لطفا یک ایمیل صحیح وارد نمایید

پنهان رمز عبور وارد شده قابل قبول نیست.

بازیابی رمز عبور؟

فقط حرف و عدد قابل قبول است.

لطفا یک ایمیل صحیح وارد نمایید

پنهان رمز عبور وارد شده قابل قبول نیست.

جهت بازیابی گذرواژه خود لطفا پست الترونیک خود را وارد نمایید!

Error message here!

بازگشت به ورود

قوانین درج دیدگاه

  • - دیدگاه‌های نژادپرستانه و قومیتی قابل انتشار نیست.
  • - دیدگاه‌های حاوی توهین و افترا به ادیان، مذاهب و اشخاص قابل انتشار نیست.
  • - دیدگاه‌های مصداق هرزنامه و تبلیغات قابل انتشار نیست.
  • - دیدگاه‌های حاوی کلمات نامناسب و خلاف عرف قابل انتشار نیست.

اشتراک خبر در شبکه‌های اجتماعی

Close
دکتر سیدمحسن طباطبایی مزدآبادی

آرشیو مقالات و تألیفات

تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

جامعه | ۴۱ سال قبل | کد خبر: ۵۲۲

چهار دوره شورای شهر، مرور گذشته، چشم انداز آینده

دکتر سید محسن طباطبایی مزدآبادی با بیان اینکه ماهیت شورای شهر فقط انتخاب شهردار، تصویب و تفریغ بودجه شهرداری و یا وضع برخی قوانین و مقررات شهری نیست،گفت: شورای شهر باید با ریل گذاری دقیق شهر را در مسیر صحیح توسعه قرار دهد و این کار فقط از طریق وضع قوانین و مقررات صورت نمی گیرد بلکه نیازمند پیگیری و نظارت بر حسن اجراست.

دکتر سید محسن طباطبایی مزدآبادی، دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجو؛ با اشاره به پیش رو بودن پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا گفت: امروزه، مدیریت شهری در جهان تحول اساسی یافته و شهرها در مسیری حرکت می کنند که بتوانند رفاه و آسایش ساکنان خود را تأمین سازند.

وی با بیان اینکه مدیریت شهری امروز جهان دارای تشکیلات وسیعی شده و مهمترین نقش را در موفقیت انواع برنامه ها و طرح های توسعه شهری بازی می کند، اظهار داشت: رفع نیاز جمعیت، جریان عبور و مرور در شهر، رفاه عمومی، مسکن، کاربری زمین، تفریح، فرهنگ، اقتصاد، تأسیسات و زیرساختها و امثال آن ها امروز برعهده مدیران شهری است.

دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران با تاکید بر اینکه از مهمترین نهادهای مدیریت شهری شوراها هستند، توضیح داد: در واقع گذار از حکومت شهری به حکمروایی مطلوب شهری امروزه با نقش آفرینی شوراها معنا پیدا می کند؛ شوراها برگزیده اقشار مختلف هستند که باید بر رفاه مردم، رفع نیازمندی های آنان و گسترش زمینه های رشد و تعالی شهر بیندیشند.


دکتر طباطبایی مزدآبادی افزود: اعضای شوراهای شهر به عنوان نمایندگان گروههای مختلف مردم و در جهت حفظ و ارتقای ارزش های شهر و مردم شهر در کنار یکدیگر می نشینند و ادارۀ امور شهرها را به پیش می برند.
وی همچنین شورای شهر را تجلی و نمود واقعی مشارکت مردم در اداره امور شهر دانست و گفت: مشارکت بر این عقیده بنیادین استوار است که همه افراد حق دارند در مورد اموری که مربوط به خودشان است، احساس مسئولیت نمایند، درباره آن فکر کنند، اندیشۀ خود را بدون احساس ترس بیان نمایند و بر تصمیم‌هایی که بر زندگی آنها اثر می‌گذارد، دخالت داشته باشند.


نائب رئیس هئیت مدیره انجمن علمی اقتصاد شهری ایران، با اشاره به اینکه در کشور ما شورای اسلامی شهر چهار دوره را پشت سر گذاشته است و هم اکنون فرصت خوبی برای ارزیابی نقاط ضعف و قوت در همه ابعاد است، تاکید کرد: طی چهاردوره ای که از عمر شورای اسلامی شهر می گذرد علیرغم تلاشهای شایان توجه این نهاد در حوزه قانونگذاری و نظارتی به نظر می رسد ضعفهای ساختاری و کارکردی متعددی در درون تشکیلات شورا وجود دارد که نیازمند رفع کردن است.


کارشناس مسائل شهری با بیان اینکه ماهیت شورای شهر فقط انتخاب شهردار، تصویب و تفریغ بودجه شهرداری و یا وضع برخی قوانین و مقررات شهری نیست، خاطرنشان کرد: شورای شهر باید با ریل گذاری دقیق شهر را در مسیر صحیح توسعه قرار دهد و این کار فقط از طریق وضع قوانین و مقررات صورت نمی گیرد بلکه نیازمند پیگیری و نظارت بر حسن اجراست.

دکتر طباطبایی مزدآبادی یکی از ایرادات اساسی شورای شهر کنونی را در حوزه مطالبه گری چه از شهرداری و چه از دولت خواند و گفت: اگر در شهرهای کشور ما و بخصوص کلانشهر تهران مسائل و مشکلات شهری آن طور که باید حل نمی شوند و تداوم می یابند ایراد ممکن است از مصوبه یا قانون نباشد بلکه روند اجرای آن و سازوکار اجرای آن محل ایراد باشد.

وی ضعف دیگر شورای کنونی را عدم وجود چشم انداز واضح و روشن از آینده دانست و گفت: به عنوان مثال شورای شهر تهران باید بداند که تهران فعلی در کجا قرار دارد و قرار است در آینده چگونه شهری بشود و برای آن آینده مورد نظر برنامه اقدام ارائه دهد این عدم داشتن چشم انداز باعث می شود که شورای شهر به روزمرگی دچار شود و تحت تاثیر همین روزمرگی و بی توجهی است که حوادثی همچون پلاسکو رخ می دهد.

دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران ادامه داد: یکی دیگر از نقاط ضعف شورای شهر فعلی اینست که جوهره اصلی خود که همانا جلب و جذب مشارکت مردمی است را چندان جدی نگرفته است؛ اگرچه نهادهای مختلفی مانند سرای محلات، شورایاریها و ... وجود دارند اما این نهادها بیشتر به نهادی زیرمجموعه شهرداری شبیه هستند تا عضوی از بدنه شورای شهر و این نهادها آنطور که شایسته است مجرای انتقال توقعات و انتظارات و نظرات شهروندان به مدیریت شهری نیستند.

کارشناس مسائل شهری همچنین گفت: شوراها باید در برنامه های شهر، برای فقر و بیکاری، جرم شهری ، بی هویتی شهر، حقوق فردی و اجتماعی، اشتغال، درآمد، مسکن و آنچه که حیات شهر را با مشکل مواجه کرده است بیاندیشند و تصمیم سازی کنند و به نظر می رسد پرداختن به این مسائل باید اشتغال فکری شورای شهر پنجم باشد.

دکتر طباطبایی مزدآبادی از جمله مهمترین اولویتهایی که شورای شهر پنجم باید مجدانه دنبال کند و ابعاد و اضلاع آن را به دقت مورد واکاوی قرار دهد لایحه مدیریت شهری خواند  که هم اکنون مراحل نهایی آماده شدن جهت ارائه به صحن علنی مجلس شورای اسلامی را  می گذراند و گفت: این لایحه چنانچه بخوبی اجرا شود می تواند رویه مدیریت شهری را در کشور دگرگون کند و شورای شهر آینده باید بکوشد تا این لایحه که به قانون تبدیل خواهد شد به عرصه اجرا کشیده شود.

 

منبع : خبرگزاری دانشجو

تاریخ انتشار : 96/01/06

شماره خبر : 593934

می‌پسندم دیدگاه اشتراک
Avatar Image