لطفا یک ایمیل صحیح وارد نمایید

پنهان رمز عبور وارد شده قابل قبول نیست.

بازیابی رمز عبور؟

فقط حرف و عدد قابل قبول است.

لطفا یک ایمیل صحیح وارد نمایید

پنهان رمز عبور وارد شده قابل قبول نیست.

جهت بازیابی گذرواژه خود لطفا پست الترونیک خود را وارد نمایید!

Error message here!

بازگشت به ورود

قوانین درج دیدگاه

 • - دیدگاه‌های نژادپرستانه و قومیتی قابل انتشار نیست.
 • - دیدگاه‌های حاوی توهین و افترا به ادیان، مذاهب و اشخاص قابل انتشار نیست.
 • - دیدگاه‌های مصداق هرزنامه و تبلیغات قابل انتشار نیست.
 • - دیدگاه‌های حاوی کلمات نامناسب و خلاف عرف قابل انتشار نیست.

اشتراک خبر در شبکه‌های اجتماعی

Close
دکتر سیدمحسن طباطبایی مزدآبادی

تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

فرهنگ | ۱۲ خرداد ۱۳۹۶ | کد خبر: ۵۴۷

شهادت اوج کمال انسانی است

شهادت اوج کمال انسانی است و شهید نمادی از یک انسان کامل. اویی که از سیم خاردارهای نفسش عبور کرده و در راه ارزش های الهی جان در طبق اخلاص گذاشته است. به تعبیر آوینی…

[ادامه] [مطلب کامل]


شهادت اوج کمال انسانی است و شهید نمادی از یک انسان کامل. اویی که از سیم خاردارهای نفسش عبور کرده و در راه ارزش های الهی جان در طبق اخلاص گذاشته است.

به تعبیر آوینی «پندار ما این است که ما مانده ایم و شهدا رفته اند، اما حقیقت آن است که زمان ما را با خود برده است و شهدا مانده اند.»

اکنون و در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی اما همچنان آرمان های شهدا همچون استقلال، آزادی، مبارزه با استکبار و استعمار زنده اند و جبهه های حق علیه باطل سرباز می گیرند.

اگر در سال های 60 نبودیم تا در شلمچه، دوکوهه، فکه و طلائیه دوشادوش خوبان بجنگیم امروز هستیم تا در جبهه های علمی، اقتصادی ، فرهنگی و سیاسی از آرمان خط حزب الله و خون شهیدان دفاع کنیم.

وَلَاتَحسَبَنَّ الَّذینَ قُتِلُوا فِی سبیلِ اللّهِ أَمواتاً بَلْ أَحیاءٌ عِندَ رَبِّهِمْ یرزقونَ...
دکتر سید محسن طباطبایی مزدآبادی؛
دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران
۱۲ خرداد ۱۳۹۶

یاد و خاطره شهیدان تشییع شده در یازده خرداد روز ایثار و حماسه زواره
گرامی باد

[مخفی] [مطلب کامل]
می‌پسندم دیدگاه اشتراک
Avatar Image

  تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

  فرهنگ | ۱۳ بهمن ۱۳۹۵ | کد خبر: ۴۹۷

  نقش بارز مداحان در ایجاد نهضت امر به معروف اقتصادی

  به باور دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در هیئت های مذهبی اقشار مختلف و فعالان اقتصادی از جمله کارگر، کارمند و مدیر تا تولید کننده و مصرف کننده حضور دارند که تبیین این مفاهیم و هدایت افکار آنها به سمت رفتار صحیح اقتصادی، می تواند در بلندمدت باعث حرکت های چشمگیری در کشور شود.

  [ادامه] [مطلب کامل]

  به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، دکتر سید محسن طباطبایی مزدآبادی دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در سخنرانی در خانه مداحان  با بیان اینکه تاریخ مداحی و ذاکری اهل بیت سلام الله علیهم بسیار عجیب و پرفراز و نشیب است و به زمان قبل از وقوع مصائب اهل بیت برمی گردد، افزود: طبق بیانات مقام معظم رهبری مداحان نقش مهم و اثرگذاری در تبیین عمیق معارف دین، روشنفکری و هدایت مخاطبین خود بخصوص روشنگری نسبت به حوادث روز و حرکت در مسیر کمک به نظام و انقلاب در تمام ابعاد سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی دارند که باید به بهترین نحو از آن استفاده کنند.  

   

  مداحان اهل بیت، هدایتگر اقتصاد مقاومتی در جامعه

  وی تصریح کرد: معظم له می فرمایند « نکته‌ای که خوشبختانه امروز در جامعه‌ مدّاح تا حدود زیادی رواج دارد، توجّه به مسائل جاری روز است. اینها خیلی مسائل مهم و اساسی‌ است و نباید خیال کنیم که اینها از حیطه‌ی تدیّن ما خارج است. بنابراین یکی از زمینه هایی که می تواند برای هدایت مخطبان هیئت ها مورد توجه مداحان قرار گیرد و زمینه ها را برای کمک به نام جمهوری اسلامی فراهم کند، مسائل اقتصادی جامعه و در راس آن، اقتصاد مقاومتی است.

   به گفته این استاد دانشگاه مداحان می توانند با تدبر در سیاست های 24 گانه اقتصاد مقاومتی، از جمله بهره وری نیروی انسانی، سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف، ترویج مصرف کالاهای داخلی، توسعه کارآفرینی، مشارکت آحاد جامعه در فعالیت‌های اقتصادی، تأکید بر ارتقاء درآمد و نقش طبقات کم‌درآمد و متوسط، ارتقاء شاخص‌های عدالت اجتماعی، سهم‌بری عادلانه عوامل در زنجیره‌ تولید تا مصرف، ارتقاء کیفیت تولید، صرفه جویی در هزینه‌های عمومی کشور با تأکید بر حذف هزینه های غیرضرور و زائد، سالم‌سازی اقتصاد و جلوگیری از اقدامات فسادزا در حوزه‌های اقتصادی و تقویت فرهنگ جهادی در ایجاد ارزش افزوده، سرمایه گذاری و اشتغال مولد، ، مفاهیم مهم اقتصادی را شناسایی و برای اقشار مختلف بخصوص جوانان تبیین کنند.

   به باور دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در هیئت های مذهبی اقشار مختلف و فعالان اقتصادی از جمله کارگر، کارمند و مدیر تا تولید کننده و مصرف کننده حضور دارند که تبیین این مفاهیم و هدایت افکار آنها به سمت رفتار صحیح اقتصادی، می تواند در بلندمدت باعث حرکت های چشمگیری در کشور شود.

   

  دور ریز سالانه سه محصول در ایران 3 هزار و 800 میلیارد تومان است

  دکتر طباطبایی اولین رفتار صحیح اقتصادی را اصلاح الگوی مصرف دانست و گفت: به طور کلی در حدود 690 میلیون دلار دورریز و اسراف در مصرف گندم و نان،  حدود 140 میلیون دلار در برنج و حدود 205 میلیون دلار در مصرف روغن در کشور در حال رخ دادن است که تنها در این سه قلم جنس، جمعا حدود یک میلیارد دلار یا 3800 میلیارد تومان اتلاف و اسراف در کشور داریم که می توان با این مبلغ سالانه وام ازدواج 350 هزار جوان نوداماد و نوعروس و در واقع 175 هزار زوج تازه ازدواج کرده فراهم کرد و یا سالانه جهیزیه آبرومندی برای 254 هزار نوعروس نیازمند تهیه نمود و یا در هر سال هزینه 320 هزار خانواده نیازمند را پرداخت کرد.

   وی در ادامه با اشاره به بهره وری نیروی انسانی و نهاده‌های تولیدی، تاکید کرد: مطابق آمارهای جهانی بهره وری نیروی کار در کشورهای مختلف برحسب تولید ناخالص داخلی سال 2011 به این صورت است که آمریکا 93.8، سنگاپور 92، هنگ کنگ 90.2، استرالیا 76.6، ژاپن 63.3، ایران 44.8 و این در حالی است که این آمار در سال 1970 برای ایران 26.7، ژاپن 25.4، سنگاپور 24.3 وهنگ کنگ 19.8 بوده است. این امار به معنای این است که نیروی انسانی در ایران به نسبت کشورهای منتخب فوق، تولید کمتری داشته اند که این در یک وجه به وجدان کاری، تعهد کاری، مسئولیت پذیری، کار جهادی بر می گردد. در صورتی که نیروی کار ایرانی سعی کند تعهد کاری داشته باشد، بهره وری افزایش پیدا کرده و تولید نیز در کشور بالاتر می رود.

   این استاد دانشگاه در ادامه سخنانش با بیان اینکه تولیدکنندگان داخلی نیز باید در فرآیندهای تولیدی کیفیت کالاهای تولیدی وبکارگیری نیروی انسانی طبقات کم‌درآمد و متوسط را در نظر بگیرند، اضافه کرد: همچنین پرداخت عوارض و مالیات های قانونی که منجر به تامین مالی دولت شده و زمینه های رشد و توسعه اقتصادی در کشور را فراهم می کند را جدی بگیرند و خود را متعد به پرداخت آنها بدانند.

  منبع : خبرگزاری دانشجو

  تاریخ انتشار : 1395/11/13

  شماره خبر : 581872

  [مخفی] [مطلب کامل]
  می‌پسندم دیدگاه اشتراک
  Avatar Image

   تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

   فرهنگ | ۱۳ دی ۱۳۹۵ | کد خبر: ۴۸۳

   رشد ۱۶ درصدی بودجه فرهنگی در لایحه ۹۶

   دکتر سید محسن طباطبایی مزدآبادی در تحلیل وضعیت فرهنگ در لایحه بودجه ۱۳۹۶ گفت: در سال آینده به طور کلی در حدود ۹.۲ هزار میلیارد تومان بودجه برای امور فرهنگی، تربیت بدنی و گردشگری در نظر گرفته شده است که نسبت به بودجه سال ۱۳۹۵ (۷۹۰۰ میلیارد تومان) در حدود ۱۶ درصد رشد داشته است.

   [ادامه] [مطلب کامل]

   سید محسن طباطبایی مزدآبادی در گفت‌وگو با ایسنا خاطرنشان کرد: از کل اعتبارات امور فرهنگی، تربیت بدنی و گردشگری، ۲۱ درصد سهم فصل دین و مذهب، ۱۹ درصد سهم ورزش و تفریحات، ۲۳ درصد سهم فرهنگ و هنر، ۸ درصد سهم میراث فرهنگی، ۲۲ درصد سهم رسانه، ۴ درصد سهم گردشگری، ۲ درصد سهم صنایع دستی و ۲ درصد سهم تحقیق و توسعه است.

   وی افزود: به طور کلی بودجه سال ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ در امور فرهنگی، تربیت بدنی و گردشگری مزیت خوبی نسبت به بودجه سال های گذشته دارد و آن تفکیک دقیق تری از بودجه بخش های مختلف امور فرهنگی است، در حالی که در سال ۱۳۹۴ بودجه امور فرهنگی با بودجه امور اجتماعی با هم دیده شده بودند، اما در سال ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ بودجه فرهنگی در قالب فصول جداگانه دیده شده که به مراتب دقیق تر و شفاف تر از بودجه ۱۳۹۴ است.

   او با بیان اینکه نکته جالب بودجه ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶، در نظر گرفتن بخش تحقیق و توسعه به صورت مجزا در امور مختلف بودجه بخصوص امور فرهنگی است، گفت: از سوی دیگر در نظر گرفتن فصل دین و مذهب، میراث فرهنگی و صنایع دستی به صورت مجزا نیز از مزیت های بودجه تلقی می­‌شود.

   این استاد دانشگاه افزود: نسبت به سال ۱۳۹۵، درصدهای فصول ۱۳۹۶ اندکی تغییر داشته، به طوری که سهم برخی از فصول رشد داشته (دین و مذهب ۲ درصد، ورزش و تفریحات یک درصد، رسانه ۲ درصد)، سهم برخی از فصول نیز کاهش (فرهنگ و هنر ۳ درصد) و (میراث فرهنگی یک درصد) کاهش داشته است. سهم فصول گردشگری، صنایع دستی و تحقیق و توسعه تغییر خاصی نداشته است.

   وی با تاکید بر اینکه فصول ذیل امور فرهنگی، تربیت بدنی و گردشگری در لایحه سال ۱۳۹۶ نسبت به بودجه ۱۳۹۵ به جز فصل گردشگری که ۲ درصد رشد منفی داشته، همگی از رشد برخوردار بوده و فصل فرهنگ و هنر هیچ رشدی نداشته است، یادآور شد: در واقع فصل دین و مذهب ۳۰ درصد، ورزش و تفریحات ۲۷ درصد، میراث فرهنگی ۱۳ درصد، رسانه ۳۲ درصد، صنایع دستی ۳۲ درصد و تحقیق و توسعه ۲ درصد رشد داشته اند.

   مشاور صندوق هنر با بیان اینکه نسبت تقسیمی بودجه امور فرهنگی، تربیت بدنی و گردشگری در لایحه ۱۳۹۶ نسبت به بودجه ۱۳۹۵ در بخش های هزینه ای - سرمایه ای و همچنین ملی - استانی تا حدودی تغییر داشته و تا حدودی به سمت اعتبارات هزینه ای و ملی متمایل شده است، توضیح داد: البته در فصل های مختلف ذیل امور فرهنگی، درصد ها به صورت متفاوت متمایل شده است. به عنوان مثال فصل دین و مذهب به سمت اعتبارات سرمایه ای و استانی، فصل ورزش و تفریحات به سمت اعتبارات هزینه ای و ملی، فصل فرهنگ و هنر به سمت اعتبارات هزینه ای و ملی و فصل رسانه به سمت اعتبارات هزینه ای و استانی سوق پیدا کرده است.  

   دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در ادامه با تاکید بر اینکه در لایحه بودجه ۱۳۹۶ نسبت به بودجه ۱۳۹۵ سهم بودجه امور فرهنگی، تربیت بدنی و گردشگری نسبت به کل اعتبارات بودجه در بخش های ملی، استانی، هزینه ای و سرمایه­‌ای تغییر چندانی نداشته است، گفت: سهم کل اعتبارات امور فرهنگی، تربیت بدنی و گردشگری از کل اعتبارات بودجه ۱۳۹۵ حدود ۲.۵ درصد بوده، در حالی که این سهم در سال ۱۳۹۶ در حدود ۲.۶ درصد است.

   وی همچنین گفت: سهم اعتبارات ملی امور فرهنگی، تربیت بدنی و گردشگری از کل اعتبارات ملی بودجه ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ حدود ۲.۱ درصد، سهم اعتبارات استانی امور فرهنگی، تربیت بدنی و گردشگری از کل اعتبارات استانی بودجه ۱۳۹۵ حدود ۱۲.۴ درصد، سهم اعتبارات هزینه ای امور فرهنگی، تربیت بدنی و گردشگری از کل اعتبارات هزینه ای بودجه ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ نیز ۲.۱ درصد و سهم اعتبارات سرمایه ای امور فرهنگی، تربیت بدنی و گردشگری از کل اعتبارات سرمایه ای بودجه ۱۳۹۵ حدود ۴.۹ درصد بوده، در حالی که این سهم در سال ۱۳۹۶ حدود ۵ درصد افزایش داشته است.

   او با اشاره به اینکه سهم ۲.۶ درصدی بودجه فرهنگی از کل بودجه کشور، سهم به مراتب پایینی است، گفت: به طور کلی می توان در قالب ارقام ارائه شده در لایحه بودجه ۱۳۹۶، بودجه این سال را در بخش فرهنگی بودجه مناسبی نسبت به سال قبل دانست.

   این مدرس دانشگاه تاکید کرد: با توجه به لزوم توسعه در بخش گردشگری به عنوان یکی از سیاست­های مهم و ضروری مورد اشاره در برنامه های توسعه در راستای افزایش درآمدهای غیرنفتی و ارزآور، انتظار می رود دولت توجه ویژه‌ای به این بخش داشته باشد، در حالی که اعتبارات فصل گردشگری در لایحه ۱۳۹۶ نسبت به بودجه ۱۳۹۵ کاهش داشته است.

   وی با انتقاد از اینکه بودجه فرهنگی از کل اعتبارات درنظر گرفته شده در سایر امور بسیار پایین تر است (۲.۶ درصد) افزود: بودجه فرهنگی در نوسانات بودجه ای، اولین بودجه ای است که دچار انحراف ردیف می شود که باید دولت در این خصوص دقت بالاتری داشته و نسبت به تخصیص کامل بودجه بسیار اندک در امور فرهنگی، توجه ویژه داشته باشد.

   طباطبایی در پایان گفت: باید در برنامه های توسعه به‌ویژه برنامه ششم توسعه، شاخص های روشن و واضحی برای بخش فرهنگی دیده شود تا ارزیابی و نظارت بر این بخش اسان تر و دقیق تر صورت پذیرد و بودجه های این بخش نیز واقعی تر شود.

   منبع :

   تاریخ انتشار : 1395/10/13

   شماره خبر : 95101308267

   [مخفی] [مطلب کامل]
   می‌پسندم دیدگاه اشتراک
   Avatar Image

    تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

    فرهنگ | ۱۰ آبان ۱۳۹۴ | کد خبر: ۵۰

    ضرورت مطالعه و تقویت مولفه های فرهنگ شهری برای بهبود وضعیت حجاب در کلان شهرها

    برخی از صاحب نظران معتقدند زندگی اجتماعی در کلان شهر ها نوعی تنهایی در میان انبوهی از انسان های غریبه است و همین مساله باعث می شود که فضای کافی برای نظارتهای اخلاقی…

    [ادامه] [مطلب کامل]

    برخی از صاحب نظران معتقدند زندگی اجتماعی در کلان شهر ها نوعی تنهایی در میان انبوهی از انسان های غریبه است و همین مساله باعث می شود که فضای کافی برای نظارتهای اخلاقی وجود نداشته باشد.
    سید محسن طباطبایی مدرس دانشگاه در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری بسیج در خصوص وضعیت فرهنگی کلان شهر های کشور گفت: مولفه های متعدد اقتصادی ، سیاسی، اجتماعی ، فرهنگی، جمعیتی و .... در تکوین هویت و فرهنگ غالب بر کلان شهر ها تاثیر گذار است.

    وی با اشاره به اینکه توسعه روز افزون جمعیت شهرنشینی در ایران و فقدان یک نگاه جامع و کاربردی برای توسعه فرهنگی در کلان شهر ها به آسیب های فرهنگی و اجتماعی دامن زده است، یادآور شد: معمولا در روستا ها و شهرهای کوچک نظارت اجتماعی بالاتر است و پیوستگی و در هم تندیگی و تعلقات قومی مانع از آن می شود تا افراد انحرافات اخلاقی گسترده ای داشته باشند.

    این پژوهشگر مسایل شهری با تاکید بر اینکه یکی از ویژگی های زندگی در شهرهای بزرگ «گمنامی» است، افزود: برخی از صاحب نظران معتقدند زندگی اجتماعی در کلان شهر ها نوعی تنهایی در میان انبوهی از انسان های غریبه است و همین مساله باعث می شود که فضای کافی برای نظارتهای اخلاقی وجود نداشته باشد.

    این مدرس دانشگاه با اشاره به اینکه گسترش معضل بدحجابی در کلان شهر ها را نیز می توان در همین زمینه مورد تحلیل و ارزیابی قرار داد، یادآور شد: ما از یک طرف شاهد تضعیف باورها و اعتقادات درونی شهروندان از سوی شبکه های رسانه ای ماهواره ای هستیم و از طرف دیگر به دلیل گسترش جمعیت شهری و فقدان زیرساخت های کافی در برخی حوزه ها نظارت اجتماعی کم رنگ شده است و لذا غالبا ظهور و بروز مفاسد و بزه های اجتماعی در شهر های بزرگ بیش از شهر های کوچک متصور است.

    طباطبایی فریضه امر به معروف و نهی از منکر را یک سامان نظارت اجتماعی با بنیاد های دینی و مذهبی دانست و گفت: همین مساله باعث شده است تا این نظارت نرم مردمی جای خود را به نظارت سخت و استفاده از قوه قهریه بدهد.

    وی در پایان به نقش و جایگاه ویژه دانشگاه در آسیب شناسی وضعیت عفاف و حجاب اشاره کرد و گفت: ضرورت دارد تا بخشی از رساله های دانشگاهی به آسیب شناسی دلایل عدم توجه به عفاف و حجاب ، بررسی تطبیقی الگوی های موفق پوشش در اقوام ایرانی و تبادل تجارب موفق در پایداری به گرایش به حجاب در سطح منطقه و بین الملل بپردازد چرا که رسیدن به سطح انسان کامل تنها از طریق پایبندی به ارزش های دینی میسور خواهد بود.

    منبع : خبرگزاری بسیج

    کد خبر: 796315

    تاریخ انتشار: 94/04/20

    نویسنده : سید محسن طباطبایی

    [مخفی] [مطلب کامل]
    می‌پسندم دیدگاه اشتراک
    Avatar Image

     تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

     فرهنگ | ۱۰ آبان ۱۳۹۴ | کد خبر: ۴۷

     ضرورت بهره گیری از نگاه اسلامی- ایرانی در معماری شهری

     دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران گفت: معماری ایرانی اسلامی دارای روح غالبی است که می توان آن را در معماری نوین شهری نیز دخیل کرد و مبتنی بر اقتضائات روز از آن بهره…

     [ادامه] [مطلب کامل]

     دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران گفت: معماری ایرانی اسلامی دارای روح غالبی است که می توان آن را در معماری نوین شهری نیز دخیل کرد و مبتنی بر اقتضائات روز از آن بهره برد.سید محسن طباطبایی مزد آبادی دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی در ابلاغیه سیاست های کلی برنامه ششم توسعه صراحتا به موضوع سیمای شهری اشاره کرده اند، گفت: در بند 48 از این ابلاغیه بر هویت‌بخشی به سیمای شهر و روستا و بازآفرینی و روزآمدسازی معماری اسلامی – ایرانی تاکید شده است.

     وی با بیان اینکه  امروز ما در یک «جهان شهری شده» زندگی می کنیم و این یک واقعیت است که تمامی تعاملات و تبادلات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و... در فضای شهری رقم می خورد، گفت: امروزه قریب به 3.5 میلیارد نفر ساکن شهرها هستند و پیش بینی می شود تا سال 2050 جمعیت شهری جهان به 84 درصد یعنی 6.3 میلیارد نفر برسد.    

     طباطبایی با تاکید بر اینکه امروز یکی از مهمترین ابعاد مدیریت شهری توجه به جنبه های روانی و هویتی شهر است افزود: زمانی زندگی خوب شهروندی می تواند رقم بخورد که شهروندان از امنیت روانی و آسایش خاطر برخوردار باشند.

     وی با تاکید بر اینکه یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر احساسات، عواطف و طرز تفکر شهروندان «سیمای شهری» است، خاطرنشان کرد: نوع معماری، نوع استفاده از رنگ ها، کیفیت و کمیت المان های شهری و.... همگی می تواند در کیفیت زندگی روزمره مردم در شهرها تاثیر داشته باشد.

     این کارشناس مسایل شهری با اذعان به اینکه در معماری اسلامی یک هویت انسجام یافته حاکم است، یادآورشد: با این حال در معماری مدرن و پست مدرن ما شاهد نوعی از هم گسیختگی هویتی هستیم.

     وی با تاکید بر اینکه علی رغم تلاش های مدیریت شهری هم اکنون اغلب کلان شهرهای کشور سیمایی نامتجانس دارند، خاطرنشان کرد: معماری ایرانی اسلامی دارای یک روح غالب است که می توان آن را در معماری نوین شهری نیز دخیل کرد و مبتنی بر اقتضائات روز از آن بهره برد.

     طباطبایی با ابراز خرسندی از اشاره به موضوع هویت بخشی به سیمای شهری در ابلاغیه مقام معظم رهبری تاکید کرد: بدون شک می توان با قانون گذاری دقیق تا پایان برنامه ششم تغییر و تحول چشم گیری در سیمای شهری  اغلب شهرهای کشور پدید آورد اما تحقق این مهم،  باورمندی مدیران به اهمیت مقولات شهری در کیفیت زندگی مردم را خواستار است.

      

     منبع : خبرگزاری مهر

     کد خبر: 2849377

     تاریخ انتشار: 94/04/10

     نویسنده : سید محسن طباطبایی

     [مخفی] [مطلب کامل]
     می‌پسندم دیدگاه اشتراک
     Avatar Image

      تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

      فرهنگ | ۱۰ آبان ۱۳۹۴ | کد خبر: ۴۶

      ضرورت بازگشت به مدل «شهر اسلامی»/ «بحران هویت» نتیجه توسعه شهری با الگوی غربی

      سید محسن طباطبایی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی میزان، با اشاره به رشد روزافزون شهرنشینی در جهان و گسترش شهرها به لحاظ فیزیکی و جمعیتی اظهار کرد: این مساله باعث…

      [ادامه] [مطلب کامل]

      سید محسن طباطبایی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی میزان، با اشاره به رشد روزافزون شهرنشینی در جهان و گسترش شهرها به لحاظ فیزیکی و جمعیتی اظهار کرد: این مساله باعث بروز مشکلاتی در تمامی ابعاد اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و کالبدی شده است که از آن جمله می‌توان به تضعیف هویت شهرها و همبستگی اجتماعی همچنین بروز احساس بیگانگی اشاره کرد.

      وی با بیان اینکه انسان امروزی در شهرها احساس غربت و گم‌گشتگی می کند و انزوا طلبی و کاهش حس تعلق به مکان بر زندگی شهری غالب شده است، خاطرنشان کرد: در فرهنگ غربی تلاش های متعددی برای حل این مسائل انجام شده و الگوهایی مانند محله گرایی، پیاده مداری در راستای افزایش هویت شهرها ارائه گشته، اما مشاهده وضعیت فعلی شهرهای مدرن نشان می‌دهد که این تلاش‌ها چندان موفقیت آمیز نبوده است.

      مدیر مسئول فصلنامه اقتصاد و مدیریت شهری در ادامه با تاکید بر اینکه در فرهنگ اسلامی ایرانی ما برای حل این معضلات و مسائل به نظر می رسد، رجوع به مفاهیم بنیادی شهر اسلامی و عناصر هویت ساز آن راهگشا و علاج واقعی است، افزود: شهر اسلامی به عنوان تجلی و انعکاس دهنده نظام و ایدئولوژی اسلامی و بازتاب اندیشه های متعالی دین مبین اسلام در همه ابعاد زندگی دارای دستورالعمل بوده و پاسخگوی تمامی نیازهای فیزیولوژیک، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی انسان شهرنشین است.

      طباطبایی با اشاره به اینکه از جمله عناصر اصلی شهر اسلامی که همواره کانون همبستگی اجتماعی و هویت بخش شهرها بوده، مسجد است که پیشینه ای درخشان در عملکردهای مختلف و تاثیرگذاری بر ساختارهای اجتماعی اقتصادی و کالبدی شهر داشته است، خاطرنشان کرد: مسجد به عنوان والاترین عنصر معماری اسلامی تنها فضایی ویژه عبادت نیست بلکه کارکردهای مهم و متنوع دیگری نیز دارد که از بین آنها می‌توان به کارکرد آموزشی اشاره کرد.

      وی با بیان اینکه مسجد ضمن ارائه آموزش‌های عبادی، سیاسی، اجتماعی اقتصادی و فرهنگی می‌تواند بستری برای تقویت همبستگی اجتماعی تعلق خاطر به شهر و مشارکت شهروندی باشد، یادآور شد: امروزه در کشور ما اهمیت بازگشت به معماری و شهرسازی اسلامی و ارتقاء نقش عناصر شهر اسلامی، در همه برنامه ریزی های کلان و اسناد فرادستی نیز به چشم می خورد.

      منبع : خبرگزاری میزان

      کد خبر: 57664

      تاریخ انتشار: 94/04/10

      نویسنده : سید محسن طباطبایی

      [مخفی] [مطلب کامل]
      می‌پسندم دیدگاه اشتراک
      Avatar Image

       تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

       فرهنگ | ۱۰ آبان ۱۳۹۴ | کد خبر: ۳۹

       سهم اندک پژوهش از بودجه سالانه برای توسعه کشور افزایش یابد

       دبیرانجمن علمی اقتصاد شهری ایران:سهم اندک پژوهش از بودجه سالانه برای توسعه کشور افزایش یابدتهران- ایرنا- دبیرانجمن علمی اقتصاد شهری ایران با اشاره به سهم اندک پژوهش…

       [ادامه] [مطلب کامل]

       دبیرانجمن علمی اقتصاد شهری ایران:
       سهم اندک پژوهش از بودجه سالانه برای توسعه کشور افزایش یابد
       تهران- ایرنا- دبیرانجمن علمی اقتصاد شهری ایران با اشاره به سهم اندک پژوهش وتحقیقات دربودجه سالانه کشور از مجلس شورای اسلامی خواست تا قوانین جدیدی را برای حمایت از پژوهش های علمی وکاربردی متناسب با ظرفیت های موجود کشور تصویب کند.

       به گزارش ایرنا از روابط عمومی انجمن علمی اقتصاد شهری ایران ، سید محسن طباطبایی در خصوص جایگاه مجلس شورای اسلامی در تولید و توسعه علوم کاربردی در مراکز علمی و دانشگاهی افزود: اصلی ترین نقش مجلس در این حوزه بسترسازی تقنینی برای اجرایی شدن ابلاغیه مقام معظم رهبری در خصوص سیاست های کلی علم و فناوری است.

       وی با اشاره به اینکه یکی از محورهای ابلاغیه رهبری معظم انقلاب اسلامی افزایش بودجه تحقیق و پژوهش به حداقل 4 درصد تولید ناخالص داخلی تا پایان سال 1404 است،بیان کرد: بدون شک اگر این راهبرد، با سرعت بشتری تحقق یابد ایران می تواند تا سال 1404 به مرجعیت علمی در منطقه تبدیل گردد.

       طباطبایی با انتقاد از سهم اندک پژوهش وتحقیقات در نظام بودجه نویسی سالیانه افزود: به گفته معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری در سال 92 سهم پژوهش در بودجه کمتر از 0.6 درصد بوده و در سال 93 نیز به 0.84 درصد رسیده است.

       وی با تاکید بر اینکه البته این میزان از بودجه نیز معمولا به طور کامل تخصیص نمی یابد، گفت: به نظر می رسد مجلس می باید قوانین جدیدی را برای حمایت از پژوهش های علمی و کاربردی متناسب با ظرفیت های موجود تصویب نماید.

       دبیرانجمن علمی اقتصاد شهری ایران با اشاره به عدم پیوند عمیق بین مراکز علمی، دانشگاه ها، نهادها و ارگان های اجرایی اظهارکرد: همین مساله باعث می شود تا حوزه پژوهش در کشورضعیف بماند.

       طباطبایی با اشاره به اینکه هر ساله تعداد کثیری پایان نامه در حوزه تحصیلات تکمیلی در سراسر کشور دفاع می شود، گفت: بدون شک اگر این پایان نامه ها در راستای مسایل کاربردی جامعه تدوین شوند شاهد تحولی چشمگیر در زمینه تولید علم و دانش بومی در تمامی حوزه ها خواهیم بود.

       وی با اشاره به اینکه انجمن های علمی ظرفیت گسترده ای برای افزایش ارتباط میان مراکز علمی و دانشگاهی و همچنین سازمان ها و نهادها دارند بیان کرد: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران به عنوان یکی از انجمن های وابسته به وزارت علوم آماده حمایت علمی از رساله های کاربردی در حوزه اقتصاد و مدیریت شهری است.

       منبع : ایرنا

       کد خبر: 81631243 (4687590)

       تاریخ خبر: 11/03/1394

       نویسنده : سید محسن طباطبایی

       [مخفی] [مطلب کامل]
       می‌پسندم دیدگاه اشتراک
       Avatar Image

        تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

        فرهنگ | ۳ آبان ۱۳۹۴ | کد خبر: ۸

        آموزش و رفع شکاف توسعه‌نیافتگی شهری

        در تحلیل رشد اقتصادی، اقتصاددانان به دنبال این نکته هستند که چرا برخی از کشورها رشد اقتصادی بالاتری را تجربه می‌کنند.

        [ادامه] [مطلب کامل]

        بدین منظور محققان به دنبال بررسی دلایل رونق و افول اقتصادی بوده و در این راستا یکی از سوالاتی که اقتصاددانان با آن مواجه بودند، ناتوانی عوامل کلاسیک رشد (مانند نیروی کار و سرمایه) در تبیین تفاوت رشد اقتصادی کشورها بوده است که در نتیجه آن مقوله آموزش مورد توجه اقتصاددانان قرار گرفته و این توافق حاصل شده است که آموزش می‌تواند به عنوان یک عامل مستقیم در تبیین تفاوت رشد اقتصادی کشورها نقش مهمی را ایفا کند.
        در این راستا مطالعات ساخاروپولس و پاترینوس (2002) حاکی از آن است که نرخ بازده سرمایه‌گذاری در کشورهای درحال‌توسعه بیشتر از نرخ بازده سرمایه‌گذاری در کشورهای توسعه‌یافته است. به عبارت دیگر سرمایه‌گذاری آموزشی در کشورهای در حال‌توسعه نسبت به کشورهای توسعه‌یافته دارای منافع اقتصادی بیشتری است.
        دنیسون (1962) در مطالعه‌ای دریافت که 23 درصد رشد اقتصادی آمریکا طی سال‌های 1960-1930 و 42 درصد رشد تولیدات سرانه ناشی از آموزش بوده است. همچنین هیکس (1980) نیز در پژوهشی به بررسی وضعیت رشد اقتصادی 75 کشور در حال توسعه طی دوره 1977-1960 پرداخت و دریافت که کشورهای دارای رشد سریع اقتصادی، کشورهایی بوده‌اند که دارای سطح آموزش بالاتری بودند.
        آموزش ضمن اینکه هزینه‌های زیادی را بر افراد و دولت‌ها تحمیل می‌کند، دارای منافع گسترده و متعددی است که هم افراد و هم کل جامعه از آن بهره‌مند می‌شوند. این منافع در دو دسته؛ منافع شخصی و منافع اجتماعی طبقه‌بندی می شوند. منافع شخصی آموزش شامل افزایش درآمد، افزایش اشتغال‌پذیری تحصیل‌کرده‌ها، بهبود موقعیت اجتماعی- سیاسی، بهبود سلامت و بهداشت افراد و... است و منافع اجتماعی آموزش شامل بهبود رشد اقتصادی، مناسب‌تر شدن توزیع درآمد، توزیع فعالیت‌ها و فرصت‌های شغلی، توسعه و مشارکت سیاسی، مهار جرایم و خلاف‌های اجتماعی، ارتقای سطح سلامت و بهداشت جامعه و... می‌شود.
        در این راستا باید توجه داشت که نقش آموزش در نیل به عدالت اجتماعی بسیار حائز اهمیت است زیرا دستیابی به عدالت اجتماعی از طریق متعادل‌تر شدن توزیع درآمد همواره مورد توجه و علاقه سیاست‌مداران و دولتمردان بوده است. با توجه به تاثیر آموزش بر دریافتی افراد، توسعه فرصت‌های آموزشی به عنوان یک سیاست موثر در اختیار دولت‌ها قرار گرفته است تا از این طریق به متناسب‌سازی توزیع درآمد پرداخت شود.
        از طریق همگانی کردن دسترسی به فرصت‌های آموزشی این انتظار مورد تاکید و توجه قرار گرفته که وضعیت درآمدی خانواده‌های کم‌برخوردار بهتر شده و توزیع درآمد در سطح کل جامعه متعادل‌تر شود، به عبارت دیگر هرگونه تغییر و تحول سازنده در محیط‌های شهری بدون توجه به پرورش نیروی کارآمد و تشکیل سرمایه انسانی انجام شدنی نیست و نیروی انسانی کارآمد در سایه فرصت‌های برابر آموزشی به بار خواهد نشست که این امر موجبات توسعه پایدار را فراهم می‌آورد، زیرا یکی از شاخص‌های توسعه پایدار، درونی کردن مفهوم توسعه درون و بین نسل‌های جامعه است، ازاین‌رو سرمایه‌گذاری در آموزش توسعه‌ای و تربیت انسان‌هایی با شاخصه‌های علم‌گرا، مهارتگرا، تغییرپذیر، سیستمی‌نگر، پژوهشگر، خودنظارت دارای انعطاف ذهنی قادر خواهد بود توسعه را در تمامی ابعاد جامعه، گسترش دهد و افراد جامعه را به عنوان اصلی‌ترین عوامل توسعه، به بهترین شکل، توسعه‌ای آموزش داده و به ارتقای کمی و کیفی جامعه کمک کند.
        در راستای تحقق توسعه پایدار شهری می‌بایست شرایطی ایجاد شود تا امکان بسترسازی توسعه پایدار فراهم شود که در این بستر می‌توان به توزیع بهینه کاربری‌ها، امکانات، خدمات و برقراری عدالت اجتماعی، در شهرها اشاره کرد.
        در مجموع می‌توان اذعان داشت که در زمانی که اقتصاد شهرها بیش از پیش جهانی می‌شود و بخش خدمات، متنوع‌تر می‌شود، شغل‌ها تخصصی‌تر می‌شوند و در نتیجه نیاز به افزایش آگاهی‌ها برای ارتباط با جهان نوین سرعت پیدا می‌کند، آموزش از طریق شکل‌دهی مشارکت بین سازمان‌های گوناگون خصوصی و عمومی، ساختار لازم را برای پیشرفت فراهم می‌کند. شاخص‌های مربوط به آموزش از جمله، امید به مدرسه، کیفیت آموزش، و آموزش در حین کار باید شامل آموزش رسمی و غیررسمی شود. آموزش برای توسعه پایدار، گسترش و تقویت ظرفیت افراد، گروه‌ها، جوامع، سازمان‌ها و کشورهاست به گونه‌ای که در انتخاب‌هایشان و در قضاوتشان به نفع توسعه پایدار عمل کنند. این امر مستلزم آن است که همه مدارس و دانشگاه‌ها، معلمان، محققان و پژوهشگران، مربیان آموزشی، دانش‌آموزان و دانشجویان، مدیران مدارس، والدین و کل جامعه برای بحث درباره اینکه بهترین و مستقیم‌ترین راه برای کمک به توسعه پایدار کدام مسیر است، آماده شوند. سیستم‌های آموزشی در تمام دنیا باید با نیازهای اقتصاد و توسعه پایدار انطباق داشته باشند.

        [مخفی] [مطلب کامل]
        می‌پسندم دیدگاه اشتراک
        Avatar Image