لطفا یک ایمیل صحیح وارد نمایید

پنهان رمز عبور وارد شده قابل قبول نیست.

بازیابی رمز عبور؟

فقط حرف و عدد قابل قبول است.

لطفا یک ایمیل صحیح وارد نمایید

پنهان رمز عبور وارد شده قابل قبول نیست.

جهت بازیابی گذرواژه خود لطفا پست الترونیک خود را وارد نمایید!

Error message here!

بازگشت به ورود

قوانین درج دیدگاه

  • - دیدگاه‌های نژادپرستانه و قومیتی قابل انتشار نیست.
  • - دیدگاه‌های حاوی توهین و افترا به ادیان، مذاهب و اشخاص قابل انتشار نیست.
  • - دیدگاه‌های مصداق هرزنامه و تبلیغات قابل انتشار نیست.
  • - دیدگاه‌های حاوی کلمات نامناسب و خلاف عرف قابل انتشار نیست.

اشتراک خبر در شبکه‌های اجتماعی

Close
دکتر سیدمحسن طباطبایی مزدآبادی

آرشیو مقالات و تألیفات

تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

اقتصاد | ۵۱ سال قبل | کد خبر: ۴۱۵

تعطیلی صنایع خرد و متوسط سونامی بیکاری را به همراه دارد

خبرگزاری ایسنا : دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران تعطیلی کارخانه ارج را نماد واقعیات اقتصادی کشور دانست و تصریح کرد: با توجه به اینکه بنگاه‌های خرد و متوسط سهم بیش از 40 درصدی در اشتغال دارند، عملا تعطیلی آنها می‌تواند سونامی بیکاری را در پی داشته باشد.سید محسن طباطبایی مزدآبادی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، درباره کارخانه ارج و حواشی به وجود آمده پیرامون آن گفت: ابتدا باید این گلایه را از برخی رسانه‌ها داشت که متاسفانه هر مساله کوچک و بزرگی در فضای اقتصادی را به سرعت تبدیل به یک جنجال سیاسی می کنند و در خلال همین دعوای سیاسی عملا موضوع اصلی به حاشیه می‌رود.

وی ادامه داد: به گونه‌ای که در شرایط فعلی چه رسانه های حامی و چه رسانه های منتقد دولت به جای ارزیابی دقیق و کارشناسی دلیل واقعی تعطیل کارخانه ارج، به دنبال پیش فرض های خاص خود هستند.

این مدرس دانشگاه با اشاره به اینکه تعطیلی ارج نماد واضحی از شرایط واقعی اقتصاد ایران است که همه در وخامت آن مقصر هستند، تصریح کرد: سال هاست که مقام معظم رهبری بر ضرورت اجرای الگوی اقتصاد مقاومتی به عنوان یک اصلاح بزرگ ساختاری در کشور تاکید دارند اما عملیاتی نشدن این مطالبه منجر شده که اقتصادمان ضعیف شود.

طباطبایی مزدآبادی با بیان اینکه وقتی یک کارخانه بزرگ مثل ارج به ورطه نابودی کشیده می شود باید متوجه بود که وضعیت برای کسب و کارهای خرد تا چه میزان اسفناک است، ادامه داد:‌ تعطیلی ارج در معضلات جدی همچون مدیریت دولتی، عدم به روزرسانی فناوری و شناخت اقتضائات بازار، ضعیف سیستم تامین مالی، ‌واردات گسترده، قاچاق، فقدان فرهنگ حمایت از برند ایرانی و ... ریشه دار و اگر قرار است مقصر اصلی تعطیلی ارج شناخته شود باید این مولفه ها در نظر گرفته شود.

دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران با تاکید بر اینکه باید از منظر اقتصاد شهری به تعطیلی ارج به عنوان یک آسیب جدی نگاه کنیم که می تواند نتایج منفی داشته باشد، گفت: تعطیلی یک بنگاه بزرگ اقتصادی می تواند شغل های مستقیم و غیرمستقیم متعددی را در سطح شهر از بین ببرد و ضمن دامن زدن به بیکاری به تشدید آسیب های اجتماعی منجر شود.

این مدرس موسسه عالی آموزش بانکداری در ادامه با بیان اینکه تعطیلی ارج را می توان نماد ناکارا بودن تمرکز بر صنایع بزرگ نیز دانست و گفت: یکی از 10 محوری که مقام معظم رهبری در سخنان ابتدای سال به عنوان اقدام اساسی برای نجات اقتصاد کشور بر آن تاکید داشتند توجه ویژه به صنایع متوسط و کوچک است و در شرایط فعلی نیز باید حمایت های واقعی تری از کسب و کار های خرد و متوسط صورت بگیرد.

این کارشناس مسائل اقتصادی با تاکید بر اینکه بنگاه های خرد و متوسط قریب به 85 درصد از بنگاه های صنعتی بخش خصوصی را تشکیل می دهند و ارزش افزوده آنها نسبت به کل ارزش افزوده بخش صنعت حدود 14 درصد است، گفت:‌ طبق گزارش های علمی اغلب این بنگاه ها در سطح کشور هم اکنون با چالش تامین نقدینگی مواجه هستند و همین عامل این کسب و کارها را در معرض خطر قرار داده، این در حالی است که با توجه به سهم بیش از 40 درصدی این بنگاه ها از اشتغال، عملا تعطیلی آنها می تواند سونامی بیکاری را در پی داشته باشد.

منبع : خبرگزاری ایسنا

تاریخ انتشار : 1395/03/23

شماره خبر : 95031713415

می‌پسندم دیدگاه اشتراک
Avatar Image