لطفا یک ایمیل صحیح وارد نمایید

پنهان رمز عبور وارد شده قابل قبول نیست.

بازیابی رمز عبور؟

فقط حرف و عدد قابل قبول است.

لطفا یک ایمیل صحیح وارد نمایید

پنهان رمز عبور وارد شده قابل قبول نیست.

جهت بازیابی گذرواژه خود لطفا پست الترونیک خود را وارد نمایید!

Error message here!

بازگشت به ورود

قوانین درج دیدگاه

  • - دیدگاه‌های نژادپرستانه و قومیتی قابل انتشار نیست.
  • - دیدگاه‌های حاوی توهین و افترا به ادیان، مذاهب و اشخاص قابل انتشار نیست.
  • - دیدگاه‌های مصداق هرزنامه و تبلیغات قابل انتشار نیست.
  • - دیدگاه‌های حاوی کلمات نامناسب و خلاف عرف قابل انتشار نیست.

اشتراک خبر در شبکه‌های اجتماعی

Close
دکتر سیدمحسن طباطبایی مزدآبادی

آرشیو مقالات و تألیفات

تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

جامعه | ۲۵ دی ۱۳۹۵ | کد خبر: ۴۸۸

فقدان «خیابان به اندازه کافی»علت اصلی ترافیک تهران

دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران، گفت: در استاندارد جهانی بین ۲۵ تا ۳۰ درصد سطح شهر بایستی به شبکه راه های دسترسی و معابر اختصاص یابد.

سیدمحسن طباطبایی مزدآبادی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه هرچند تهران بیست و دومین شهر پرجمعیت جهان است اما تجارب بسیاری از شهرهای پیش رو نشان می دهد الزاما پرجمعیت بودن به منزله پرترافیک بودن نیست، افزود: با یک نگاه علمی می توان این چالش را مرتفع کرد.

وی با اشاره به اینکه منطقه توکیو - یوکوهاما بیش از ۳۷ میلیون نفر جمعیت دارد اما ترافیک در این شهر موضوع حل شده ای است، خاطرنشان کرد: از لحاط وسعت نیز تهران با ۱۶۰۰ کیلومتر مربع اصلا قابل مقایسه با مناطق پرتراکم جهان مثل مانیل، حیدرآباد ، سائوپائولو و... نیست.

دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران افزود: آنطور که بررسی ها نشان می دهد علت اصلی ترافیک در تهران را باید از نگاه برنامه ریزی شهری مورد بررسی و ارزیابی قرار داد به نحوی که متاسفانه طی دهه های گذشته از منظر منطقه بندی و تفکیک اراضی و همچنین برنامه ریزی کاربری زمین درپایتخت اصول اساسی رعایت نشده است.

وی به آماری در خصوص استانداردهای مطلوب شبکه راههای دسترسی و معابر اشاره کرد و با بیان اینکه نرم جهانی در این زمینه ۲۵ تا ۳۰ درصد است، خاطرنشان کرد: این در حالی است که این استانداردها در تهران رعایت نشده و این آمار در پایتخت ۱۸.۵ درصد است.

این استاد دانشگاه افزود: حتی همین درصد کم کاربری حمل و نقل و دسترسی نیز به درستی و متوازن توزیع نشده است و استانداردهای مربوط به فاصله محل سکونت تا مرکز کار رعایت نشده و همین عامل باعث ایجاد سفرهای متعدد در پایتخت و افزایش ترافیک می شود. 

طباطبایی، یکی دیگری از استانداردهای رعایت نشده در تهران را مربوط به فضای پارکینگ شهری دانست و گفت: بر اساس استانداردها در خودروها به ۳۲ متر مربع پارکینگ برای توقف و دور زدن نیاز دارد اما این میزان در کلانشهر ما رعایت نشده است.

منبع : خبرگزاری مهر

تاریخ انتشار : 1395/10/25

شماره خبر : 3876228

می‌پسندم (1) دیدگاه اشتراک
Avatar Image