لطفا یک ایمیل صحیح وارد نمایید

پنهان رمز عبور وارد شده قابل قبول نیست.

بازیابی رمز عبور؟

فقط حرف و عدد قابل قبول است.

لطفا یک ایمیل صحیح وارد نمایید

پنهان رمز عبور وارد شده قابل قبول نیست.

جهت بازیابی گذرواژه خود لطفا پست الترونیک خود را وارد نمایید!

Error message here!

بازگشت به ورود

قوانین درج دیدگاه

  • - دیدگاه‌های نژادپرستانه و قومیتی قابل انتشار نیست.
  • - دیدگاه‌های حاوی توهین و افترا به ادیان، مذاهب و اشخاص قابل انتشار نیست.
  • - دیدگاه‌های مصداق هرزنامه و تبلیغات قابل انتشار نیست.
  • - دیدگاه‌های حاوی کلمات نامناسب و خلاف عرف قابل انتشار نیست.

اشتراک خبر در شبکه‌های اجتماعی

Close
دکتر سیدمحسن طباطبایی مزدآبادی

آرشیو مقالات و تألیفات

تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

جامعه | ۴۳ سال قبل | کد خبر: ۵۰۷

ضرورت ترویج برنامه ریزی شهری سلامت مدار و طرفدار ایمنی

دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران با اشاره به اهمیت ارتقای سلامت جسمی و روحی شهروندان، گفت: مدیران شهری باید به ترویج نوعی از برنامه ‌ریزی شهری بپردازند که سلامت‌مدار و طرفدار ایمنی باشد.

به گزارش ایرنا، دکتر سید محسن طباطبایی مزدآبادی در همایش مسوولیت اجتماعی صنایع غذایی در حوزه سلامت که امروز در سالن همایش های حجاب برگزار شد، اظهار کرد: بر اساس گزارش سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در سال 2016، بیش از 795 میلیون گرسنه در جهان وجود دارد، یعنی تقریبا از هر 9 نفر در جهان، یک نفر در گرسنگی مزمن به سر می‌ برد؛ از این تعداد 159 میلیون نفر کودک هستند که بیشتر این گرسنگان در آفریقا و آسیا واقع شده‌اند.
وی افزود: کشورهایی مانند ایرلند، سنگاپور، ایالات متحده، استرالیا و هلند در بالاترین سطح امنیت غذایی قرار دارند و پایین ‌ترین رده‌ها نیز به کشورهایی همچون موزامبیک، ماداگاسکار، مالاوی، کنگو و هائیتی اختصاص دارد.
وی با بیان اینکه تهدیدات جدی در زمینه سلامت در شهرها وجود دارد، گفت: در مقیاس جهانی و بر مبنای گزارش‌ های سازمان بهداشت جهانی، روند بهبودی شاخص‌ های سلامت، امیدوارکننده بوده است، امید به زندگی افزایش یافته، مرگ ‌و میر کودکان کاهش یافته و پوشش خدمات سلامت بالا رفته است اما به نظر می ‌رسد نابرابری عمیقی میان کشورهای توسعه ‌یافته و در حال توسعه در زمینه بهداشت و سلامت وجود دارد.
استاد دانشگاه با بیان این که کشورهای در حال توسعه حدود 84 درصد جمعیت جهان را در اختیار دارند و 90 درصد بیماری‌ های جهان در این کشورها رخ می دهد، افزود: این کشورها فقط 20 درصد تولید ناخالص داخلی GDP جهانی و 12 درصد هزینه سلامت جهانی را به خود اختصاص می‌ دهند به طوری که سرانه هزینه ‌های سلامت، در کشورهای با درآمد بالا، بیش از 100 برابر کشورهای کم درآمد است.
دکتر طباطبایی مزد آبادی ادامه داد: این نگرانی و شکاف باعث شد در اجلاس هزاره که در سال 2000 در نیویورک برگزار شد، از 8 هدف توسعه هزاره، 4 مورد آن مربوط به بحث بهداشت و سلامت باشد که این اهداف عبارتند از کاهش مرگ و میر کودکان، بهبود سلامت مادران، مبارزه با بیماری ‌هایی نظیر ایدز و مالاریا و ترویج برابری جنسیتی و توانمند ‌سازی زنان که به امضای تمامی کشورهای عضو سازمان ملل رسید.
وی گفت: با این وجود، کمک‌ها برای رفع این نابرابری جهانی، همچنان ناکافی است و به‌ نظر می‌ رسد باید به جای 25 میلیارد دلار، سالانه 70 میلیارد دلار به کشورهای کم درآمد کمک شود تا این شکاف، کمتر شود.
دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در بخش دیگری از سخنرانی خود با تاکید بر مسئولیت اجتماعی مدیران شهری در حوزه سلامت، یادآور شد: مدیران شهری باید به ترویج نوعی از برنامه ‌ریزی شهری بپردازند که سلامت‌مدار و طرفدار ایمنی باشد؛ آنها باید از طریق یک سیستم یکپارچه، راهکارهای کلیدی را برای کاهش نابرابری سلامت پیدا کنند و نوعی رصدخانه سلامت شهری شبیه به آنچه در لندن وجود دارد را در شهر پایه ‌ریزی کنند.
دکتر طباطبایی مزدآبادی با اشاره به این که مدیریت شهری باید مسیر متفاوتی را در راستای ارتقای سلامت جسمی و روحی شهروندان بیابد، افزود: بسیاری از بیماری های جسمی در شهرها، منشا روحی و روانی دارد که ناشی از استرس بالای زندگی در شهرها است بنابراین سلامت شهری، فقط مربوط به بخش بهداشت و ارتقای زیر ساخت ‌هایی مانند بیمارستان نیست بلکه باید بسیار اساسی‌ تر و بنیادی‌ تر با آن مواجه شد.
نایب رییس هیات مدیره انجمن علمی اقتصاد شهری ایران به رسالت بانک‌ ها در تامین مالی حوزه سلامت و مواد غذایی نیز اشاره داشت و گفت: سهم بخش سلامت از GDP کشور حدود 5 درصد است که جوابگوی مشکلات و بیماریهای رو به رشد نیست؛ بنابراین سرمایه ‌گذاری در حوزه مواد غذایی و ارتقای کیفیت آنها، بسیار ضروری است که بانک ‌ها می ‌توانند از طریق تامین سرمایه مطلوب و کاهش نرخ بهره، صاحبان صنایع را در ارتقای کیفیت محصولات، یاری دهند.

 

منبع : خبرگزاری ایرنا

تاریخ انتشار : 1395/11/24

شماره خبر : 82427620 

می‌پسندم دیدگاه اشتراک
Avatar Image