لطفا یک ایمیل صحیح وارد نمایید

پنهان رمز عبور وارد شده قابل قبول نیست.

بازیابی رمز عبور؟

فقط حرف و عدد قابل قبول است.

لطفا یک ایمیل صحیح وارد نمایید

پنهان رمز عبور وارد شده قابل قبول نیست.

جهت بازیابی گذرواژه خود لطفا پست الترونیک خود را وارد نمایید!

Error message here!

بازگشت به ورود

قوانین درج دیدگاه

  • - دیدگاه‌های نژادپرستانه و قومیتی قابل انتشار نیست.
  • - دیدگاه‌های حاوی توهین و افترا به ادیان، مذاهب و اشخاص قابل انتشار نیست.
  • - دیدگاه‌های مصداق هرزنامه و تبلیغات قابل انتشار نیست.
  • - دیدگاه‌های حاوی کلمات نامناسب و خلاف عرف قابل انتشار نیست.

اشتراک خبر در شبکه‌های اجتماعی

Close
دکتر سیدمحسن طباطبایی مزدآبادی

آرشیو مقالات و تألیفات

تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

مقالات و تألیفات | ۱۸ خرداد ۱۳۹۵ | کد خبر: ۳۹۷

کتاب بانکداری اجتماعی (چاپ سوم)

کتاب: بانکداری اجتماعی (چاپ سوم)
ناشر: نشر کوهسار - چاپ دانشگاه خوارزمی
سال انتشار: 1395
توضیحات: کتاب مورد تایید ریاست پژوهشکده پولی و بانکی،ریاست نهاد شهروند جهانی، ریاست کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، رئیس هیات بازرسی و نظارت شورای عالی انقلاب فرهنگی، نایب رئیس کمیسیون ویژه اقتصادی مجلس شورای اسلامی و ...

بانکداری نیز مانند دیگر حوزه‌های دانش بشری، مسیر دور و درازی را طی کرده است. آثار و شواهد تاریخی به‌دست آمده از کاوش‌های باستانی در مصر، روم، یونان و ایران باستان نشان می‌دهند که بانکداری، قدمتی هم‌پای پول دارد. از معابد و گنجینه‌هایی قدیمی که پول را در آنها نگهداری می‌کردند تا بانک‌های بزرگ جهان امروز که قلب تپنده اقتصاد جهانی هستند، همگی بر نقش و جایگاه پراهمیت بانکداری تأکید دارند.

در دوران مدرن و با گسترش فزاینده و پیش‌رونده لیبرالیسم مالی، بانک‌ها اهمیتی دوچندان یافتند و تبدیل به نماد و نشان اقتصاد آزاد شدند. در ادامه این فرایند و در عصر جهانی شدن، بانک‌ها به‌عنوان مهم‌ترین مراکز مالی جهان، نشان‌دهنده قدرت نفوذ اقتصادی کشورها هستند و بازارهای مالی دنیا را تحت تأثیر قرار می‌دهند. امروزه، بانک‌های بزرگ با شعب متعدد در سراسر جهان و با مرکزیت کنترل شهرهای بزرگی همچون توکیو، لندن و نیویورک، بازیگران اصلی عرصه اقتصاد جهانی هستند؛ اما این تمام ماجرا نیست؛ بحران‌های ادواری اقتصادی در غرب به‌خصوص بحران بزرگ 2008، یک پیام مهم داشت و آن اینکه اقتصاد سرمایه‌داری سوداگر که تنها به فکر حداکثر کردن سود است، اجتماع را نادیده می‌گیرد و به محیط‌زیست بی‌اعتنا است، نه تنها با دست نامرئی آدام اسمیت تنظیم نمی‌شود بلکه تعدیل‌های فریدمن و فون هایک نیز چاره‌ آن نیست و پیام‌آور بحران در زیست‌کره در همه ابعاد می‌باشد. در چنین شرایطی، بازنگری در اوضاع و احوال بانک‌ها، در دستورکار قرار گرفت و نوعی نگاه اخلاق‌محور، اجتماع‌محور و محیط‌زیست‌محور به بانکداری شکل گرفت. بانک‌ها مبانی نظام مالی خود را به چالش کشیدند و بانکداری اجتماعی، پا به عرصه وجود گذاشت و هم اکنون به‌عنوان یک پارادایم نوین در ادبیات اقتصادی و بانکداری جهان مورد توجه است و هر ساله نیز چه در حوزه نظری و چه در بعد عملی و به‌کارگیری آن در نظام‌های بانکی بر میزان شهرت و اعتبار آن افزوده می‌شود. بانکداری اجتماعی، یک نوع اصلاح نظام مالی است که به‌سوی یک رویکرد قوی‌تر، اخلاقی‌تر و کمتر وابسته به سودهای مالی کوتاه‌مدت، گرایش دارد و نگاه اجتماعی و تأمین نیازهای اکثریت مردم را در دستورکار قرار داده است.

این کتاب، نخستین اثر تألیفی در حوزه بانکداری اجتماعی در کشور است و تلاش کرده که ضمن تحلیل و تبیین بانکداری اجتماعی و ارائه فهمی دقیق از آن، به بررسی پیوند آن با حوزه‌های متعددی؛ از جمله رسانه‌های اجتماعی، اقتصاد شهری و آموزش نیروی انسانی بپردازد و ضمن انطباق آن با اسناد بالادستی کشور از این طریق، افق‌ها و ظرفیت‌های پیش‎روی بانکداری اجتماعی در کشور را ترسیم کند. ناگفته پیداست که کتاب حاضر نیز مانند هر اثر علمی دیگری، عاری از نقص و اشتباه نیست و پیشرو بودن و بدیع بودن آن در این حوزه نیز بر خطاهای احتمالی افزوده است؛ بنابراین از تمام اندیشمندان، پژوهشگران و صاحب‌نظران عرصه‌های علمی و اجرایی تقاضا می‌شود تا با بیان نظرات ارزشمند خود، ما را در جهت افزایش غنای این اثر یاری نمایند.

در پایان، از کلیه عزیزانی که به انحای گوناگون و در مراحل مختلف؛ اعم از ویراستاری و چاپ، در به سرانجام رسیدن این اثر، یار و مددکار ما بوده‌اند، نهایت قدردانی و سپاسگزاری را داریم.

می‌پسندم (1) دیدگاه اشتراک
Avatar Image