌های مصرف سوخت، منشأ اصلی تولید آلاینده‌ها نیز است. کلانشهر تهران بر اساس شاخص کیفیت هوا (AQL) در سال ۱۳۹۸، ۸۶ روز هوای ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس و از نظر شاخص ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون نیز ۶۹ روز هوای ناسالم داشته است. هم اکنون شاخص هوای تهران طبق داده‌های سایت IQ AIR برای ذرات با قطر ۲.۵ میکرون ۱۵۴ و در شرایط ناسالم قرار دارد.

مصرف مازوت در نیروگاه‌ها چقدر آلودگی هوای کلان شهرها را تشدید کرده است؟
آنچه که این روزها در رابطه با آلودگی هوا مطرح می‌شود عمدتاً به سوخت نیروگاه‌ها و مصرف مازوت نسبت داده می‌شود. مازوت که به نفت کثیف معروف است و گوگرد بالایی دارد بخاطر توان حرارتی بالا در نیروگاهای تولید برق استفاده می‌شود. موضوع استفاده از مازوت به عنوان سوخت مکمل نیروگاه‌ها مدت‌هاست محل مناقشه و چالش است. از یک طرف میزان مصرف انرژی در کشور ما متاسفانه بالاست و در زمینه مصرف انرژی ایران در بین ۱۰ کشور اول جهان قرار دارد ما تقریباً یک درصد جمعیت جهان را در اختیار داریم اما ۲ درصد انرژی جهان را مصرف می‌کنیم. مصرف سوخت در جهان هر ۴۰ سال یکبار، دو برابر می‌شود. این درحالی است که در کشور ما دو برابر شدن مصرف سوخت تنها ۱۰ سال طول می‌کشد. روزانه معادل حدود ۶ میلیون بشکه نفت (شامل نفت خام، نفت و گاز) انرژی در کشور مصرف می‌شود معادل حدود یک میلیون بشکه در بخش مصرف خانگی است که سه تا چهاربرابر میانگین جهانی است. سالانه بیش از ۳۰ هزارمیلیارد خسارت زیست محیطی ناشی از مصرف بالای انرژی متحمل می‌شویم.

در زمینه مصرف انرژی ایران در بین ۱۰ کشور اول جهان قرار دارد. ما تقریباً یک درصد جمعیت جهان را در اختیار داریم اما ۲ درصد انرژی جهان را مصرف می‌کنیم. مصرف سوخت در جهان هر ۴۰ سال یکبار، دو برابر می‌شود این درحالی است که در کشور ما دو برابر شدن مصرف سوخت تنها ۱۰ سال طول می‌کشد.

این ادعا که اگر میزان مصرف انرژی در کشور کنترل شده بود، شرایط بهتری داشتیم و و ناچار به استفاده از مازوت در نیروگاه‌ها نمی شدیم و آلودگی تا این اندازه افزایش نمی یافت، چقدر درست است؟

هم اکنون مصرف روزانه گاز در کشور بالای ۸۰۰ میلیون متر مکعب است که بیش از ۵۰۰ میلیون متر مکعب آن به مصرف بخش خانگی و صنایع سبک اختصاص دارد به هر حال با توجه به فصل سرد سال امکان اینکه سوخت گاز برای تمام مصرف نیروگاه‌ها فراهم شود ممکن نیست و نیروگاه‌ها باید از سوخت مکمل مانند گازوئیل یا نفت کوره استفاده کنند که ظرفیت تحویل گازوییل به نیروگاه‌ها هم تقریبا در سقف قرار دارد و مصرف مازوت نیز با محتوای قانون هوای پاک مصوب ۱۳۹۶ مغایرت دارد و ممنوعیت استفاده از آن به نیروگاه‌ها ابلاغ شده است و حتی دادستانی حکم به پلمپ نیروگاههای داده که از مازوت استفاده می‌کنند امادر شرایط فعلی برخی نیروگاهها با رعایت شرایطی ناچار به استفاده از مازوت هستند.

با توجه به اهمیت مساله کاهش آلودگی هوا آیا بودجه ای برای مقابله با این بحران در کلان شهرها در نظر گرفته می شود؟
در زمینه تخصیص بودجه به کاهش آلودگی هوا در کشور و در کلانشهرها اقدامات مختلفی صورت میگیرد بخش از بودجه به توسعه و تجهیز ایستگاه‌های سنجش و پایش آلودگی اختصاص می‌یابد بخشی دیگر به توسعه زیرساخت‌هایی مانند ایستگاه‌های دوچرخه و یا احداث پیاده راه با هدف کاهش استفاده از حمل و نقل موتوری انجام می‌گیرد ضمن اینکه تشویق استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر، مباحث فرهنگی در حوزه اصلاح الگوی مصرف و … همگی همسو با سیاست‌های کاهش آلودگی هوا هستند که دارای ردیف بودجه است.

در حال حاضر تهران به لحاظ آلودگی در کجای دنیا قرار دارد و بی توجهی به وضعیت سلامت هوای کشور چه خسارتی را به ما وارد می‌کند؟
آلودگی هوا معضلی فراگیر در کلانشهرهای جهان بویژه کلانشهرهای کشورهای رو به توسعه است. در گزارشی دیگر که سایت IQ AIR منتشر کرده است در سال ۲۰۱۹ شهرهای جاکارتا، اوزاکا، داکا، سانتیاگو، دهلی، کویت کیوتو، ‌هانوی، براتیسلاوا و برلین، آلوده ترین شهرهای جهان بودند. در این رتبه‌بندی، تهران در ردیف شانزدهمین شهر آلوده جهان قرار دارد (IQ AIR, ۲۰۲۰).

سازمان بهداشت جهانی، تخمین زده است که سالانه حدود ۷ میلیون نفر در جهان بر اثر آلودگی از بین می‌روند و بانک جهانی ادعا می‌کند که هزینه سالانه آلودگی ۵ تریلیون دلار است (Bloomberg, ۲۰۲۰). در مورد کلانشهر تهران بنا بر اظهارات کارشناسان، میزان مرگ و میر زودرس ناشی از آلودگی هوا در کلانشهر تهران، سالانه حدود ۵ هزار نفر است که این امر، سالانه هزینه‌ای ۵ تا ۶ میلیارد دلاری را به دنبال دارد.

[مخفی] [مطلب کامل]
می‌پسندم دیدگاه اشتراک
Avatar Image

  تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

  اقتصاد | ۲۰ آبان ۱۳۹۹ | کد خبر: ۷۶۱

  نسبت افزایش کارمزدها با کیفیت خدمات نظام بانکی

  سه کارشناس نظام بانکی در برنامه چشم‌انداز شبکه ایران کالا با دکتر پرویزیان درباره نسبت افزایش کارمزدها با کیفیت خدمات نظام بانکی گفتگو کردند. کارشناسان تاکید دارند واقعی شدن کارمزدها زمانی مطلوب است که بخش زیادی از درآمد بانک را تشکیل دهد و با کیفیت خدمات ارائه شده متناسب باشد.

  [ادامه] [مطلب کامل]

  دکتر ایمان زنگنه، کارشناس اقتصاد پولی گفت در وضع فعلی کارمزدها بخش بزرگی از درآمد بانکی را تشکیل نمی‌دهد و در سال‌های اخیر باید کارمزدها واقعی می‌شد که این اتفاق نیفتاده است. دکتر زنگنه سیستم بانکداری دنیا، کارمزدمحور است و بخش بزرگی از درآمد بانک‌ها را تشکیل می‌دهد. وی گفت در کشور ما کارمزدها حداکثر 5 درصد است که با میانگین جهانی فاصله دارد. وی افزود در ایران بانک‌ها در ارائه خدمات غیر حضوری بهتر از دیگر دستگاه‌ها عمل کردند و اگر مردم ناراضی هستند به خاطر این است که به طور کلی سطح خدمات غیر حضوری در کشور پایین است.

  دکتر زنگنه گفت در دیگر دستگاه‌ها سطح خدمات غیر حضوری بسیار ضعیف‌تر از بانک‌هاست و از این جهت بانک‌ها نمره قابل قبولی می‌گیرند. وی افزود بستر بسیاری از خدمات غیر حضوری برای بانک‌ها وجود دارد اما به خاطر خطرات فیشینگ و محدودیت‌هایی که بانک مرکزی ایجاد کرده، امکان برای بانک‌ها وجود ندارد. این محدودیت‌ها در بسیاری از کشورها هم برای تراکنش‌های سنگین هم وجود دارد. کارشناس پولی و بانکی گفت درآمدی که بانک‌ها استحصال می‌کنند بخش بزرگی از درآمد آنها را تشکیل نمی‌دهد و بانک‌ها چشم‌شان به کارمزدها نیست و بانک‌ها وارد خدماتی شدند که بعضا بانکی نیست. وی گفت نرخ حاشیه سود سپرده‌ها بین سه و نیم تا 5 درصد است و ما باید کاری کنیم که این رقم به سه درصد کاهش یابد. وی افزود ما باید خدمات در بستر فناوری را در سیستم بانکی گسترش دهیم. دکتر زنگنه گفت بانک‌ها در زمینه اعطای تسهیلات بهینه رفتار نمی‌کنند اما بانک خیلی از خدمات را ارئه می‌دهد که مردم راضی هستند.

  دکتر زنگنه گفت بانک‌ها بستر خوبی برای محرمانگی و انجام امورات مالی به صورت غیر حضوری فراهم آورده‌اند. وی افزود بانک‌ها در زمینه‌هایی مثل تامین مالی و تسهیلات می‌توانند بسیار بهتر عمل کنند. وی گفت نوسانات اقتصادی و تغییر نرخ ارز موجب می‌شود بانک‌ها نتوانند برنامه‌ریزی بلندمدت داشته باشند و گاهی مطالبات انباشته ناشی از رکود اقتصادی است و نمی‌توان آن را به گردن نظام بانکی انداخت.

  دکتر زنگنه گفت پروژه‌هایی که دولت برای تسهیلات به بانکها تحمیل می‌کند و منجر به بدهی انباشته می‌شود، تقصیر نظام بانکی نیست. وی افزود در مجموع باید نقاط قوت و ضعف نظام بانکی را دید و در جایی که بانک‌ها کم‌کاری دارند مطالبه کرد اما در جایی که بانک‌ها تسلیم شرایط‌اند باید شرایط را بهبود داد.

  وی گفت فضای رقابتی بین بانک‌ها ایجاد شده و امروزه این مشتریان هستند که بانکی را برای سپرده‌گذاری و افتتاح حساب برمی‌گزینند. زنگنه گفت قدرت خلق پول از هیچ که به بانک‌های خصوصی داده شد اتفاقات بدی را رقم زد و تورمی را هم به جامعه تحمیل می‌کنند. کارشناس پولی و بانکی گفت اگر بانکی پروژه بدی را تامین مالی می‌کند یابد بداند که به کشور خیانت می‌کند و به اقتصاد کشور ضربه می‌زند. وی تاکید کرد مقصر انبوهی از پروژه‌های غیرسودآور، نظام بانکی است که تسهیلات را بهینه تخصیص نداده است.

  دکتر زنگنه گفت راهکار کلی این است که درآمد بانک از جایی است که به رضایت مشتری ربطی ندارد و برای همین خدمات بانکی با کارمزدهایی غیر واقعی مطرح می‌شود و رضایت مشتری یا نارضایتی او تاثیری در درآمد بانک و به تبع آن کیفیت خدمات بانکی ندارد.

  دکتر امیر صفری، کارشناس نظام بانکی گفت بنده ده سالی رئیس شعبه بانکی بودم و شغل بانکداری شغل دشواری است. دکتر صفری گفت کارکنان بانک‌ها در هر شرایطی باید رد محل کار حضور یباند و بانک در هر شرایطی باید خدمت‌رسانی کند. وی گفت بانک‌ها و نظام بانکی باید آموزش خدمات بانکی را در دستور کار قرار دهند و مشتریان با فناوری‌های اطلاعات بانکی آشنا شوند. کارشناس نظام بانکی گفت در زمینه خدمات بانکی، نظام بانکی ما در خاور میانه جزء بهترین کشورهاست.

  دکتر صفری گفت در نظام بانکی کشور به‌روزترین خدمات بانکی ارائه می‌شود. وی افزود ما باید تکلیف را روشن کنیم که نظام بانکی باید از کارمزد ارتزاق کند یا از سود بانکی؟ صفری گفت در حال حاضر خدمات نظام بانکی، 24 ساعته ارائه می‌شود و در بسیاری از بخش‌ها خدمات بانکی غیرحضوری است.

  دکتر طباطبایی مزدآبادی، کارشناس حوزه مالی و بانکی هم گفت مزیت رقابت بانکی باید بر مبنای نیاز مردم و بازار باشد اما بانک‌ها عملا منافع خودشان را در نظر می‌گیرند. دکتر طباطبایی مزدآبادی گفت رضایت مردم از سپرده‌گذاری این است که سود بالا و تسهیلات با سود کم دریافت کنند که با فلسفه بانکی همگونی ندارد. وی اظهار کرد بدهی بانک‌ها سال به سال و به لحاظ ناهماهنگی با اقتصاد کشور در حال افزایش است. وی گفت نظام بانکی باید علاوه بر الکترونیکی شده به سمت هوشمندی حرکت کند. بانک‌ها الان سودهای صوری شناسایی می‌کنند و عملکردشان موجب فشار بر مشتری شده است. دکتر طباطبایی مزدآبادی گفت نظام بانکی زیان‌ده شده و مشتریان هم ناراضی‌اند و شرکت‌های وابسته به بانک‌ها برای خودشان کار می‌کنند.

  کارشناس حوزه مالی و بانکی گفت وقتی بانکی سود غیرمتعارف می‌دهد معنایش این است که آن بانک به دنبال جبرای کسری بودجه‌اش است و مردم نباید خوشحال شوند. دکتر طباطبایی مزدآبادی گفت انواع تعاریف از بانک مثل بانکداری اجتماعی، بانکداری اسلامی، بانکداری اخلاقی، بانکداری تجاری و دیگر تعاریف در عمل رخ نمی‌دهد. وی گفت بانک باید طوری منابع مردم را جمع کند که در خدمت توسعه پایدار قرار گیرد و مردم باید نگاه‌شان به بانک اینگونه باشد که خدمات خوب و با کیفیت دریافت کنند و کارمزد مناسب بپردازند.

  وی افزود باید اتفاقی بیفتد که بانک منابع مردم را در بازارهای سوداگرانه مثل سکه و خودرو هزینه نکند و بر جامعه فشار وارد نکند. دکتر طباطبایی مزدآبادی گفت خیلی از مشکلات بانکی‌ در ارتباط دوطرفه بانک و مشتری است و هر دو مقصرند.

  کارشناس حوزه مالی و بانکی گفت بهترین اقدام این است که سود بانکی کاهش یابد، کیفیت خدمات و کارمزدها افزایش یابد.  دکتر طباطبایی مزدآبادی تاکید کرد سود بانکی چیزی شبیه کرونا برای جامعه است. وی گفت سی تی بانک خدمات مدرنی ارائه می‌دهد و حتی پاسپورت برای مشتریان صادر می‌کند و کارمزدش می‌گیرد اما بانک‌های ما همچنان خدمات سنتی ارائه می‌دهند.

  منبع: ایران کالا

  [مخفی] [مطلب کامل]
  می‌پسندم دیدگاه اشتراک
  Avatar Image

   تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

   اقتصاد | ۳ آبان ۱۳۹۹ | کد خبر: ۷۵۹

   ذبح عدالت اقتصادی پیش پای طرح جامع ناقص شهری

   سپهرغرب، گروه خبر، طاهره ترابی‌مهوش: به گفته کارشناسان بدیهی‌ترین الزام برای تحقق عدالت اقتصادی و توزیع عادلانه ثروت در شهر، پهنه‌بندی درست شهری بر مبنای طرح جامع بوده؛ حال آنکه این مهم در تدوین طرح جامع شهری همدان نادیده انگاشته شده است.

   [ادامه] [مطلب کامل]

   دسترسی عادلانه به کاربری‌های شهری و استفاده بهینه از آن‌ها یکی از مؤلفه‌های اساسی در توسعه پایدار و عدالت اجتماعی شهرها است. امروزه مفهوم زمین و فضای شهری هم به‌لحاظ طبیعی و کالبدی و هم ازنظر اقتصادی و اجتماعی تغییر کمی و کیفی پیدا کرده و درنتیجه ابعاد و اهداف کاربری اراضی نیز متفاوت، وسیع و غنی شده است.

   بنابراین استفاده از زمین و فضا به‌عنوان یک منبع عمومی، حیاتی و ثروت همگانی، باید تحت برنامه‌ریزی اصولی انجام پذیرد؛ دراین‌بین یکی از اصلی‌ترین اسناد بالادستی نقش‌آفرین در توزیع عادلانه ثروت در شهرها، طرح جامع شهری بوده، حال آنکه تدوین این طرح در شهر همدان به یک سند تاریخی بدل شده است.

   جالب‌تر اینکه  اخیراً خبرهایی از طی شدن روند پایانی تدوین این طرح به گوش می‌رسد و این درحالی است که اغلب اعضای شورای اسلامی شهر بر وجود نواقص فاحش به‌ویژه عدم توجه به توزیع عادلانه ثروت در شهر تأکید دارند؛ بر این اساس با توجه به اهمیت موضوع بر آن شدیم تا درخصوص چگونگی ارتباط طرح جامع و درعین‌حال پهنه‌بندی‌ها شهری براساس این سند با توزیع عادلانه ثروت و خدمات با سیدمحسن طباطبایی‌مزدآبادی، عضو هیئت‌علمی دانشگاه و دبیرکل انجمن اقتصاد شهری ایران گفت‌وگویی را ترتیب دهیم که به‌صورت پرسش و پاسخ در ادامه می‌خوانید:

   1. لطفاً تعریفی از توزیع عادلانه ثروت در شهر ارائه دهید.

   برای تعریف توزیع عادلانه ثروت در شهر ابتدا باید تعریفی از عدالت ارائه دهیم؛ عدالت مفهومی سهل و ممتنع است که در گذر زمان تغییرات زیادی را پذیرا شده، به این مفهوم که تقریباً تمام مکاتب و ایدئولوژی‌های سیاسی به معنی عدالت توجه داشته‌اند. افلاطون عدالت را به معنای هماهنگی درنظر می‌گیرد، حال آنکه در قرون‌ وسطی باور این بود که فقط در آرمان‌شهرها عدالت محقق می‌شود. جان رالز عدالت به‌مثابه انصاف را مطرح کرده است و آن را بالاترین فضیلت جامعه می‌داند، رابرت نوزیک عدالت به‌مثابه استحقاق و شایستگی را ارائه کرده و مارکسیست‌ها عدالت به معنای مساوات و برابری را مدنظر دارند؛ اما دراین‌بین  زیباترین، جامع‌ترین و دقیق‌ترین تعریف از عدالت در مکتب اسلام دیده می‌شود. عدل در قرآن و در نگاه و سیره امام علی به‌مثابه نظم یعنی قرار گرفتن هر چیزی در جای خود معنا شده، عدالت در اسلام ملازم حق است؛ امیرالمؤمنین به اعطای حق متناسب با رنج و تلاش افراد توجه ویژه دارند.

    پس در اینجا نگاه ما به عدالت باید اسلامی باشد و نه لیبرالی و مارکسیستی. عدالت توزیعی تنها یکی از اقسام و ابعاد عدالت است؛ توزیع عادلانه ثروت در این نگاه شامل توزیع برابر و منصفانه امکانات، خدمات و تسهیلات می‌شود، به‌گونه‌ای که شکاف نابرابری شهری روزبه‌روز کمتر شود. تخصیص و توزیع منابع در شهر باید به‌گونه‌ای باشد که کمترین اعتراض را در پی داشته باشد، اساساً عدالت تخصیص بی‌طرفانه خدمات و امکانات معنا می‌شود.

   ۲. نقش طرح جامع شهری دراین‌بین چیست؟

   طرح‌های جامع شهری راهنمای توسعه شهر در افق زمان مطرح‌شده هستند؛ آن‌ها مسیر توسعه شهر را روشن می‌کنند. باید گفت عدالت توزیعی و عدالت اجتماعی نهایتاً خود را در شهر به شکل عدالت فضایی نشان می‌دهند، چنانچه در شهری نابرابری اجتماعی وجود داشته باشد، این نابرابری خود را در ساختار و کالبد شهر نیز نشان خواهد داد و شهر دوقطبی و شمال و جنوب شکل می‌گیرد. طرح جامع شهری ضمن اینکه جهات توسعه شهر را تعیین می‌کند، معرف سطوح سرانه و دسترسی‌ها است و باید نگاهی عدالت‌محور داشته باشد، باید صدای گروه‌ها و طبقات محروم‌تر نیز در آن انعکاس یابد.

   درواقع در طرح‌های جدید شهری که نگاشته می‌شوند، باید یک نگاه و رفتار جبرانی در بازتوزیع فرصت‌ها داشته باشند؛ یعنی امکانات و خدمات اضافی را به مناطق محروم‌تر تخصیص دهند. 

   ۳. در تدوین طرح جامع شهری چه رویکردی ما را به توزیع عادلانه ثروت رهنمون می‌کند؟

   رویکرد ما در طرح‌های توسعه شهری باید شهر اسلامی باشد، یعنی شهری که تجلی آرمان‌های مکتب اسلام است. فقر و نابرابری برازنده شهر اسلامی نیست؛ سیاست‌گذاران، برنامه‌ریزان و تصمیم‎سازان شهری باید در طرح‌های جامعه شهری به سمتی حرکت کنند که بالاترین منفعت را برای اقشار فرودست به‌ همراه داشته باشد. در این زمینه اندیشمندان غربی چندین گام از ما جلوتر هستند، فاینشتاین برنامه‌ریزی را به‌طور خلاصه خلق آگاهانه شهر عادلانه می‌داند و یا کوین لینچ از عدالت به‌عنوان یک فرامعیار در برنامه‌ریزی شهری نام برده و این درحالی است که در بسیاری از برنامه‌ریزی‌ها ازجمله طرح‌های جامع شهری در کشور ما خود طرح جامع مشوق و زیربنای شکل‌گیری نابرابری فضایی و به تبع آن نابرابری اجتماعی است.

   برای توزیع عادلانه ثروت در شهر باید مؤلفه‌هایی مانند مساوات استحقاق منفعت عمومی، انعطاف فضایی، تنوع فضایی و توازن فضایی مورد توجه قرار گیرند.

   ۴. لطفاً توزیع عادلانه ثروت برحسب پهنه‌بندی‌های شهری را نیز توضیح دهید.

   پهنه‌بندی شهر رویکرد جدیدی است که براساس فن‌های آماری انجام می‌شود. در پهنه‌بندی نحوه پراکنش یک پدیده در فضای شهری نشان داده می‌شود و در سطحی بالاتر علت و عوامل به‎وجودآورنده آن الگوی پراکنش آشکار خواهد شد. برای توزیع عادلانه ثروت در شهر ابتدا باید شناخت دقیقی از وضعیت رفاه، امکانات و برابری در سطح شهر از طریق پهنه‌بندی حاصل شود، سپس برای رسیدن به الگویی بهتر از پخشایش (توزیع) ثروت اقدام به برنامه‌ریزی کرد.

   ۵. طبق تجارت موجود در دنیا این رویکرد چگونه دنبال ‌می‌شود؟

   در جوامع توسعه‌یافته نیز که روزگاری منتظر دست نامرئی بازار برای توزیع عادلانه ثروت در جامعه بودند، امروزه راه حل‌های دیگری را جهت اصلاح سازوکار بازار از طریق توزیع مازاد به بخش‌ها و مناطقی که ضرورت‌های اجتماعی در آنجا کاملاً آشکار است، درپیش گرفته‌اند. آن‌ها نیز دنبال الگوی جدیدی از سازمان‌یابی فضا و محیط شهری هستند که حتی‌الامکان فقر، نابرابری و محرومیت را کمتر کند.

    مع‌الوصف؛ با توجه به آنچه گفته شد، طرح جامع شهری درواقع  ترسیم‌کننده نقشه و  فضای ثروت و منابع و خدمات در شهر بر مبنای بهره‌مندی از پهنه‌بندی و کاربری اراضی است؛ حال آنکه طبق گفته رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی همدان در چند جلسه کارشناسی طرح جامع، در طرح ارائه‌شده از سوی اداره کل راه و شهرسازی به ارائه  ضوابط پهنه‌بندی در راستای برقراری عدالت اجتماعی و توزیع مناسب ثروت در اراضی شهری  اشاره‌ای نشده است و این مهم چیزی جز سرگردانی مردم و درنتیجه باری به هر جهت رفتن اقتصاد شهر را رقم نخواهد زد.

   از طرفی طبق گزارش ارائه‌شده از سوی اعضای شورای اسلامی شهر همدان درخصوص شاخص‌های طرح تدوین‌شده  در این طرح تنها برای روستای قاسم‌آباد که در محور توسعه شهر همدان قرار دارد، قواعدی درنظر گرفته شده و برای  دیگر  روستاهای الحاقی نظیر حسن‌آباد و علی‌آباد و نیز شورین که در افق ۱۴۱۰ در محور توسعه شهر همدان قرار می‌گیرد، تکلیف مشخص نیست و این به معنای ایجاد حاشیه‌ای بزرگ‌تر در دل شهر و بی‌عدالتی اجتماعی است؛ زیرا این مهم تنها با پهنه‌بندی و تعریف ضابطه قابلیت کنترل خواهد داشت.

   از طرفی طبق آنچه به‌عنوان سند نهایی طرح جامع به شورای اسلامی شهر همدان  ارائه شده است، بی‌توجهی در نحوه مرتفع‌سازی در طرح جامع شهری بیداد می‌کند؛ به‌طوری که با وجود سختگیری‌های صورت‌گرفته از سوی شورا و شهرداری برای حفظ فضای اکوسیستمی شهر همدان در مناطقی همچون بلوار ارم و حیدره، در طرح جامع بخشی از مرتفع‌سازی به این مناطق اختصاص یافته که جای تعجب دارد، زیرا این روند نتیجه‌ای جز روند دوقطبی شدن شهر را نخواهد داشت. بر این اساس می‌توان گفت طرح جامع شهری همدان نه‌تنها  توزیع عادلانه ثروت را در پی ندارد، بلکه مشوق و زیربنای شکل‌گیری نابرابری فضایی و به تبع آن نابرابری اجتماعی است.

    

   منبع: سپهر غرب

   [مخفی] [مطلب کامل]
   می‌پسندم دیدگاه اشتراک
   Avatar Image

    تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

    اقتصاد | ۲۲ مهر ۱۳۹۹ | کد خبر: ۷۵۳

    ورود شهرداری تهران به بازار سرمایه با ایجاد صندوق توسعه سرمایه‌گذاری شهر

    شهرداری تهران همزمان با ورود شرکت‌های تابعه در بورس، از طریق صندوق توسعه سرمایه‌گذاری شهر نیز می تواند وارد بازار سرمایه شود.

    [ادامه] [مطلب کامل]

    محسن طباطبایی مزدآبادی، دبیر کل انجمن علمی اقتصاد شهری ایران، سازوکار ورود شهرداری به بازار سرمایه را نه از طریق عرضه شرکتهایی مانند «شهر آفتاب» و «شهروند»، که از طریق صندوق توسعه سرمایه گذاری شهر دانست و به خبرنگار شهر گفت: شهرداری تهران پس از طی فرایند شفافیت دارایی‌های شرکت‌ها، آنها را در صندوقی که می تواند از نوع صندوق‌های قابل معامله (ETF) باشد، تجمیع کرده و آنگاه در بورس عرضه کند. 

    او با بیان اینکه مزیت این صندوق تنوع در سبد دارایی آن است، گفت: همین موضوع برای سهامدار جذابیت لازم را دارد، یعنی هم می توان اوراق و  هم طلا، ارز ، املاک و هر دارایی دیگر را در آن گذاشت،  اما مزیت مهم این صندوق در حقیقت نگاهی است که به توسعه شهر دارد.

    به گفته این کارشناس اقتصاد شهری؛ شهرداری می‌تواند با تشکیل این صندوق و ثبت آن در سازمان بورس و اوراق بهادار سرمایه اولیه آن را با مشارکت «بانک شهر» تامین کرده و شرکت‌های خود را بر طبق یک روال منظم و حسابرسی شده به آن وارد کرده و عرضه کند.

    طباطبایی مزدآبادی، با اشاره به تاثیر صندوق سرمایه‌گذاری بر توسعه شهر، توضیح داد: این صندوق در تامین مالی پروژه‌های استراتژیک شهر و نیز در مواقع اضطراری مثل وقوع مخاطرات انسانی و محیطی به عنوان پشتیبان مالی عمل می‌کند.

    دبیر کل انجمن علمی اقتصاد شهری ایران، با بیان اینکه سرمایه اولیه صندوق توسط شهرداری تأمین می‎شود و «بانک شهر» هم با ابزارهای متفاوت، قدرالسهم خود را سرمایه‌گذاری می‎کند، اضافه کرد: از جمله این ابزارها رفع مشکلات ساختمان‎ها، املاک و مستغلات «بانک شهر» توسط کمیسیون‎های ماده پنج یا ماده صد شهرداری در خصوص پروانه‎ها، مجوزها، معارض‌ها و ... از سوی شهرداری است که در ازای آن نیز بانک بخشی از سرمایه صندوق را تأمین می‎کند.

    او ادامه داد: در زمینه مشارکت بخش خصوصی شامل شرکت‎ها و شهروندان هم ساز و کارهای مختلفی را می‎توان پیش‎بینی کرد؛ از جمله تخفیف در عوارض کسب و پیشه، نوسازی و پسماند در ازای سرمایه‌گذاری و خرید سهام صندوق، استفاده از تخفیف اماکن فرهنگی، علمی، آموزشی، هنری و ورزشی شهرداری برای شهروندان و مشارکت آنها در سود پروژه‎ها است.  

    [مخفی] [مطلب کامل]
    می‌پسندم دیدگاه اشتراک
    Avatar Image

     تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

     اقتصاد | ۹ مهر ۱۳۹۹ | کد خبر: ۷۴۳

     شرایط زندگی ۷۰۰ میلیون فقیر در دنیا بازهم بدتر می شود

     دبیر کل انجمن اقتصاد شهری ایران با اشاره به شرایط نگران کننده ۷۰۰ میلیون نفر که زیر خط فقر زندگی می‌کنند، گفت: در ایالات متحده نزدیک به ۴۰ درصد خانوارها نمی‌توانند ۴۰۰ دلار هزینه پیش بینی نشده و غیر منتظره را پرداخت کنند و حتما باید قرض گرفته یا از اموال خود بفروشند.

     [ادامه] [مطلب کامل]

     سید محسن طباطبایی مزدآبادی دبیر کل انجمن اقتصاد شهری ایران درگفتگو با بازار با اشاره به گزارش‌های سازمان ملل، گفت: اقتصاد جهانی اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۰ در بدترین حالت رشد منفی ۰.۹ درصد و در خوشبینانه ترین حالت رشد ۱.۷ درصدی را تجربه خواهد کرد. این در حالیست که رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۱۹ حدود ۳ درصد بوده و برای امسال هم رشد ۲.۵ درصدی پیش بینی شده بود.

     او با اشاره به همه گیری ویروس کرونا و تاثیر آن بر اقتصاد جهانی، گفت: اگرچه این رکود بزرگ دامان همه جهان را گرفته اما بدون شک کشورهای رو به توسعه در این زمینه آسیب پذیرتر هستند آنها برای رهایی از فقر به رشدهای بالای اقتصادی و حتی رشد دو رقمی‌نیازمندند.

     دبیر کل انجمن اقتصاد شهری ایران که معتقد است حدود ۷۰۰ میلیون نفر که زیر خط فقر زندگی می‌کنند شرایط وحشتناکی را امسال  تجربه خواهند کرد، ادامه داد: کشورها در حال توسعه معمولا اقتصادهایی تک محصولی دارند که معمولا مقصد اصلی این محصولات اروپا و آمریکاست. برخی از کشورهای رو به توسعه نیز وابستگی بالایی به صنعت گردشگری دارند که این روزها عملا متوقف شده و اقتصاد این کشورها را آسیب پذیرتر از سایر کشورهای دنیا کرده است.

     آسیب جدی کرونا به دهک‌های پایین درآمدی

     طباطبایی مزدآبادی که معتقد است دهک‌های پایین درآمدی و کارگران آسیب بیشتری از رکود ناشی از ویروس کرونا خواهند دید، افزود: در برخی کشورهای پر درآمد نیز بخش قابل توجهی از مردم توان مالی و پس انداز کافی برای سه ماه بیکاری را ندارند به عنوان مثال در کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه (OECD) نزدیک به ۴۰ درصد مردم در چنین وضعیتی قرار دارند و نمی‌توانند بمدت سه ماه از کسب و کار فاصله بگیرند. در ایالات متحده نزدیک به ۴۰ درصد خانوارها نمی‌توانند ۴۰۰ دلار هزینه پیش بینی نشده و غیر منتظره را پرداخت کنند و حتما باید قرض گرفته یا از اموال خود بفروشند.

     اشتغال ۸۱ درصد از نیروی کار جهان تحت تاثیر کرونا

     به گفته این کارشناس اقتصادی، این شدیدترین بحران بیکاری بعد از جنگ جهانی دوم است. طبق گزارشات سازمان جهانی کار(ILO) بیماری کرونا وضعیت کاری ۲.۷ میلیارد نفر یعنی ۸۱ درصد از کل نیروی کار جهان را تحت تاثیر قرار داده است.

     «سازمان جهانی کار می‌گوید که بیش از ۱.۳ میلیارد نفر از کارگران جهان در بخش‌هایی کار می‌کنند که بشدت از کرونا آسیب دیده و با افت شدید تولید مواجه اند.» دبیر کل انجمن اقتصاد شهری ایران ضمن بیان این مطلب اضافه کرد: این بخش‌ها عمدتا شامل خرده فروشی خدمات اسکان، هتلداری، حمل و نقل، گردشگری و شرکت‌های کوچک تولیدی هستند که در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ نسبت به تعدیل نیرو، کاهش ساعات کار یا کاهش دستمزدها اقدام خواهند کرد. میزان این کاهش ساعات کار برابر با بیکاری تمام وقت ۲۳۰ میلیون نفر در جهان خواهد بود.

      خدمات، اصلی ترین بازنده بحران کرونا

     طباطبایی مزد آبادی که معتقد است بیشترترین تاثیر ویروس کرونا بر بیکاری مربوط به بخش خدمات است، افزود: خدمات بنا به خصوصیات خود به همان اندازه که قدرت اشتغالزایی بالایی دارد به همان نسبت در معرض تهدید بیکاری و از دست رفتن شغل قرار دارد. بخش حمل و نقل و انبارداری و ارتباطات که با ۲۰۴ میلیون شاغل، ۶ درصد اقتصاد جهانی را تشکیل می‌دهد در وضعیت ریسک بالایی قرار دارد. همچنین بخش خدمات اسکان و غذا که عمده شاغلان آن زنان هستند، خرده فروشی مستغلات و تجارت و فعالیتهای اداری، کارخانجات، عمده فروشی و مشاغلی مانند تعمیر وسایل نقلیه که میلیونها کارگر عمدتاً کم مهارت را به کار مشغول کرده اند بیشترین آسیب را از کرونا خواهند دید.

     تاثیر منفی کرونا روی اشتغال، ۵ برابربحران مالی ۲۰۰۸

      همانطور که گفته شد کووید ۱۹ بیش از همه کارگران اقتصاد غیر رسمی‌را که جمعیتی بیش از ۲ میلیارد نفر را شامل می‌شوند را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که بیشتر این کارگرها در کشورهای رو به توسعه و اقتصادهای نوظهور قرار دارند. به عنوان مثال تنها در کشور هند حدود ۴۰۰ میلیون نفر در مشاغلی مانند فروشندگی خیابانی، کار در منزل، دوره گردی زباله گردی، بازیافت زباله، دستفروشی و ... مشغولند. این کارگران علاوه بر اینکه بشدت در معرض ابتلا به ویروس هستند و هیچ پوشش بیمه ای هم ندارند از نظر درآمدی هم آسیب پذیرند.

     این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه تاثیر کرونا بر روی اشتغال ۴ تا ۵ برابر بیشتر از رکود مالی بزرگ سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ خواهد بود، افزود: تنها در ماه مارس حدود ۶ میلیون شغل در اثر کرونا تنها طی یک هفته از بین رفتند بنابراین بحران بیکاری می‌تواند حتی بیشتر از رکود بزرگ دهه ۱۹۳۰ باشد. وجه تمایز این رکود آن است که مشاغل بخش خدمات را بیشتر از همه درگیر کرده و زودتر از بین می‌برد.

     کرونا چه بلایی سر آمریکا آورد

     به گفته او، در کشوری مانند ایالات متحده تقریبا ۸۰ درصد مشاغل بخش خصوصی مربوط به خدمات است به عبارتی ۱۲۹ میلیون نفر در این بخش شاغل هستند که حدود ۷۰ درصد آنها حداقل دستمزد را دریافت می‌کنند، ۶۱ درصد بیمه کافی ندارند و ۶۰ درصد از مرخصی برخوردار نیستند. این گروهها بیشتر از همه در معرض ریسک کرونا قرار دارند.

     دبیر کل انجمن اقتصاد شهری با بیان آماری به بررسی وضعیت اقتصاد آمریکا پرداخت و گفت: طبق اعلام انجمن هتلداری آمریکا این بخش یک میلیون شغل را از دست داده است. بخش املاک و مستغلات ۱۵ درصد نیروی کار خود را اخراج کرده است. تنها در ایالات متحده ۱۴ میلیون شغل تا تابستان ۲۰۲۰ از دست خواهند رفت که نیاز به محرک ۲ تریلیون دلاری برای جبران خسارت‌های انها وجود دارد. به طور قطع در چنین شرایطی تصمیم گیران کشورهای مختلف دست به اقدمات حمایتی و اصلاحات اقتصادی برای نجات کشورهای خود خواهند زد.

     حمایت‌های لازم اما ناکافی در اقتصاد ایران

     او درادامه در رابطه با تاثیر همه گیری ویروس کرونا بر اقتصاد ایران هم گفت: بخش خدمات و زیر بخش‌های آن بیشترین آسیب را از این ویروس خواهند پذیرفت. بر اساس آمارها بخش خدمات حدود ۵۰ درصد کل اشتغال کشور را به خود اختصاص داده است. به عبارتی بیش از ۱۲ میلیون نفر از شاغلان در بخش خدمات فعالیت دارند که حمایت آنها باید در اولویت قرار داشته باشد.

     به گفته طباطبایی با اشاره به نرخ بیکاری بالای ۱۰ درصد در کشور، گفت: نزدیک به ۳ میلیون نفر بیکار در کشور وجود دارد، بیکار شدن هر تعداد نیروی کار می‌تواند تبعات اقتصادی اجتماعی سنگینی را در پی داشته باشد.

     او همه به تشریح وضعیت بخش‌های مختلف از بحران کرونا پرداخت و گفت: بخش حمل و نقل نیز به عنوان یکی از بخش‌های خدماتی علاوه بر اینکه سهم ۹ درصدی در تولید ناخالص داخلی کشور دارد اشتغالزایی بالایی نیز دارد. این بخش این روزها شرایط خوبی ندارد و نیازمند حمایت جدی است.

     بخش ساختمان با سهم حدود ۲۵ درصدی از GDP  و ۱۳ درصدی از اشتغال نیز به عنوان یکی دیگر از بخشهای اصلی در بخش خدمات است که به گفته طباطبایی مزد آبادی باید مورد حمایت جدی قرار گیرد.

     به گفته دبیر کل اقتصاد شهری ایران، دولت برای حمایت از بخش‌های آسیب دیده از کرونا تدابیری همچون اعطای وام ۱۲ درصد، اختصاص یارانه و غیره را در نظر گرفته که اگرچه لازم اما کافی نیست. به نظر می‌رسد به تدابیر جدیتر و دقیقتری در این زمینه نیاز است تقویت زیرساخت‌های مجازی کشور برای رونق کسب و کار، اعطای تسهیلات سرمایه در گردش، استفاده از ظرفیت عظیم بازار سرمایه و بورس برای جهش تولید از این دست راهبردهاست.

     منبع: خبرگزاری بازار

     تاریخ انتشار: 30 فروردین 1399

     [مخفی] [مطلب کامل]
     می‌پسندم دیدگاه اشتراک
     Avatar Image

      تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

      اقتصاد | ۸ مهر ۱۳۹۹ | کد خبر: ۷۳۸

      پیش‌بینی تحقق نیافتن نیمی از بودجه 1399

      برآوردها نشان می‌دهد به دلیل تحمیل هزینه‌های زیاد به شهرداری و فقدان درآمدزایی، نیمی از منابع درآمدی این نهاد در سال 1399 محقق نخواهد شد.

      [ادامه] [مطلب کامل]

      به گزارش خبرنگار شهرنوشت؛ درآمدها قطع شده اما؛ هزینه‌ها پابرجاست. از هزینه نگهداشت شهر تا پرداخت حقوق و مزایای کارکنان؛ اینها به اضافه دو هزار و 500 میلیارد زیان به شهرداری تهران، از دستاوردهای شیوع ویروس کروناست، نهادی که درآمدزایی خاصی نداشته اما هزینه های گذشته و بار جدید مالی همچنان باقیست. بخشی از زیان دو هزار و 500 میلیارد تومانی، چشم پوشی شهرداری به بخشی از درآمدهایش برمی‌گردد مثل بخشودگی اجاره اماکن تفریحی و تعطیلی آنها به خصوص در حوزه باشگاه‌های ورزشی، سینماها و برج میلاد یا تمدید مهلت به شهروندان برای پرداخت عوارض پایدار شهری.
      در بخش هزینه‌ها، آمار دقیقی از هزینه کرد شهرداری تهران درباره مقابله با ویروس کرونا وجود ندارد، اما در اینکه خرید اقلام و تجهیزات ضدعفونی کننده بر بار مالی نگهداشت شهر اضافه شده است تردیدی نیست.
      بررسی‌ها نشان می‌دهد مهمترین و بزرگترین منابع درآمدی شهرداری از شهرسازی و مالیات بر ارزش افزوده بوده است، یعنی حدود نیمی از بودجه شهرداری از محل صدور پروانه، تغییر کاربری و تراکم است. اما شیوع ویروس کرونا و به تبع آن کاهش شدید فعالیت‌های عمرانی و ساخت و ساز در کمتر از یکماه اخیر در تهران سبب شده 20 تا 50 درصد از درآمدهای شهرداری که هرساله در اسفند محقق می‌شد، اینبار محقق نشود.
      در بخش مالیات بر ارزش افزوده هم قرار بود چیزی نزدیک به پنج هزار میلیارد تومان به شهرداری برسد؛ درواقع سه درصد از سهم مربوط به شهرداری ها از 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده که با کسادی بازار و تعطیلی کسب و کارها و همینطور بستن حساب‌های مالیاتی صاحبان کسب و کار پیش‌بینی می‌شود بخش زیادی از این سهم محقق نشود.

      هزینه‌های شهرداری در بخش خدمات
      در حوزه خدمات و نگهداشت شهر که تقریبا بعد از حقوق و مزایای کارکنان بیشترین درآمدهای شهر را می بلعد هم شرایط به همین گونه است. از آنجایی که تنها متولی ارائه خدمات کفن و دفن، شهرداری تهران است، بنابراین اثر مستقیمی بر هزینه های ناشی از کفن و دفن، هم بر محل دفن و هم بر همراهان متوفی و هم بر کارکنان و متولیان خدمات کفن دارد.
      در بخش دیگر حوزه خدمات، هزینه تحمیلی بر نظافت معابر، جمع آوری و تفکیک زباله های آلوده، تامین خدمات حمل ونقل اتوبوسرانی، مترو و تاکسی و هزینه ضد عفونی وسایل حمل و نقل و سطح شهر برای شهرداری تهران قابل توجه خواهد بود و به این دو باید هزینه های مربوط به مرخصی اجباری کارکنان و فقدان امکان جایگزین برای آنها را هم اضافه کرد.
      بخش دیگر زیانهای شهرداری تهران، درواقع زیانهایی است که در آینده رخ خواهد داد؛ برخی ناظران شهری معتقدند با توجه به شرایط موجود و پیش بینی تداوم اپیدمی کرونا دستکم تا سه ماه اول سال1399 ، تحقق منابع مالی پیش‌بینی شده در بودجه سال 1399 شهرداری بسیار مبهم است. از طرف دیگر دولت هم به طور قطع نه توانایی پرداخت مطالبات شهرداری را دارد و نه این موضوع را در اولویت خود قرار می‌دهد. این در شرایطی است که مثلا در ایالات متحده پس از آنکه سنا بسته محرک 2 تریلیون دلاری را برای مقابله با کرونا ارائه داد، 150میلیارد دلار آن برای کمک به دولتهای محلی اختصاص یافت.

      احتمال تحقق 55 درصدی بودجه 1399 شهرداری
      مرکز مطالعات شهرداری تهران به عنوان بازوی پژوهشی این سازمان، در تازه‌ترین گزارش خود درباره ویروس کرونا و اثرهای اقتصادی آن بر شهر، پیش بینی کرده که بودجه سال 1399 شهرداری حداکثر55 درصد محقق شود و در خوش بینانه ترین حالت، تحقق نیافتن منابع مالی ناشی از بودجه سبب هدایت شهرداری به سمت انتشار اوراق بدهی گسترده خواهد شد و این به معنی افزایش بدهی های انباشته شهرداری است.
      این مرکز همچنین به مدیران شهری توصیه کرده است که در این شرایط به مدیریت تصمیم گیری کارشناسی روی آورده و در مورد اولویت ها برای مصرف منابع تصمیم بگیرند و درباره ابزارهای تحقق تامین مالی نیز به سرعت آسیب شناسی کنند.
      پیشتر محسن طباطبایی مزدآبادی دبیرکل انجمن علمی اقتصاد شهری ایران گفته بود: «شهرداری‌ها نسبت به دولت‌های مرکزی آزادی عمل کمتری برای جبران کسری بودجه دارند بنابراین کاهش منابع درآمدی آنها ممکن است مستقیما بر نحوه خدمات دهی آنها تاثیر بگذارد و اگر کمک‌های دولت مرکزی نباشد ممکن است تا مدتها در بحران مالی فرو بروند.»
      موضوع مهم دیگری که اکنون مدیران شهری با آن دست به گریبان هستند این است که شهرها برای مدت طولانی نمی توانند تعطیل بمانند چرا که مضرات اقتصادی آن بسیار ویرانگر خواهد بود بلکه باید راهی برای بازگرداندن حیات اقتصادی اجتماعی آنها به همراه رعایت پروتکل‌های بهداشتی پیدا کرد.
      بسیاری از محققان بر این باورند که این شرایط پاندمیک جهانی نه تنها شکل و ساختار شهرها و زندگی شهری بلکه الگوهای جهانی اقتصاد را نیز تغییر خواهد داد و جهان پساکرونا دیگر هیچگاه به مانند قبل از کرونا نخواهد بود.

       

      منبع: شهرنوشت

      [مخفی] [مطلب کامل]
      می‌پسندم دیدگاه اشتراک
      Avatar Image

       تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

       اقتصاد | ۸ مهر ۱۳۹۹ | کد خبر: ۷۴۱

       داده نما: تجارت جهانی و شهرهای ساحلی

       حدود 80 درصد حجم تجارت جهانی نیز توسط دریاها و حمل‌ونقل دریایی انجام می‌شود و سواحل، شاهراه ارتباطی کشورها برای دسترسی به بازارهای جهانی هستند.

       [ادامه] [مطلب کامل]
       می‌پسندم دیدگاه اشتراک
       Avatar Image

        تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

        اقتصاد | ۲۱ شهریور ۱۳۹۹ | کد خبر: ۷۳۱

        اهدا جایزه برتر مقاله برتر در حوزه مدیریت شهری کارآمد به دکتر طباطبایی

        جایزه و لوح تقدیر مقاله برتر در حوزه مدیریت شهری کارآمد به دکتر سید محسن طباطبایی مزدآبادی اهدا شد.به گزارش تحریرنو ؛ جایزه و لوح تقدیر مقاله برتر در حوزه مدیریت شهری…

        [ادامه] [مطلب کامل]

        جایزه و لوح تقدیر مقاله برتر در حوزه مدیریت شهری کارآمد به دکتر سید محسن طباطبایی مزدآبادی اهدا شد.

        به گزارش تحریرنو ؛ جایزه و لوح تقدیر مقاله برتر در حوزه مدیریت شهری کارآمد در یازدهمین جشنواره پژوهش و نوآوری و ششمین جشنواره پژوهش و آموزش در مدیریت شهری و روستایی دبیر کل انجمن علمی اقتصاد شهری ایران اهدا شد.

        پیروز حناچی شهردار تهران بنا به نظر کمیته داوران علمی یازدهمین جشنواره پژوهش و نوآوری و ششمین جشنواره پژوهش و آموزش در مدیریت شهری و روستایی مقاله تبیین مدیریت شهری کارآمد با ارائه الگوی توسعه حرفه ای مدیران در محور توسعه منابع انسانی را به عنوان مقاله برتر برگزید و با اهدای لوح تقدیر از سید محسن طباطبایی مزدآبادی دبیر کل انجمن علمی اقتصاد شهری ایران تقدیر کرد.

        در متن این تقدیر نامه آمده است:
        با افتخار مقاله ارزشمند جنابعالی با عنوان تبیین مدیریت شهری کارآمد با ارائه الگوی توسعه حرفه ای مدیران در محور توسعه منابع انسانی جشنواره پژوهش و نو آوری مدیریت شهری مشترک بین مرکز مطالعات وبرنامه ریزی شهر تهران و مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهرداری ها و دهیاری های وزارت کشور بنا به نظر کمیته داوران علمی جشنواره به عنوان اثر برتر اعلام می گردد.

        از مشارکت اثر بخش شما در یافتن راه حل های علمی و نوآورانه در خصوص حل نارسایی های شهری و روستایی قدردانی نموده و تداوم همت و موفقیت های شما را از درگاه ایزد منان مسئلت دارم.

         

        منبع: تحریرنو

        تاریخ انتشار:  ۲۴ آذر ۱۳۹۸

        [مخفی] [مطلب کامل]
        می‌پسندم دیدگاه اشتراک
        Avatar Image

         تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

         اقتصاد | ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ | کد خبر: ۷۲۱

         نرخ بیکاری و کرونا

         اثر کرونا در سه سناریو تدوین شده است که در سناریوی اول حدود 6.5 میلیون نفر، در سناریوی دوم نزدیک به سه‌میلیون نفر و در سناریوی سوم نزدیک به دومیلیون و 800 هزار شاغل تحت تاثیر کرونا قرار می گیرند.

         [ادامه] [مطلب کامل]

         اثر کرونا در سه سناریو تدوین شده است که در سناریوی اول حدود 6.5 میلیون نفر، در سناریوی دوم نزدیک به سه‌میلیون نفر و در سناریوی سوم نزدیک به دومیلیون و 800 هزار شاغل تحت تاثیر کرونا قرار می گیرند.

         به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، سیدمحسن طباطبایی مزدآبادی، دبیرکل انجمن علمی اقتصاد شهری ایران طی یادداشتی در «فرهیختگان» نوشت: سازمان جهانی کار در گزارشی نرخ بیکاری را برای سال 2019، 5.4 درصد اعلام و پیش‎بینی کرده بود که در سال 2020 نیز نرخ بیکاری در همین حدود باقی بماند. این سازمان، کاهش اشتغال را بیشتر ناشی از عدم‎ اطمینان بین‎المللی به‌ویژه در بخش تولید تحت‌تاثیر تنش‎های ژئوپلیتیکی و سیاسی قلمداد کرده بود. این گزارش اعلام کرده 180میلیون بیکار در سراسر جهان وجود دارد و 165میلیون نفر دیگر دارای اشتغال ناقص هستند 120میلیون نفر دیگر جزء بیکاران محاسبه نمی‎شوند اما درواقع بیکار هستند و در حاشیه بازار کار قرار دارند و به این ترتیب نزدیک به 470میلیون نفر در سراسر جهان دسترسی کافی و موثر به فرصت‎های شغلی ندارند. گزارش سازمان جهانی کار که در ژانویه 2020 منتشرشده نشان می‎دهد داشتن شغل لزوما به‎معنای کفاف هزینه‎های زندگی نیست حدود 3.3میلیارد نفر از مردم جهان برای امرارمعاش علاوه‌بر شغل رسمی به‌سراغ مشاغل غیررسمی نیز می‎روند و حدود 1.4میلیارد نفر در مشاغل غیررسمی با درآمدهای کم و متوسط مشغول به‌کار هستند و حدود 650میلیون کارگر در فقر شدید یا متوسط به‌سر می‎برند. در چنین اوضاع و احوالی از بازار جهانی کار، وقوع بیماری همه‌گیر جهانی مشخصا یکی از بخش‎هایی را که به‌شدت تحت‎تاثیر قرار داده، بازار کار است.

         براساس الگوی سازمان جهانی کار ساعت کاری جهانی در سه‌ماهه اول سال 2020 با حدود 4.4 درصد کاهش معادل 130میلیون شغل تمام‎وقت کاهش یافته است، در سه‌ماهه دوم سال 2020 انتظار می‌رود این کاهش به 10.5 درصد یعنی معادل 305میلیون شغل تمام‎وقت در سراسر جهان برسد که نشان‎دهنده عمق وخامت وضعیت کار در ماه‎های پیش‎رو است. این سناریو حتی با طولانی‎تر شدن مهار کرونا می‎تواند بدتر از این هم باشد. تخمین‎ها نشان می‎دهد آمریکا با 12.4درصد و اروپا و آسیای‌مرکزی با 11.8درصد، بیشترین میزان کاهش ساعات کاری را تجربه خواهند کرد. همان‌طور که پیش‎بینی می‎شود بخش خرده‎فروشی با حدود 232میلیون نفر شاغل جزء بخش‎هایی است که بیشترین ضربه را از کرونا خورده‎ است؛ همچنین شاغلان اقتصاد غیررسمی که حدود 1.6میلیارد نفر هستند درمیان آسیب‎پذیرترین قسمت‎ها قرار دارند. به هر حال بیماری کووید-19 که پس از جنگ جهانی دوم جدی‎ترین بحران بوده که جهان با آن مواجه شده، همچنان سلامت و اقتصاد جهان را دچار اختلال کرده است.

         کرونا درحال حاضر بیش از سه‌میلیون و 600هزار نفر را در جهان مبتلا کرده و به مرگ بیش از 251هزار نفر انجامیده است. این آمار در گزارش 22 آوریل سازمان جهانی بهداشت دومیلیون و 600هزار نفر بود، یعنی طی دو هفته حدود یک‌میلیون نفر به تعداد مبتلایان جهان افزوده شده است. صندوق بین‎المللی پول نیز در آخرین گزارش خود ضمن وحشتناک خواندن شرایط پاندمیک کرونا، نرخ رشد اقتصادی جهان را برای سال 2020 منفی 3 درصد پیش‎بینی کرده است که برای کشورهای پیشرفته این عدد منفی 6 و حتی برای ایتالیا منفی 9 درصد است که این وضعیت به‌مراتب بسیار بدتر از بحران مالی سال 2009-2008 خواهد بود. این صندوق عدم‎ قطعیتی را که درمورد وضعیت کرونا وجود دارد، عاملی برای مشکل‌بودن پیشی‎بینی شاخص‎های اقتصادی در سال 2020 و حتی 2021 می‎داند اما بر این باور است که اگر تا نیمه دوم سال 2020 بحران کرونا به‌خوبی مهار شود، رشد اقتصادی در سال 2021 حدود 5.8 درصد خواهد بود. در ایران نیز که جزء 10 کشور اول درگیر با کروناست براساس گزارش‌ مرکز پژوهش‎های مجلس شورای اسلامی که برمبنای داده‎های مرکز آمار ایران نوشته شده است، اثر کرونا در سه سناریو تدوین شده است که در سناریوی اول حدود 6.5 میلیون نفر، در سناریوی دوم نزدیک به سه‌میلیون نفر و در سناریوی سوم نزدیک به دومیلیون و 800 هزار شاغل تحت‎تاثیر کرونا قرار می‎گیرند و از آنجاکه عمده اشتغال کشور طی سال‎های اخیر مربوط به کارگاه‎های کمتر از پنج نفر بوده، صاحبان این مشاغل در آنها چون کمتر به چشم می‎آیند، از این‌رو آسیب‎پذیرتر خواهند بود.

         [مخفی] [مطلب کامل]
         می‌پسندم دیدگاه اشتراک
         Avatar Image

          تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

          اقتصاد | ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ | کد خبر: ۷۲۶

          ورود شهرداری تهران به بازار سرمایه با ایجاد صندوق توسعه سرمایه‌گذاری شهر

          شهر: شهرداری تهران همزمان با ورود شرکت‌های تابعه در بورس، از طریق صندوق توسعه سرمایه‌گذاری شهر نیز می تواند وارد بازار سرمایه شود.

          [ادامه] [مطلب کامل]

          محسن طباطبایی مزدآبادی، دبیر کل انجمن علمی اقتصاد شهری ایران، سازوکار ورود شهرداری به بازار سرمایه را نه از طریق عرضه شرکتهایی مانند «شهر آفتاب» و «شهروند»، که از طریق صندوق توسعه سرمایه گذاری شهر دانست و به خبرنگار شهر گفت: شهرداری تهران پس از طی فرایند شفافیت دارایی‌های شرکت‌ها، آنها را در صندوقی که می تواند از نوع صندوق‌های قابل معامله (ETF) باشد، تجمیع کرده و آنگاه در بورس عرضه کند. 

          او با بیان اینکه مزیت این صندوق تنوع در سبد دارایی آن است، گفت: همین موضوع برای سهامدار جذابیت لازم را دارد، یعنی هم می توان اوراق و  هم طلا، ارز ، املاک و هر دارایی دیگر را در آن گذاشت،  اما مزیت مهم این صندوق در حقیقت نگاهی است که به توسعه شهر دارد.

          به گفته این کارشناس اقتصاد شهری؛ شهرداری می‌تواند با تشکیل این صندوق و ثبت آن در سازمان بورس و اوراق بهادار سرمایه اولیه آن را با مشارکت «بانک شهر» تامین کرده و شرکت‌های خود را بر طبق یک روال منظم و حسابرسی شده به آن وارد کرده و عرضه کند.

          طباطبایی مزدآبادی، با اشاره به تاثیر صندوق سرمایه‌گذاری بر توسعه شهر، توضیح داد: این صندوق در تامین مالی پروژه‌های استراتژیک شهر و نیز در مواقع اضطراری مثل وقوع مخاطرات انسانی و محیطی به عنوان پشتیبان مالی عمل می‌کند.

          دبیر کل انجمن علمی اقتصاد شهری ایران، با بیان اینکه سرمایه اولیه صندوق توسط شهرداری تأمین می‎شود و «بانک شهر» هم با ابزارهای متفاوت، قدرالسهم خود را سرمایه‌گذاری می‎کند، اضافه کرد: از جمله این ابزارها رفع مشکلات ساختمان‎ها، املاک و مستغلات «بانک شهر» توسط کمیسیون‎های ماده پنج یا ماده صد شهرداری در خصوص پروانه‎ها، مجوزها، معارض‌ها و ... از سوی شهرداری است که در ازای آن نیز بانک بخشی از سرمایه صندوق را تأمین می‎کند.

          او ادامه داد: در زمینه مشارکت بخش خصوصی شامل شرکت‎ها و شهروندان هم ساز و کارهای مختلفی را می‎توان پیش‎بینی کرد؛ از جمله تخفیف در عوارض کسب و پیشه، نوسازی و پسماند در ازای سرمایه‌گذاری و خرید سهام صندوق، استفاده از تخفیف اماکن فرهنگی، علمی، آموزشی، هنری و ورزشی شهرداری برای شهروندان و مشارکت آنها در سود پروژه‎ها است.

          [مخفی] [مطلب کامل]
          می‌پسندم دیدگاه اشتراک
          Avatar Image