لطفا یک ایمیل صحیح وارد نمایید

پنهان رمز عبور وارد شده قابل قبول نیست.

بازیابی رمز عبور؟

فقط حرف و عدد قابل قبول است.

لطفا یک ایمیل صحیح وارد نمایید

پنهان رمز عبور وارد شده قابل قبول نیست.

جهت بازیابی گذرواژه خود لطفا پست الترونیک خود را وارد نمایید!

Error message here!

بازگشت به ورود

قوانین درج دیدگاه

  • - دیدگاه‌های نژادپرستانه و قومیتی قابل انتشار نیست.
  • - دیدگاه‌های حاوی توهین و افترا به ادیان، مذاهب و اشخاص قابل انتشار نیست.
  • - دیدگاه‌های مصداق هرزنامه و تبلیغات قابل انتشار نیست.
  • - دیدگاه‌های حاوی کلمات نامناسب و خلاف عرف قابل انتشار نیست.

اشتراک خبر در شبکه‌های اجتماعی

Close
دکتر سیدمحسن طباطبایی مزدآبادی

آرشیو مقالات و تألیفات

تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

جامعه | ۵۴ سال قبل | کد خبر: ۲۵۴

مدت بازپرداخت وام 160 میلیون تومانی مسکن باید افزایش یابد

دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران با اذعان به این‌که در چندسال اخیر به دلیل فشارهای ناشی از تحریم و رشد ضعیف اقتصادی، قدرت و توان اقتصادی خانواده‌ها به شدت کاهش یافته است، گفت: به نظر می‌رسد که شورای پول و اعتبار در گام نخست، باید مدت بازپرداخت وام را افزایش و نیز سود بانکی این وام را کاهش دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن علمی اقتصاد شهری ایران، سید محسن طباطبایی مزدآبادی؛ با اشاره به تصمیم شورای پول و اعتبار برای افزایش وام صندوق پس‌انداز یکم، به 160 میلیون تومان گفت: نگاهی به تجارب جهانی نشان می‎دهد که در اغلب کشورهای توسعه‌یافته، سهم تسهیلات بانکی در تأمین هزینه خرید مسکن بیش از 70 درصد است.

وی با اشاره به تجربه انگلیس گفت: در این کشور از سال 2013، طرحی با عنوان کمک به خرید مسکن، اجرایی شده است که براساس آن، به 20 درصد از هزینه مسکن، تسهیلات دولتی اعطا می‌شود، 5 درصد با سرمایه شخص خریدار است و 75 درصد نیز تسهیلاتی است که از سوی شبکه بانکی پرداخت می‎شود، با این تفاوت که دولت به جای خریدار، به بانک‌ها، تضمین برای بازگشت وام را می‌دهد.

مدرس دانشگاه خوارزمی با بیان اینکه بدون شک سهم تسهیلات بانکی در فرایند خرید مسکن به ویژه در کلان‌شهرها باید بیش از گذشته تقویت شود، گفت: اما مسأله مهم اینجاست که میزان و زمان بازپرداخت اقساط باید به گونه‌ای باشد که افراد فاقد مسکن به ویژه زوج‌های جوان بتوانند از این تسهیلات استفاده کنند.

طباطبایی با اشاره به اینکه براساس گفته‎های مسئولین، اقساط وام صندوق یکم، تقریباً دو میلیون تومان است، گفت: هر خانوار ایرانی به طور متوسط در سال 93، حدود 314 میلیون ریال درآمد (ماهیانه 26 میلیون ریال) و حدود 329 میلیون ریال هزینه داشته که با این حساب، عملاً بازپرداخت اقساط دو میلیون تومانی آن هم با بلوکه‌سازی 80 میلیون تومان برای یک سال، برای زوج‌های جوان صرفاً در حد یک رویاست.

این کارشناس مسائل اقتصادی، با بیان اینکه به طور متوسط بیش از 10 سال زمان می‌برد تا خانواده‌های ایرانی بتوانند دارای مسکن شوند، گفت: این مدت در کشورهای توسعه‌یافته حدود پنج سال است.

دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران با اذعان به اینکه در چندسال اخیر به دلیل فشارهای ناشی از تحریم و رشد ضعیف اقتصادی، قدرت و توان اقتصادی خانواده‌ها به شدت کاهش یافته است، گفت: به نظر می‌رسد که شورای پول و اعتبار، در گام نخست باید مدت بازپرداخت وام را افزایش و نیز سود بانکی را کاهش دهد.

 همچنین طباطبایی، به منابع آزادشده از طریق برجام نیز اشاره کرد و با بیان اینکه دولت می‌تواند از این ظرفیت ایجادشده برای تأمین مالی فرایند خرید مسکن استفاده کند، گفت: اکنون صندوق‌های ذخیره، با حمایت‌های دولت می‌توانند بخشی از بار تأمین مالی مسکن را به دوش گیرند.

وی در پایان با بیان اینکه پیشتر نیز پیش‎بینی کرده بودیم که بازار مسکن تا پایان سال، از شرایط رکودی خارج نمی‎شود، گفت: بسیار بعید به نظر می‎رسد طرح وام 160میلیونی نیز تأثیر چندانی داشته باشد؛ ضمن آنکه این احتمال وجود دارد که این مسأله، قیمت مسکن را در کلان‌شهرها افزایش دهد.

منبع : پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن علمی اقتصاد شهری ایران

تاریخ انتشار : 1394/12/16

 

می‌پسندم دیدگاه اشتراک
Avatar Image