لطفا یک ایمیل صحیح وارد نمایید

پنهان رمز عبور وارد شده قابل قبول نیست.

بازیابی رمز عبور؟

فقط حرف و عدد قابل قبول است.

لطفا یک ایمیل صحیح وارد نمایید

پنهان رمز عبور وارد شده قابل قبول نیست.

جهت بازیابی گذرواژه خود لطفا پست الترونیک خود را وارد نمایید!

Error message here!

بازگشت به ورود

قوانین درج دیدگاه

  • - دیدگاه‌های نژادپرستانه و قومیتی قابل انتشار نیست.
  • - دیدگاه‌های حاوی توهین و افترا به ادیان، مذاهب و اشخاص قابل انتشار نیست.
  • - دیدگاه‌های مصداق هرزنامه و تبلیغات قابل انتشار نیست.
  • - دیدگاه‌های حاوی کلمات نامناسب و خلاف عرف قابل انتشار نیست.

اشتراک خبر در شبکه‌های اجتماعی

Close
دکتر سیدمحسن طباطبایی مزدآبادی

آرشیو مقالات و تألیفات

تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

اقتصاد | ۵۹ سال قبل | کد خبر: ۷۸

اقتصاد کشور را نباید چشم انتظار اخم و لبخندهای غرب گذاشت

خبرگزاری تسنیم: یک کارشناس اقتصادی با بیان این که اقتصاد را نباید چشم انتظار اخم و لبخندهای غرب گذاشت گفت: بخش عمده ای از مشکلات اقتصادی ساختاری و نهادی است.
سید محسن طباطبایی مزدآبادی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در خصوص وضعیت اقتصادی ایران در فضای پساتحریم گفت: به نظر من یک خطای راهبردی در وضعیت کنونی آن است که اقتصاد ایران را در انتظار اخم و لبخندهای خارجی نگاه داریم.

مشاور آموزش و توسعه سرمایه انسانی معاون توسعه مدیریت وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه اگر معتقد هستیم کشور در فضای پساتحریم قرار دارد باید یک برنامه و سند جامع برای بهره برداری از این فرصت در اختیار همه دستگاه ها وجود داشته باشد، ادامه داد: اگر هم در این خصوص برنامه ریزی وجود داشته باشد اطلاع دقیقی به مردم و فعالان اقتصادی داده نشده است و همین عامل باعث شده تا سیاست های خروج از رکود دولت به نتیجه کامل نرسد.

دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران با اشاره به اینکه بخش عمده ای از مشکلات اقتصادی ساختاری و نهادی است، افزود: بدون شک گشایش درب بازارهای جهانی به سوی ایران می تواند موجب کاهش هزینه تولید، افزایش بهره وری با استفاده از فناوری های نوین ، ورود سرمایه گذاری خارجی، تسهیل تجارت بین المللی و ... شود با این حال در بسیاری از موارد نیز رفع و یا عدم رفع تحریم هیچ اتفاق خاصی را در فضای اقتصادی ایران پدید نمی آورد.

وی با تاکید بر اینکه دولتی بودن بخش عمده اقتصاد، وابستگی به نفت، شفاف نبودن فضای اطلاعات اقتصادی، بروکراسی عریض و طویل، عدم ثبات در تصمیم گیری های اقتصادی، بالابودن هزینه تولید، تمایل به واردات، مالیات گریزی، فقدان فرهنگ صحیح مصرف و... مشکلاتی است که با تحریم و یا بی تحریم؛ گریبانگیر اقتصاد ایران است،  یادآور شد: به عنوان مثال دولت توانست تورم حدود 40 درصد را با مدیریت فضای روانی و سیاست های مالی انقباضی به حدود 15 درصد کاهش دهد اما این نوع از سیاست ها در شکاف هسته سخت و تک رقمی کردن تورم کارساز نخواهد بود.

طباطبایی در این خصوص توضیح داد: البته حرف من قانون گذاری جدید نیست چرا که در همین مقطع کنونی نیز ما با تورم قوانین روبه رو هستیم بلکه مساله آن است موضوع اصلاح زیرساخت های اقتصادی به طور جدی اجرایی شود.

وی هدفمندسازی یارانه ها را یکی از گام های مهم در مسیر طولانی اصلاحات ساختاری در اقتصاد ایران دانست و گفت: متاسفانه این طرح به جای آنکه بار مالی را از دوش دولت بردارد بار مالی تازه ای را ایجاد کرد و عملکرد اقتصادی دولت را تضعیف نمود بنابراین علی رغم تصویب این قانون خوب به دلیل عدم استفاده از شیوه های کاربردی و راهبردی متناسب، اجرای این طرح با چالش های تامین مالی مواجه گشت.

این کارشناس مسایل اقتصادی در پایان با تاکید بر اینکه باید با عزم ملی ، همت جهادی و استفاده از ظرفیت های مردمی وارد  تغییر و تحولات اقتصادی شویم گفت: البته پرواضح است که اقتصاد ایران در شرایط منهای تحریم با همدلی و همزبانی دولت و ملت امکان رشد و توسعه بیشتری را خواهد داشت.

منبع : خبرگزاری تسنیم

کد خبر: 825457

تاریخ انتشار: 94/05/19

 

می‌پسندم دیدگاه اشتراک
Avatar Image