لطفا یک ایمیل صحیح وارد نمایید

پنهان رمز عبور وارد شده قابل قبول نیست.

بازیابی رمز عبور؟

فقط حرف و عدد قابل قبول است.

لطفا یک ایمیل صحیح وارد نمایید

پنهان رمز عبور وارد شده قابل قبول نیست.

جهت بازیابی گذرواژه خود لطفا پست الترونیک خود را وارد نمایید!

Error message here!

بازگشت به ورود

قوانین درج دیدگاه

  • - دیدگاه‌های نژادپرستانه و قومیتی قابل انتشار نیست.
  • - دیدگاه‌های حاوی توهین و افترا به ادیان، مذاهب و اشخاص قابل انتشار نیست.
  • - دیدگاه‌های مصداق هرزنامه و تبلیغات قابل انتشار نیست.
  • - دیدگاه‌های حاوی کلمات نامناسب و خلاف عرف قابل انتشار نیست.

اشتراک خبر در شبکه‌های اجتماعی

Close
دکتر سیدمحسن طباطبایی مزدآبادی

آرشیو مقالات و تألیفات

تارنمای دکتر سیدمحسن طباطبائی مزدآبادی

جامعه | ۵۷ سال قبل | کد خبر: ۱۷۴

چگونه آلودگی هوا را این روزها دور بزنیم؟

فوق تخصص آسم و آلرژی در گفتگو با خبرنگار کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران، گفت: سرب موجود در هوای آلوده می تواند سیستم تنفسی فرد را تحت تاثیر قرار داده و اولین اتفاقی که می‌افتد No‌ ،SO‌،‍CO موجود در گازهایی که از سوخت های فسیلی تولید می‌شوند با آب سطح مخاط دهان و راه‌های ورودی هوا وارد سیستم تنفسی فرد شده و با ایجاد ترکیبات اسیدی باعث تخریب مخاط فرد می‌شوند.

وی ادامه داد: مخاط تخریب شده تحت تاثیر عوامل محرک قرار گرفته و شاخه‌های اصلی راه‌های هوا را تخریب کرده و این شاخه پس از تخریب تحت تاثیر ایزی کنت قرار می‌گیرند و حاصل آن ترشح یک سری مواد از شاخه‌های انتهایی اعصاب فرد و هدایت این مواد باعث تشدید گرفتگی راه‌های هوایی شده باعث سرفه و تنگ شدن تنفس فرد می‌شود.

ای پزشک در ادامه گفت : این ذرات باعث تشدید آسم شده بنابراین بیماران آسمی و تنفسی نسبت به این ذرات واکنش نشان داده و باعث تشدید حمله‌های آسمی در این بیماران می شود.بیمار مبتلا به آسم در معرض آلودگی دچار حمله و تنگی نفس می‌شود ابتدا سرفه سپس تنگی نفس و خس خس سینه و در نهایت حمله آسم .

وی با اشاره به اینکه خودآلودگی‌های هوا درکسی که زمینه بیماری ژنتیکی داشته باشد خود را بیشتر نشان می‌دهد بیان داشت: تمام ذرات معلق در هوا و سوخت ها و سائیده شدن لاستیک ماشین‌ها ، دود موتورخانه‌ها باعث تجمع این ذرات در هوا شده و باعث تخریب سیستم تنفسی و آلودگی شخص می‌شود.

دکتر عرشی در ادامه گفت: کسانی هم که در منزل می‌مانند و از این آلودگی کمی دور هستند نیز باید نکاتی را رعایت کنند اول اینکه بی جهت از منزل خارج نشوند در صورت ضرورت از منزل خارج شوند و کسانی که در منزل هستند و زمینه بیماری آسم دارند نیز پنجره‌ها را بسته و از شومینه گازی و گاز روشن در آشپزخانه پرهیز کنند و حتی‌المقدور از غذاهایی با زمان طبخ کم استفاده کنند.

وی در مورد استفاده از مواد غذایی در هوای آلوده بیان داشت : استفاده از مایعات زیاد ، ماسک‌های مخصوص فیلتر دار،‌آب لیمو شیرین ، آب ،‌چای کم رنگ ، شیر کم چرب و موادی که دارای ویتامین C هستند استفاده کنند و همچنین این بیماران در معرض دود سیگار و . . . قرار نگیرند.

با توجه به اینکه آلودگی یا وارونگی هوا هزینه‌هایی را برای مردم و نیز دولت در بر خواهد داشت می‌توان گفت که تبعات و پیامدهای اقتصادی این پدیده نو ظهور بر روی افراد باعث بروز هزینه کلان برای کلان شهرها ، شهروندان و دولت خواهد شد .

بر همین اساس دکتر طباطبایی مشاور معاون شهردار تهران در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران در خصوص هزینه های سنگین آلودگی هوا گفت: یکی از ضعف های کشور ما فقدان آمار جامع در زمینه های مختلف است و در زمینه تاثیرات اقتصادی آلودگی هوا در کلان شهرهای کشورمان نیز یا پژوهش جدی صورت نپذیرفته و یا اینکه اگر تحقیقی صورت گرفته نتایج آن عمومی نشده است.

مدرس دانشگاه خوارزمی و مسئول فصلنامه اقتصاد شهری ایران در بخش دیگری از سخنان خود به ابلاغیه سیاست های کلی محیط زیست از سوی مقام معظم رهبری اشاره کرده و گفت: امروزه برآورد هزینه های اقتصادی آلودگی هوا به عنوان یک مساله مهم در بسیاری از کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه قلمداد می شود برای مثال در سال 2010 هزینه آلودگی هوا در کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه (OECD) به رقم 1.7 هزار میلیارد دلار رسیده و در سال 2013 نیز این هزینه به 2.3 هزار میلیارد دلار افزایش یافته است.

با توجه به این هزینه سنگین برای مردم و دولت باید تمهیدات ویژه‌ای برای این پدیده نوظهور اندیشیده شود.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

تاریخ انتشار : 1394/10/01

شماره خبر : ۵۴۳۳۹۷۶

می‌پسندم (1) دیدگاه اشتراک
Avatar Image