لطفا یک ایمیل صحیح وارد نمایید

پنهان رمز عبور وارد شده قابل قبول نیست.

بازیابی رمز عبور؟

فقط حرف و عدد قابل قبول است.

لطفا یک ایمیل صحیح وارد نمایید

پنهان رمز عبور وارد شده قابل قبول نیست.

جهت بازیابی گذرواژه خود لطفا پست الترونیک خود را وارد نمایید!

Error message here!

بازگشت به ورود

قوانین درج دیدگاه

  • - دیدگاه‌های نژادپرستانه و قومیتی قابل انتشار نیست.
  • - دیدگاه‌های حاوی توهین و افترا به ادیان، مذاهب و اشخاص قابل انتشار نیست.
  • - دیدگاه‌های مصداق هرزنامه و تبلیغات قابل انتشار نیست.
  • - دیدگاه‌های حاوی کلمات نامناسب و خلاف عرف قابل انتشار نیست.

اشتراک خبر در شبکه‌های اجتماعی

Close
دکتر سیدمحسن طباطبایی مزدآبادی

آرشیو مقالات و تألیفات

تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

فرهنگ | ۵۸ سال قبل | کد خبر: ۳۹

سهم اندک پژوهش از بودجه سالانه برای توسعه کشور افزایش یابد

دبیرانجمن علمی اقتصاد شهری ایران:
سهم اندک پژوهش از بودجه سالانه برای توسعه کشور افزایش یابد
تهران- ایرنا- دبیرانجمن علمی اقتصاد شهری ایران با اشاره به سهم اندک پژوهش وتحقیقات دربودجه سالانه کشور از مجلس شورای اسلامی خواست تا قوانین جدیدی را برای حمایت از پژوهش های علمی وکاربردی متناسب با ظرفیت های موجود کشور تصویب کند.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی انجمن علمی اقتصاد شهری ایران ، سید محسن طباطبایی در خصوص جایگاه مجلس شورای اسلامی در تولید و توسعه علوم کاربردی در مراکز علمی و دانشگاهی افزود: اصلی ترین نقش مجلس در این حوزه بسترسازی تقنینی برای اجرایی شدن ابلاغیه مقام معظم رهبری در خصوص سیاست های کلی علم و فناوری است.

وی با اشاره به اینکه یکی از محورهای ابلاغیه رهبری معظم انقلاب اسلامی افزایش بودجه تحقیق و پژوهش به حداقل 4 درصد تولید ناخالص داخلی تا پایان سال 1404 است،بیان کرد: بدون شک اگر این راهبرد، با سرعت بشتری تحقق یابد ایران می تواند تا سال 1404 به مرجعیت علمی در منطقه تبدیل گردد.

طباطبایی با انتقاد از سهم اندک پژوهش وتحقیقات در نظام بودجه نویسی سالیانه افزود: به گفته معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری در سال 92 سهم پژوهش در بودجه کمتر از 0.6 درصد بوده و در سال 93 نیز به 0.84 درصد رسیده است.

وی با تاکید بر اینکه البته این میزان از بودجه نیز معمولا به طور کامل تخصیص نمی یابد، گفت: به نظر می رسد مجلس می باید قوانین جدیدی را برای حمایت از پژوهش های علمی و کاربردی متناسب با ظرفیت های موجود تصویب نماید.

دبیرانجمن علمی اقتصاد شهری ایران با اشاره به عدم پیوند عمیق بین مراکز علمی، دانشگاه ها، نهادها و ارگان های اجرایی اظهارکرد: همین مساله باعث می شود تا حوزه پژوهش در کشورضعیف بماند.

طباطبایی با اشاره به اینکه هر ساله تعداد کثیری پایان نامه در حوزه تحصیلات تکمیلی در سراسر کشور دفاع می شود، گفت: بدون شک اگر این پایان نامه ها در راستای مسایل کاربردی جامعه تدوین شوند شاهد تحولی چشمگیر در زمینه تولید علم و دانش بومی در تمامی حوزه ها خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه انجمن های علمی ظرفیت گسترده ای برای افزایش ارتباط میان مراکز علمی و دانشگاهی و همچنین سازمان ها و نهادها دارند بیان کرد: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران به عنوان یکی از انجمن های وابسته به وزارت علوم آماده حمایت علمی از رساله های کاربردی در حوزه اقتصاد و مدیریت شهری است.

منبع : ایرنا

کد خبر: 81631243 (4687590)

تاریخ خبر: 11/03/1394

نویسنده : سید محسن طباطبایی

می‌پسندم دیدگاه اشتراک
Avatar Image