لطفا یک ایمیل صحیح وارد نمایید

پنهان رمز عبور وارد شده قابل قبول نیست.

بازیابی رمز عبور؟

فقط حرف و عدد قابل قبول است.

لطفا یک ایمیل صحیح وارد نمایید

پنهان رمز عبور وارد شده قابل قبول نیست.

جهت بازیابی گذرواژه خود لطفا پست الترونیک خود را وارد نمایید!

Error message here!

بازگشت به ورود

قوانین درج دیدگاه

  • - دیدگاه‌های نژادپرستانه و قومیتی قابل انتشار نیست.
  • - دیدگاه‌های حاوی توهین و افترا به ادیان، مذاهب و اشخاص قابل انتشار نیست.
  • - دیدگاه‌های مصداق هرزنامه و تبلیغات قابل انتشار نیست.
  • - دیدگاه‌های حاوی کلمات نامناسب و خلاف عرف قابل انتشار نیست.

اشتراک خبر در شبکه‌های اجتماعی

Close
دکتر سیدمحسن طباطبایی مزدآبادی

آرشیو مقالات و تألیفات

تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

جامعه | ۴۹ سال قبل | کد خبر: ۴۴۴

رشد ۵۰درصدی مصرف آب تا ۳۴سال آینده

خبرگزاری مهر : دبیر انجمن علمی اقتصاد ایران با بیان این مطلب که رشد مصرف آب در کشور بسیار بالاست گفت: هزینه اسراف آب افزایش یابد.

به گزارش خبرنگار مهر، سید محسن طباطبایی مزدآبادی دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در برنامه غیرمحرمانه که با موضوع بحران آب از شبکه دو سیما پخش شد با اشاره به اینکه برای مدیریت بحران آب باید نگاه اجتماعی و حاکمیتی را به طور توامان همراه کرد، افزود: امروز مساله آب در کانون توسعه پایدار قرار دارد و اساسا حد و میزان دسترسی به آب شرب سالم به عنوان یکی از مولفه های کلیدی در دست یابی به اهداف توسعه هزاره مطرح می شود.

وی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اگر جهان به سمت مدیریت مصرف منابع آب و اجرایی سازی طرح های جامع مدیریتی در این زمینه حرکت نکند باید در آینده منتظر وقوع درگیری های محلی، قومی و بین دولتی در سطح جهان باشیم ادامه داد: از سوی دیگر با توجه به رشد فزاینده جمعیت در سطح جهان به ویژه جمعیت شهرنشین رشد تقاضای آب نیز رو به ازدیاد است به نحوی که برخی آمارها نشان می دهند که تا ۳۴ سال دیگر تقاضای جهانی برای آب بیش از ۵۰ درصد رشد خواهد داشت، ضمن آنکه تولید کشاورزی به ویژه در کشورهای درحال توسعه نیز باید بین ۶۰ تا ۱۰۰ درصد رشد داشته باشد تا تکافوی رشد جمعیت انسانی را بدهد و این خود به تقاضای مصرف آب دامن می زند.

طباطبایی با بیان اینکه به دلیل مصرف بیش از حد، سطح منابع زیر زمینی بیش از ۲۰ درصد کاهش پیدا کرده است، ادامه داد: پیش بینی های هشدار دهنده ای در این زمینه مطرح شده است به نحوی که برخی معتقدند تنها تا ۱۰ سال دیگر حدود دو سوم از جمعیت جهان دچار کمبود نسبی یا شدید آب می شوند.

دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران همچنین با بیان اینکه در شرایط فعلی در بسیاری از نقاط جهان دسترسی به آب شرب سالم وجود ندارد، یادآور شد: ۸۰ درصد از جمعیت جهان تنها به ۲۰ درصد منابع آب آشامیدنی سالم جهان دسترسی دارند و اگر قرار باشد در کشورهای در حال توسعه شبکه های آب رسانی بهبود یابد ما نیازمند سرمایه گذاری سالانه بیش از ۱۰۰ میلیارد دلاری هستیم.

این استاد دانشگاه با اذعان به اینکه باید به آب چه در شهرها و چه در روستاها به عنوان یک صنعت نگاه کنیم و تلاش داشته باشیم تا هزینه مصرف نادرست افزایش یابد، خاطرنشان نمود: باید از ابزارهای جامع برای مقابله با اسراف در منابع آب استفاده کرد و از نقش رسانه ها در این زمینه غافل نشد.

طباطبایی با تاکید بر اینکه هنوز بسیاری از مردم از شرایط خاص کمبود آب در کشور مطلع نیستند،‌گفت:‌ما نیازمند رسانه های خلاقی هستیم که از امروز برای فردای شهرهای ایران برنامه ریزی دقیقی داشته باشند.

می‌پسندم دیدگاه اشتراک
Avatar Image