لطفا یک ایمیل صحیح وارد نمایید

پنهان رمز عبور وارد شده قابل قبول نیست.

بازیابی رمز عبور؟

فقط حرف و عدد قابل قبول است.

لطفا یک ایمیل صحیح وارد نمایید

پنهان رمز عبور وارد شده قابل قبول نیست.

جهت بازیابی گذرواژه خود لطفا پست الترونیک خود را وارد نمایید!

Error message here!

بازگشت به ورود

قوانین درج دیدگاه

  • - دیدگاه‌های نژادپرستانه و قومیتی قابل انتشار نیست.
  • - دیدگاه‌های حاوی توهین و افترا به ادیان، مذاهب و اشخاص قابل انتشار نیست.
  • - دیدگاه‌های مصداق هرزنامه و تبلیغات قابل انتشار نیست.
  • - دیدگاه‌های حاوی کلمات نامناسب و خلاف عرف قابل انتشار نیست.

اشتراک خبر در شبکه‌های اجتماعی

Close
دکتر سیدمحسن طباطبایی مزدآبادی

آرشیو مقالات و تألیفات

تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

اقتصاد | ۴۰ سال قبل | کد خبر: ۵۳۹

۳۷۵ هزار کارگر نساجی در ۲ سال گذشته بیکار شدند

دکتر طباطبایی با تاکید بر اینکه دست یابی به سالانه ۱ میلیون شغل جدید نه تنها امکان‌پذیر بلکه یک ضرورت است گفت: در دو سال گذشته ۳۷۵ هزار شغل در صنعت نساجی کشور از دست رفته است.

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس،‌ دکتر سید محسن طباطبایی مزدآبادی کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با  تسنیم، با اشاره به ضرورت حل مشکل بیکاری به ویژه برای جوانان گفت: در شرایط فعلی که در آستانه انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری هستیم تمرکز اصلی مناظرات و مباحثات بر چگونگی توسعه اشتغال و رفع معضل بیکاری است که این خود یک نوید دلگرم کننده است که کانون توجهات مردم و مسئولین بر حل مشکلات اقتصادی قرار گرفته است.

 وی با اشاره به اینکه در راستای توسعه اشتغال ما با یک مشکل جدی روبه رو هستیم و آن فقدان سرمایه لازم از سوی دولت برای ایجاد شغل جدید است، گفت: بر اساس محاسبات کارشناسی ایجاد هر یک شغل نیازمند به سرمایه گذاری حدود 200 میلیون تومانی است و در شرایطی که هزینه های دولت افزایش پیدا کرده است و امکان افزایش مالیات ها به دلیل رکود اقتصادی نیز وجود ندارد تنها با برخی میانبرها می توان وضعیت اشتغال را از حالت فعلی خارجی کرد.

دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران یکی از مهمترین راهکارها در این زمینه را توسعه اقتصاد دانش‌بنیان خواند وافزود: در سیاست های کلی علم و فناوری سهم اقتصاد دانش بنیان از GDP کشور 50 درصد تعیین شده اما در شرایط فعلی این سهم تنها نیم درصد است.

دکتر طباطبایی ادامه داد: این سهم در کشور ما در حالی است که برای ایالات متحده شاهدیم سهم صنایع دانش‌بنیان مبتنی بر بازار به کل تولید ناخالص داخلی 5/30 درصد و به لحاظ شاخص سهم کل صنایع و بخش‌های دانش‌پایه به تولید ناخالص داخلی 1/43 درصد است.

وی با بیان اینکه ایران از نظر رشد علمی رتبه یک منطقه و کشورهای اسلامی در سال های 2013 تا 2016 را داشته است، گفت: همچنین در زمینه شتاب علمی در سال 2016 رتبه یک دنیا را کسب کرده ایم و این نشان می دهد ظرفیت ها برای توسعه اقتصاد دانش بنیان، ثروت آفرینی و توسعه اشتغال وجود دارد.

استاد دانشگاه توسعه این مدل از اقتصاد را نیازمند یک برنامه ریزی جدی دانست و گفت: هدف‌گذاری معین دولت برای حمایت از توسعه اقتصاد دانش‌بنیان در سطوح ملی و استانی، اختصاص بودجه قابل توجه برای تجاری‌سازی نتیجه تحقیقات ، حمایت از SMEs به عنوان محمل ایجاد و توسعه صنایع دانش‌بنیان و  استفاده از ظرفیت انجمن های علمی به عنوان واسط دانشگاه و صنعت باید در اولویت برنامه های دولت آتی قرارگیرد.

دکتر طباطبایی در خصوص حمایت از مدل کسب و کارهای خورد به عنوان شاه کلید توسعه اقتصادی و نرخ رشد اشتغال نیز خاطرنشا نمود: کسب‌و‌کارهای خرد و متوسط SMEs در حال حاضر یکی از مهم‌ترین زمینه‌های ایجاد شغل و توسعه اقتصادی در کشورها و ایجاد عدالت اجتماعی هستند.

وی به آمار کشور هندوستان اشاره کرد و گفت: در این کشور حدود 30 میلیون کسب‌و‌کار خرد وجود دارد که توانسته است برای قریب به 70 میلیون نفر شغل ایجاد کند یعنی تقریبا برابر با جمعیت کشور ما.

نائب رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران افزود: البته این مدل صرفا برای کشورهای در حال توسعه نیست بلکه در انگلیس نیز در سال 2012 ، 95 درصد کسب و کارها خرد بوده است که بیش از 30 درصد کل اشتغال این کشور را پوشش داده است.

 کارشناس مسائل اقتصادی بهبود فضای کسب و کار را از اصلی ترین راهکارها برای رشد و توسعه بنگاه های کسب و کار خرد دانست و گفت: در ارزیابی های بین المللی متاسفانه کشورما در این زمینه وضعیت مناسبی ندارد و ما در شاخص های متعددی همچون قوانین، حمایت از مالکیت، بروکراسی، جذب سرمایه خارجی و ... با چالش روبه رو هستیم.

دکتر طباطبایی گفت: در خصوص شاخص های مربوط به فضای کسب و کار در سال 2017  در بین 190 کشور وضعیت ایران 120 بوده است که نشان می دهد در حوزه اشتغال ما دارای ضعف های ساختاری و نهادی هستیم.

کارشناس مسائل اقتصادی در بخش دیگری از این گفت و گو با تاکید بر اینکه در وضعیت فعلی دست یابی به سالانه 1 میلیون 250 هزار نفر نه تنها امکان‌پذیر بلکه یک ضرورت است؛ یادآور شد:  در صورت ایجاد نشدن این حجم از اشتغال، شرایط بیکاری در کشور وخیم‌تر خواهد شد.

وی به ضرورت احیای شغل های از دست رفته در شرایط رکودی نیز اشاره ای داشت و خاطرنشان نمود: طبق گفته مسئولان دولت یازدهم، هفت‌هزار واحد صنعتی در کشور تعطیل است که 81 درصد این واحدها در شهرک‌ها و نواحی صنعتی مستقر هستند، آمار دیگر نشان می‌دهد تنها در دو سال گذشته 375 هزار شغل در صنعت نساجی کشور از دست رفته است که احیای این قبیل شغل‌های از دست رفته نیز می‌تواند دست‌یابی به 5 میلیون شغل را تسهیل کند.

منبع : خبرگزاری فارس

تاریخ انتشار : 1396/02/16

شماره خبر : 13960216001120

می‌پسندم دیدگاه اشتراک
Avatar Image