لطفا یک ایمیل صحیح وارد نمایید

پنهان رمز عبور وارد شده قابل قبول نیست.

بازیابی رمز عبور؟

فقط حرف و عدد قابل قبول است.

لطفا یک ایمیل صحیح وارد نمایید

پنهان رمز عبور وارد شده قابل قبول نیست.

جهت بازیابی گذرواژه خود لطفا پست الترونیک خود را وارد نمایید!

Error message here!

بازگشت به ورود

قوانین درج دیدگاه

  • - دیدگاه‌های نژادپرستانه و قومیتی قابل انتشار نیست.
  • - دیدگاه‌های حاوی توهین و افترا به ادیان، مذاهب و اشخاص قابل انتشار نیست.
  • - دیدگاه‌های مصداق هرزنامه و تبلیغات قابل انتشار نیست.
  • - دیدگاه‌های حاوی کلمات نامناسب و خلاف عرف قابل انتشار نیست.

اشتراک خبر در شبکه‌های اجتماعی

Close
دکتر سیدمحسن طباطبایی مزدآبادی

آرشیو مقالات و تألیفات

تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

اقتصاد | ۴۶ سال قبل | کد خبر: ۴۶۵

اقتصاد مقاومتی بهترین راهبرد برای خودکفایی کشور

دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری با تأکید بر لزوم اعتماد به انجمن‌های علمی در الگوسازی اقتصاد مقاومتی، گفت: وزارت کشور باید از این انجمن‌ها دعوت به عمل آورد تا یک سند جامع راهبردی برای الگوسازی اقتصاد مقاومتی در مدیریت شهری کشور تهیه شود.

محسن طباطبایی دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا، در بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات و رسانه با اشاره به این‌که 73 درصد جمعیت کشور در شهر زندگی می­‌کنند، اظهار داشت: عمده درآمد ملی کشور باید از شهرها به دست آید.

وی ادامه داد: در کشور هزار و 245 شهر و 33 هزار و 500 روستا وجود دارد؛ این در حالی است که بیش از 51 درصد جمعیت کشور ما در مراکز استان­­‌ها یا به شکل دائم یا به شکل متغیر تردد دارند.

طباطبایی با بیان این‌که بیشترین آلایندگی در شهرها وجود دارد، گفت: از سوی انجمن علمی اقتصاد شهری کشور پیش‌­بینی شده است تا آخر سال در شهر تهران 4 میلیون و 400 هزار خودرو و حدود 3 میلیون موتورسیکلت وجود داشته باشد؛ بر این اساس به ازای هر دو شهروند تهرانی یک خودرو وجود خواهد داشت که این آمار نگران‌کننده است.

دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری با اشاره به این‌که نیروی انسانی توانمند و منابع مالی دو شاخص مهم مدیریت شهری است، ابراز داشت: اگر کشور در زمینه هزینه‌ها و منابع درآمدی با مشکل مواجه شد بهترین راه تکیه به تولید داخلی است.

وی با بیان این‌که شهرداری تهران 17 هزار میلیارد و 700 میلیون تومان بودجه دارد، گفت: 11 هزار میلیارد و 900 میلیون تومان از بودجه شهرداری نقدی است که از این عدد 440 میلیارد تومان فقط از محل قبوض عوارض نوسازی و پسماند و از این قبیل است.

طباطبایی با تأکید بر این‌که روش‌های تأمین منابع مالی دقیق در شهرداری کشور ندارد، ادامه داد: از دیدگاه اقتصاد مقاومتی شهرداری باید مستقل باشد، اما به‌اندازه‌ای که روش‌های علمی در تأمین منابع مالی در شهرداری‌ها وجود ندارد، رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی دشوارتر می‌شود.

وی ادامه داد: از دیدگاه انجمن علمی اقتصاد شهری، شهرداری‌ها نزدیک‌ترین نهاد اجرائی به مردم محسوب می‌شوند و همچنین رفاه مردمی و توسعه‌های شهری مهم‌ترین اصل در اعتماد مردم نسبت به نظام جمهوری اسلامی است؛ بنابراین شهرداری‌ها باید در تأمین هزینه‌ها و صرف آن به خودکفایی برسند و این در حالی است که دولت مانع از تحقق این مهم می‌شود.

دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری با تأکید بر لزوم اعتماد به انجمن‌های علمی در الگوسازی اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: وزارت کشور باید از این انجمن‌ها دعوت به عمل آورد تا یک سند جامع راهبردی برای الگوسازی اقتصاد مقاومتی در مدیریت شهری کشور، فراهم شود.

وی افزود: اقتصاد مقاومتی تاکنون پیامدهای بسزایی در ایجاد خودکفایی کشور داشته است، اما باید در نظر داشت که هنوز باید در رابطه با توسعه آن تلاش زیادی صورت پذیرد تا در همه عرصه‌های کشور به خودکفایی اقتصادی برسیم.

منبع : خبرگزاری رسا

تاریخ انتشار : 1395/08/21

شماره خبر : 461021

می‌پسندم دیدگاه اشتراک
Avatar Image