لطفا یک ایمیل صحیح وارد نمایید

پنهان رمز عبور وارد شده قابل قبول نیست.

بازیابی رمز عبور؟

فقط حرف و عدد قابل قبول است.

لطفا یک ایمیل صحیح وارد نمایید

پنهان رمز عبور وارد شده قابل قبول نیست.

جهت بازیابی گذرواژه خود لطفا پست الترونیک خود را وارد نمایید!

Error message here!

بازگشت به ورود

قوانین درج دیدگاه

  • - دیدگاه‌های نژادپرستانه و قومیتی قابل انتشار نیست.
  • - دیدگاه‌های حاوی توهین و افترا به ادیان، مذاهب و اشخاص قابل انتشار نیست.
  • - دیدگاه‌های مصداق هرزنامه و تبلیغات قابل انتشار نیست.
  • - دیدگاه‌های حاوی کلمات نامناسب و خلاف عرف قابل انتشار نیست.

اشتراک خبر در شبکه‌های اجتماعی

Close
دکتر سیدمحسن طباطبایی مزدآبادی

آرشیو مقالات و تألیفات

تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

اقتصاد | ۳۹ سال قبل | کد خبر: ۵۵۲

امکان تامین مالی خط ۳ مترو از محل هزینه های ترافیک تهران

دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران، گفت: ساخت خط ۳ مترو تهران با ۳۷ کیلومتر طول، ۸ هزار و ۱۴۰ میلیارد تومان هزینه در پی داشته که معادل رقم هدر رفت در اثر ترافیک است.

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، دکتر سید محسن طباطبایی مزدآبادی در گفتگو با   مهر با اشاره به افتتاح مستمرانه ایستگاه های مترو در تهران، افزود: خوشبختانه طی یک دهه گذشته یک نهضت ایجاد زیرساخت های حمل و نقل عمومی در پایتخت پدید آمده که این روزها ثمرات آن به بار نشسته است.

وی با اشاره به اینکه تجربه شهرهای پیشرو نشان می دهد در زمینه رفع آلودگی هوا و ترافیک مهمترین اقدام تاسیس خطوط مترو است به نحوی که مردم نیازی به استفاده از خودروهای شخصی نداشته باشند، خاطرنشان نمود: تجارب شهرهایی مانند توکیو نشام می دهد قریب به 60 درصد از سفرهای شهری در این کلانشهر از طریق حمل و نقل عمومی صورت می گیرد که اغلب آن با مترو است.

دکتر طباطبایی با بیان اینکه شهرهای پیشرو در زمینه ساخت خطوط حمل و نقل ریلی درون شهری با سرعت بسیار زیادی عمل می کنند، توضیح داد: برای مثال پایتخت چین تا سال 2020 بیش از 550 کیلیومتر شبکه ریلی خواهد داشت.

این کارشناس مسایل شهری به آماری در خصوص استفاده روزانه از مترو در سراسر جهان نیز اشاره کرد و گفت: مترو روازنه 112 میلیون نفر را جا به جا می کند که جالب اینجاست که قریب به نیمی از این مسافرت ها در کشورهای آسیایی است.

وی در این خصوص توضیح داد: برای مثال تنها در سال 2013 مترو توکیو توانسته است 8.5 میلیون نفر مسافر را جابه جا کند و این رقم برای سئول 6.9 و برای پکن 6.7 میلیون نفر بوده است.

دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران با تاکید بر اینکه طبق برآوردها تهران در سال نیازمند سالی 30 کیلیومتر خط مترو است که رقمی حدود 5 تا 7 هزار میلیارد تومان هزینه در پی دارد، گفت: البته در خطوط جدید مترو از ظرفیت تامین مالی توسط سیستم بانکی استفاده شده است که ابداعی نو و موفق است و می تواند عملا سرمایه های شهروندان را در اختیار توسعه پایدار شهر قرار دهد.

دکتر طباطبایی گفت: بر اساس آمارها تهران در عرض یک دهه گذشته توانسته است 300 کیلومتر مترو تاسیس کند که در قیاس با سایر کشورها می تواند یک رکورد باشد ضمن آنکه این پروژه ها با همت منابع انسانی داخلی و دانش روز پدید آمده اند.

کارشناس مسائل اقتصاد شهری در ادامه سخنان خود به هزینه های هدر رفت منابع در ترافیک پایتخت نیز اشاره ای داشت و افزود:بر اساس تحقیق و برآوردی که انجمن علمی اقتصاد شهری ایران انجام داده است در هر سال حدود 4 هزار میلیارد تومان از منابع تهران بر اثر اتلاف سوخت، بیش از 3 هزار میلیارد تومان بر اثر اتلاف وقت و قریب به 800 میلیارد تومان از منابع بر اثر آلودگی از بین می رود که حدود 8 هزار میلیارد تومان می شود.

دکتر طباطبایی ادامه داد: اگر هزینه ساخت هر کیلومتر مترو را 220 میلیارد تومان در نظر بگیریم ساخت خط سه مترو تهران با 37 کیلومتر طول، 8 هزار و 140 میلیارد تومان هزینه در پی داشته است که معادل رقم هدر رفت ها بر اثر ترافیک است.

نایب رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در پایان تاکید کرد: نهضت ایجاد مترو که در یک دهه گذشته آغاز شده است نباید به هیچ وجه متوقف شود و تا کامل شدن شبکه خطوط مترو پایتخت باید پیش رفت.

 

منبع : خبرگزاری تسنیم

تاریخ انتشار : 1396/03/29

شماره خبر : 1440715

می‌پسندم دیدگاه اشتراک
Avatar Image