لطفا یک ایمیل صحیح وارد نمایید

پنهان رمز عبور وارد شده قابل قبول نیست.

بازیابی رمز عبور؟

فقط حرف و عدد قابل قبول است.

لطفا یک ایمیل صحیح وارد نمایید

پنهان رمز عبور وارد شده قابل قبول نیست.

جهت بازیابی گذرواژه خود لطفا پست الترونیک خود را وارد نمایید!

Error message here!

بازگشت به ورود

قوانین درج دیدگاه

  • - دیدگاه‌های نژادپرستانه و قومیتی قابل انتشار نیست.
  • - دیدگاه‌های حاوی توهین و افترا به ادیان، مذاهب و اشخاص قابل انتشار نیست.
  • - دیدگاه‌های مصداق هرزنامه و تبلیغات قابل انتشار نیست.
  • - دیدگاه‌های حاوی کلمات نامناسب و خلاف عرف قابل انتشار نیست.

اشتراک خبر در شبکه‌های اجتماعی

Close
دکتر سیدمحسن طباطبایی مزدآبادی

آرشیو مقالات و تألیفات

تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

مقالات و تألیفات | ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ | کد خبر: ۷۰۷

کتاب مدیریت تحول در فرایند ادغام بانک ها و مؤسسات مالی

کتاب : مدیریت تحول در فرایند ادغام بانک ها و مؤسسات مالی
ناشر : انتشارات ترمه
سال انتشار : 1398 (چاپ دوم 1399)
توضیحات :کتاب مورد تقدیر اساتید دانشگاه علامه طباطبایی

نظام بانكي، شريان حيات اقتصاد كشور و نقطه اتصال و تلاقی عملیات مهم اقتصادی است و چنانچه از قوام و انسجام کافی برخوردار نباشد و به خوبی مدیریت نشود، آثار و تبعات آن، تمامی بخش‌های اقتصادی کشور را در بر می‌گیرد و ریسک‌های بسیاری را بر اقتصاد ملی، تحمیل می‌کند. نظام بانکی کشور، علی‌رغم اینکه با اجرای قانون بانکداری اسلامی، پیشرفت‌های قابل‌ملاحظه‌ای داشته اما هنوز با مشکلات و مسائل متعددی دست به گریبان است. حجم بالای نقدینگی، سرگردان بودن نقدینگی و عدم‌هدایت دقیق آن به سمت سرمایه‌گذاری‌های مولد، بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی، عدم‌تعادل و ثبات در نرخ سود بانکی، تعداد بالای بانک‌ها و شعب بانکی، ورود بانک‌ها به عرصه بنگاه‌داری، وجود مؤسسات مالی غیرمجاز و مشکلات متعاقب آنها، بخشی از مسائل و مشکلات نظام بانکی به‌شمار می‌روند. در همین راستا، اصلاح نظام بانکی، از سال‌ها پیش در دستور کار قرار گرفته و اخیراً بنا بر تحولات اقتصادی، سیاسی، جهانی و منطقه‌ای، ضرورت آن بیش از پیش احساس گردیده است. بی‌تردید بخش مهمی از اصلاح نظام بانکی، موضوع ادغام بانک‌ها می‌باشد. ادغام و ترکیب بانک‌ها، امری است که در اقتصاد جهانی و در کشورهای مختلف، بنا بر ضروریات نظام مالی و پولی آنها، دارای سبقه است و اوج آن، مربوط به دهه اخیر و بعد از بحران بزرگ مالی جهان بوده که به عنوان راهکاری توسط کشورهای مختلف برای عبور از شرایط خطیر اقتصادی به‌کار گرفته شده است. ؛ بر آن شدیم با تألیف این اثر، پیوندی نظری و البته راهبردی، بین این موضوع و شرایط و مقتضیات سیستم بانکی کشور برقرار کنیم. در واقع هدف اصلی از نگارش این کتاب، ارائه تصویری شفاف از فرایند ادغام بانک‌ها، بررسی و امکان‌سنجی پروژه ادغام و مدیریت و راهبری آن در سیستم بانکداری جمهوری اسلامی ایران است.

از این رو، این کتاب، در شش فصل تنظیم شده است: فصل اول آن به بررسی زمینه‌ها، دلایل و بیان چرایی ادغام بانک‌ها می‌پردازد. چگونه عواملی مانند بحران‌های مالی، جهانی شدن اقتصاد و بازارهای مالی، ظهور تکنولوژی‌های جدید و تمایل و نیاز به بزرگ شدن می‌توانند زمینه‌ساز ادغام بانک‌ها شوند، در این فصل مورد بحث قرار می‌گیرد.

در فصل دوم، موضوع ادغام به لحاظ مفهوم‌شناسی، متدولوژی و تئوری‌پردازی، تحلیل می‌شود. شیوه انجام ادغام، نحوه برنامه‌ریزی مهندسی و سازوکار اجرای آن، همچنین فواید و معایب آن، در این فصل، ارائه می‌گردد.

فصل سوم کتاب، تاریخچه ادغام بانک‌ها را از نخستین سرچشمه‌های آن، مورد بحث قرار می‌دهد. سپس برای درک بهتر موضوع و از آنجایی که یک پدیده در همه جا به شکل واحد اجرا نمی‌شود و هر کشوری، اقتضائات اجتماعی اقتصادی و سیاسی خود را دارد، تجارب کشورهای مناطق مختلف؛ از جمله آمریکا، اروپا، شرق آسیا و اقتصادهای در حال توسعه، بررسی می‌شود.

در فصل چهارم، با علم به اینکه اجرای هیچ سیاست مالی و پولی کلان، بدون بازتاب و تبعات نیست، به تجزیه‌وتحلیل دشواری‌های ادغام؛ به خصوص در مرحله بعد از اجرای آن و پساادغام پرداخته شده است. موضوعاتی مانند معضلات منابع انسانی و چگونگی مدیریت آنها پس از ادغام، به‌هم‌ریختگی و بی‌نظمی احتمالی در سیستم‌های مالی و تکنولوژیکی و نظایر آن، در این فصل بحث می‌گردد.

در فصل پنجم کتاب، ضمن مرور سابقه ادغام بانک‌ها در سیستم بانکی کشور، امکان‌سنجی، ظرفیت‌یابی و پتانسیل نظام بانکی کشور برای ادغام از منظر حقوقی و قانون‌گذاری، پیوند ادغام با اسناد کلان و فرادست کشور برنامه‌های توسعه و سند چشم‌انداز، ظرفیت مالی و اقتصادی و چشم‌انداز سیاسی، تجزیه‌وتحلیل می‌شود.

و در نهایت فصل ششم، نظر به آنکه ادغام بانک‌ها، یک تصمیم صرفاً اقتصادی نیست بلکه مجموعه‌ای دامنه‌دار از مسائل در هم تنیده مالی، حقوقی، مدیریتی، فرهنگی، روانشناسانه و ... است؛ به موضوع بسیار مهم مدیریت تغییر و تحول در فرایند ادغام پرداخته می‌شود.

در نهایت باید اشاره کرد با توجه به فقر ادبیات نظری و کاربردی در حوزه ادغام بانکداری، این کتاب تلاش می‌کند برخی از ابهام‌های مهم را از این حوزه بزداید و چارچوبی نظام‌مند برای تفکر و برنامه‌ریزی در زمینه ادغام بانکی در کشور را مهیا کند.

می‌پسندم دیدگاه اشتراک
Avatar Image